កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ និង​អាស៊ាន​ពង្រីក​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ 5G​ ដើម្បី​ទាញ​យក​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ពី​បច្ចេកវិទ្យា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ រដ្ឋាភិបាល​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ បានឱ្យ​ដឹង​កាលពី​ថ្ងៃអាទិត្យ​ថា​ កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ និង​អាស៊ាន​ បាន​យល់ព្រម​ពង្រីក​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ នៅក្នុង​បណ្តាញ​ទំនាក់ទំនង​ 5G​ និង​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត​ (AI​) ដើម្បី​បង្កើន​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ពី​បច្ចេកវិទ្យា​ដែល​កំពុង​រីកចម្រើន​នេះ​។
សេចក្តី​ប្រកាស​រួម​ដែល​ធ្វើឡើង​ នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ទូរគមនាគមន៍​ និង​ព័ត៌មាន​វិទ្យា​ (TELMIN​) ដែល​បាន​ធ្វើឡើង​នៅ​រដ្ឋធានី​ឡាវ​ កាលពី​សប្តាហ៍​មុន​បាន​បង្ហាញ​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ទៅវិញទៅមក​ ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ឌីជីថល​ ជឿនលឿន​រវាង​អាស៊ាន​ទាំង១០​ និង​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​។
ទីក្រុង​សេអ៊ូល​បាន​ និង​កំពុង​ផ្លាស់​ប្តូរ​ការចែក​រំលែក​ចំណេះដឹង​របស់​ខ្លួន​ នៅក្នុង​បច្ចេកវិទ្យា​ 5G​ AI​ និង​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ និង​គមនាគមន៍​ (អាយ​ធី​) ជាមួយ​ដៃគូ​អាស៊ាន​។ កូរ៉េ​គឺជា​ប្រទេស​ដំបូង​គេ​ដែល​បង្កើត​ Internet​ ជំនាន់​ក្រោយ​នៅក្នុង​ខែ​ មេសា​ ឆ្នាំនេះ​ និង​ជា​អ្នកនាំ​មុខ​គេ​ក្នុង​វិស័យ​ទូរគមនាគមន៍​។
ការយោគយល់​គ្នា​នេះ​ នឹង​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការអនុវត្ត​ ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​ផែនការមេ​ស្តី​ពី​ការ​តភ្ជាប់​អាស៊ាន​ ក៏ដូចជា​ របៀបវារៈ​ពិភពលោក​ផ្តោត​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​។
រដ្ឋមន្រ្តី​វិទ្យាសាស្រ្ត​ និង​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​លោក​ Choi​ Ki​-young​ ដែល​តំណាង​ឱ្យ​ទីក្រុង​សេអ៊ូល​នៅក្នុង​កិច្ចពិភាក្សា​កាលពី​ថ្ងៃ​ ព្រហស្បតិ៍​ និង​ថ្ងៃសុក្រ​ បាន​សង្កត់ធ្ងន់​ថា​ ការ​បន្ត​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ អាច​ជួយ​បង្កើត​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ឌីជីថល​ ដ៏​ទូលំទូលាយ​មួយ​ដែល​ល្អ​សម្រាប់​ភាគី​ទាំងអស់​។
ផែនការមេ​នេះ​ គឺជា​ផែនទី​បង្ហាញផ្លូវ​រយៈពេល​ច្រើន​ឆ្នាំ​ ដែល​មាន​គោលបំណង​សម្រាប់​ការ​តភ្ជាប់​ និង​សមាហរណកម្ម​អាស៊ាន​ឱ្យ​កាន់តែ​រលូន​ និង​ទូលំទូលាយ​។
កិច្ចពិភាក្សា​ TELMIN​ ចុងក្រោយ​បាន​បញ្ជាក់​ជាថ្មី​ នូវ​ចំណងមិត្តភាព​ជិតស្និទ្ធ​រវាង​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ និង​អាស៊ាន​មុន​ពេល​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​-កូរ៉េ​ឆ្នាំ​ ២០១៩​ គ្រោង​នឹង​ធ្វើ​នៅ​ទី​ក្រុង​ប៊ូ​សាន​នា​ចុងខែ​ វិច្ឆិកា​៕