ហុងគ្រី​នឹង​បើក​ស្ថានទូត​ជាថ្មី​នៅ​កម្ពុជា​នៅ​ឆ្នាំ២០២១ ខាងមុខនេះ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ហុងគ្រី​នឹង​បើក​ស្ថានទូត​នៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​ ហើយ​កម្ពុជា​នឹង​បើក​ស្ថានទូត​នៅ​ទីក្រុង​ Budapest​ នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២១​ ។ នេះ​បើ​យោង​តាម​ប្រសាសន៍​របស់​លោក​យ៉ា​ណូស​ អា​ឌ័រ​ (Janos​ Ader​) ប្រធានាធិបតី​នៃ​ប្រទេស​ហុងគ្រី​ កាលពី​ថ្ងៃច័ន្ទ​ អំឡុង​ពេល​ធ្វើទស្សនកិច្ច​រយៈពេល៣ថ្ងៃ​នៅ​កម្ពុជា​។
លោក​ Ader ​បាន​ប្រាប់​អ្នកសារព័ត៌មាន​ថា​ ហុងគ្រី​ និង​កម្ពុជា​ នឹង​បើក​ស្ថានទូត​នៅ​តាម​ទីក្រុង​របស់​គ្នា​ទៅវិញទៅមក​នៅ​ឆ្នាំ២០២១​ ដែល​ជា​ខួប​លើក​ទី៦៥នៃ​ការបង្កើត​ទំនាក់ទំនង​ការទូត​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។
ការ​បើក​ស្ថានទូត​នេះ​ត្រូវ​បាន​ព្រមព្រៀង​គ្នា​ លើកដំបូង​នៅ​ឯកិច្ច​ពិ​ភា​ក្សា​ដែល​ស ម្តេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ហ៊ុន​ សែន​ ដែល​បាន​ជួប​ជាមួយ​សម​ភាគី​ហុងគ្រី​លោក​ Viktor​ Orb​án ក្នុង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​លោក​ទៅកាន់​ទីក្រុង​ Budapest​ នៅ​ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​។
លោក​ Ader​ បាន​និយាយ​ថា​ នៅក្នុង​កិច្ចពិភាក្សា​ជាមួយ​សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ លោក​បាន​ផ្តល់​ជំនួយ​ហុងគ្រី​ ដល់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​ទាក់ទង​នឹង​បញ្ហា​ចំនួន​ប្រជាជន​នៅ​ភ្នំពេញ​។ លោក​បាន​បន្ថែម​ថា​ ភ្នំពេញ​មាន​ប្រជាជន​ ២លាន​នាក់​ កំពុង​ជួប​ការ​លំបាក​រួមមាន​ហេ​ដ្ឋា​រចនា​សម្ពន្ធ័​ ដែល​មិនទាន់​អភិវឌ្ឍន៍​ ការគ្រប់គ្រង​សំរាម​ និង​ការ​ព្យាបាល​ទឹក​ស្អុយ​។
សម្តេច​តេជោ​មានប្រសាសន៍​នៅ​វិមាន​រដ្ឋាភិបាល​ កា​ម៉េ​លី​តា​ ក្នុង​ទី​ក្រុង​ប៊ុ​យដា​ប៉េស​ កាលពី​ខែមិថុនា​ថា​ បើ​ទោះបីជា​កន្លងមក​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ធ្លាប់​បើក​ស្ថានទូត​ ក្នុង​ប្រទេស​ផង​ខ្លួន​ក៏​ពិតមែន​ ប៉ុន្តែ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​បាន​បិទ​ស្ថាន​ទូ​តរៀង​ៗខ្លួន​ តាម​រយៈ​ដំនើរ​ទស្សនកិច្ច​ផ្លូវការ​ ទៅកាន់​ប្រទេស​ហុងគ្រី​នា​ពេលនេះ​ សម្តេច​ចង់​ឃើញ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ធ្វើការ​បើក​ស្ថានទូត​ជាថ្មី​ឡើងវិញ​ ដើម្បី​ជួយគ្នា​ទៅវិញទៅមក​ ពិសេស​បង្កើន​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​សម្រាប់​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។
ប្រទេស​ហុងគ្រី​ មានផ្ទៃ​ដី​ជាង៩៣០៣០គីឡូម៉ែត្រ​ការ៉េ​ មាន​ប្រជាជន​ជិត១០លាន​នាក់​ និង​ផលទុនជាតិ​សរុប​សំរាប់​មនុស្សម្នាក់​ក្នុង​មួយឆ្នាំ​ មាន​ចំនួន១៦​,១៦៩ដុល្លារ​អាមេរិក​កាល​ឆ្នាំ២០១៨​៕