ភ្នំពេញ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានលើកទឹកចិត្តឱ្យភាគីទាំងពីរ កម្ពុជា-ឡាវ បន្តយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងគ្នានិងគ្នា ជាពិសេសជំរុញការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរួមទាំងវិស័យអគ្គិសនី។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នៅក្នុងជំនួបជាមួយលោក Khamphanh Phommathat សមាជិកការិយាល័យនយោបាយលេខាមជ្ឈិមបក្សនៃប្រទេសឡាវនៅថ្ងៃទី ២៩ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០១៩ នេះ ស្នើឲ្យភាគីឡាវពិនិត្យមើលលទ្ធភាពលើសក្តានុពលផ្សេងទៀតដែលប្រទេសយើងទាំងពីរអាចសហការគ្នាបានក្នុងន័យជំរុញ និងពង្រឹងបន្ថែមទៀតនូវទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរឲ្យស្របទៅតាមអ្វីដែលថ្នាក់ដឹកនាំបានលើកឡើងក្នុងកម្រិតទំនាក់ទំនងដែលជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយនោះ។
លោក Khamphanh Phommathat សមាជិកការិយាល័យនយោបាយលេខាមជ្ឈិមបក្សនៃប្រទេសឡាវបានឱ្យដឹងដែរថាដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់លោកមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជានាពេលនេះ គឺដើម្បីជំរុញទំនាក់ទំនង ក៏ដូចជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងប្រទេសទាំងពីរឲ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅបន្ថែមទៀត ឲ្យស្របទៅតាមកម្រិតនៃទំនាក់ទំនងជាពិសេសជំរុញការងារដែលបានចុះហត្ថលេខាជាមួយគ្នាកន្លងមកឱ្យមានដំណើរការទៅមុខ និងទទួលបាននូវភាពជោគជ័យផងដែរ។
លោកបន្តថា លើសពីនេះទៅទៀត លោកក៏បានជម្រាបជូនសម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រីដោយសង្ខេបនៃដំណើរវិវត្តន៍របស់ប្រទេសឡាវ ពិសេសលើវិស័យម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចដោយឯកឧត្តមក៏បានគោរពសុំការណែនាំក៏ដូចជាអនុសាសន៍ ពីសម្តេចតេជោ ក្នុងការចែករំលែកនូវបទពិសោធន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា៕