សម្តេច​តេជោ​ជំរុញ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​លើ​វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ និង​អគ្គិសនី​ជាមួយ​ប្រទេស​ឡាវ​
​ភ្នំពេញ​៖ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​ភាគី​ទាំងពីរ​ កម្ពុជា​-ឡាវ​ បន្ត​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ក្នុង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​រវាង​គ្នា​និង​គ្នា​ ជាពិសេស​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​រួម​ទាំង​វិស័យ​អគ្គិសនី​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នៅក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​លោក​ Khamphanh Phommathat​ សមាជិក​ការិយាល័យ​នយោបាយ​លេខា​មជ្ឈិមបក្ស​នៃ​ប្រទេស​ឡាវ​នៅ​ថ្ងៃទី​ ២៩​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​ ស្នើ​ឲ្យ​ភាគី​ឡាវ​ពិនិត្យមើល​លទ្ធភាព​លើ​សក្តា​នុ​ពល​ផ្សេងទៀត​ដែល​ប្រទេស​យើង​ទាំងពីរ​អាច​សហការ​គ្នា​បាន​ក្នុង​ន័យ​ជំរុញ​ និង​ពង្រឹង​បន្ថែម​ទៀត​នូវ​ទំនាក់ទំនង​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ឲ្យ​ស្រប​ទៅតាម​អ្វី​ដែល​ថ្នាក់ដឹកនាំ​បាន​លើកឡើង​ក្នុង​កម្រិត​ទំនាក់ទំនង​ដែល​ជា​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​នោះ​។
លោក​ Khamphanh Phommathat​ សមាជិក​ការិយាល័យ​នយោបាយ​លេខា​មជ្ឈិមបក្ស​នៃ​ប្រទេស​ឡាវ​បានឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​លោក​មកកាន់​ប្រទេស​កម្ពុជា​នា​ពេលនេះ​ គឺ​ដើម្បី​ជំរុញ​ទំនាក់ទំនង​ ក៏ដូចជា​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ឲ្យ​កាន់តែ​ស៊ីជម្រៅ​បន្ថែម​ទៀត​ ឲ្យ​ស្រប​ទៅតាម​កម្រិត​នៃ​ទំនាក់ទំនង​ជាពិសេស​ជំរុញ​ការងារ​ដែល​បាន​ចុះហត្ថលេខា​ជាមួយគ្នា​កន្លងមក​ឱ្យ​មានដំណើរ​ការ​ទៅមុខ​ និង​ទទួល​បាន​នូវ​ភាព​ជោគជ័យ​ផង​ដែរ​។
លោក​បន្ត​ថា​ លើស​ពីនេះ​ទៅទៀត​ លោក​ក៏បាន​ជម្រាប​ជូន​សម្ដេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ដោយសង្ខេប​នៃ​ដំណើរ​វិវត្តន៍​របស់​ប្រទេស​ឡាវ​ ពិសេស​លើ​វិស័យ​ម៉ាក្រូ​សេដ្ឋកិច្ច​ដោយ​ឯកឧត្តម​ក៏បាន​គោរព​សុំ​ការណែនាំ​ក៏ដូចជា​អនុសាសន៍​ ពី​សម្តេច​តេជោ​ ក្នុង​ការចែក​រំលែក​នូវ​បទពិសោធន៍​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​៕