ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ដ៏​ធំ​មួយ​គ្រោង​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​សាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ​៖ ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ CMEC​ គឺជា​ក្រុមហ៊ុន​សំណង់​ និង​វិស្វកម្ម​ ដែល​ជា​បុត្រ​សម្ព័ន្ធ​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​សាជីវកម្ម​ឧស្សាហកម្ម​ជាតិ​របស់​ប្រទេស​ចិន​ បាន​បង្ហាញ​ចំណាប់​អារម្មណ៍​ក្នុង​ការចូលរួម​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​លើ​វិស័យ​សាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​។
លោក​ លឹម​ ស៊ី​ដេ​នីន​ រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ ក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​ លោក​ Zhao​ Wenka​ អនុប្រធាន​គ្រប់គ្រង​ទូទៅ​ របស់​ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ CMEC​ កាលពី​ម្សិលមិញ​នេះ​ បាន​បង្ហាញ​ពី​គម្រោង​នានា​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដែល​គ្រោង​នឹង​ចាប់ផ្តើម​ដំណើរ​សាងសង់​ និង​ស្ថាបនា​នា​ពេល​ខាងមុខនេះ​ ដើម្បី​ឆ្លើយ​តទៅ​នឹង​ការកាត់បន្ថយ​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​ និ​ការ​រីក​ចំរើន​នៅក្នុង​ប្រទេស​។
លោក​ បន្ត​ថា​ គម្រោង​ដែល​គ្រោង​អនុវត្ត​នៅ​កម្ពុជា​រួមមាន​៖គម្រោង​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​ គម្រោង​លើកកម្ពស់​គុណភាព​និង​ការពង្រីក​ផ្លូវ​ គម្រោង​ផ្លូវ​រថភ្លើង​លើ​អាកាស​ គម្រោង​ប្រព័ន្ធ​ដឹកជញ្ជូន​សាធារណៈ​ក្នុង​ទីក្រុង​ និង​គម្រោ​ងផ្សេង​ៗជាច្រើន​ទៀត​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ លោក​ បាន​ស្នើ​ និង​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​គណៈប្រតិភូ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ដ៏​ធំ​របស់​ចិន​មួយ​នេះ​ ព្រមទាំង​លើក​ទឹក​ចូលរួម​ដេញថ្លៃ​លើ​គម្រោង​ខាងលើ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​ដទៃទៀត​ផង​ដែរ​។ ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ CMEC​ គឺជា​ក្រុមហ៊ុន​សំណង់​ និង​វិស្វកម្ម​ ដែល​ជា​បុត្រ​សម្ព័ន្ធ​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​សាជីវកម្ម​ឧស្សាហកម្ម​ជាតិ​របស់​ប្រទេស​ចិន​ (China​ National​ Machinery​ Industry​ Corporation​ Group​ of​ Companies​) ដែល​មាន​ការិយាល័យ​ធំ​នៅ​ទីក្រុង​ប៉េកាំង​ នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​៕