ភ្នំពេញ៖ ក្រុមហ៊ុនចិន CMEC គឺជាក្រុមហ៊ុនសំណង់ និងវិស្វកម្ម ដែលជាបុត្រសម្ព័ន្ធនៃក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មឧស្សាហកម្មជាតិរបស់ប្រទេសចិន បានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍ក្នុងការចូលរួមវិនិយោគនៅកម្ពុជាលើវិស័យសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន។
លោក លឹម ស៊ីដេនីន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ក្នុងជំនួបជាមួយ លោក Zhao Wenka អនុប្រធានគ្រប់គ្រងទូទៅ របស់ក្រុមហ៊ុនចិន CMEC កាលពីម្សិលមិញនេះ បានបង្ហាញពីគម្រោងនានានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលគ្រោងនឹងចាប់ផ្តើមដំណើរសាងសង់ និងស្ថាបនានាពេលខាងមុខនេះ ដើម្បីឆ្លើយតទៅនឹងការកាត់បន្ថយការកកស្ទះចរាចរណ៍ និការរីកចំរើននៅក្នុងប្រទេស។
លោក បន្តថា គម្រោងដែលគ្រោងអនុវត្តនៅកម្ពុជារួមមាន៖គម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿន គម្រោងលើកកម្ពស់គុណភាពនិងការពង្រីកផ្លូវ គម្រោងផ្លូវរថភ្លើងលើអាកាស គម្រោងប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូនសាធារណៈក្នុងទីក្រុង និងគម្រោងផ្សេងៗជាច្រើនទៀត។
ជាមួយគ្នានេះ លោក បានស្នើ និងលើកទឹកចិត្តដល់គណៈប្រតិភូរបស់ក្រុមហ៊ុនដ៏ធំរបស់ចិនមួយនេះ ព្រមទាំងលើកទឹកចូលរួមដេញថ្លៃលើគម្រោងខាងលើជាមួយក្រុមហ៊ុនដទៃទៀតផងដែរ។ ក្រុមហ៊ុនចិន CMEC គឺជាក្រុមហ៊ុនសំណង់ និងវិស្វកម្ម ដែលជាបុត្រសម្ព័ន្ធនៃក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មឧស្សាហកម្មជាតិរបស់ប្រទេសចិន (China National Machinery Industry Corporation Group of Companies) ដែលមានការិយាល័យធំនៅទីក្រុងប៉េកាំង នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន៕