ភ្នំពេញៈ កម្ពុជាត្រូវបានគេចាត់ទុកថា ជាប្រទេសកសិកម្មដ៏មានសក្ដានុពល ដោយសារតែកត្តាធម្មជាតិ និងសណ្ឋានដីមានអំណោយផល ដែលអាចទាញយកផលប្រយោជន៍បានច្រើនសម្រាប់ទ្រទ្រង់ស្ថេរភាពស្បៀង និងជាផ្នែកមួយយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងការចូលរួមជួយជ្រោមជ្រែងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង បានមានប្រសាសន៍ឲ្យដឹងកាលពីថ្ងៃម្សិលម៉ិញថា មិនថាចំពោះតែប្រទេសកម្ពុជានោះទេ វិស័យកសិកម្ម គឺមានសារសំខាន់ខ្លាំងណាស់ ក្នុងថែរក្សានូវស្ថេរភាពស្បៀង និងជួយលើកកម្ពស់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិបានយ៉ាងល្អប្រសើរ ដែលរដ្ឋាភិបាលគួរតែមានការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់។
លោកឧកញ៉ាបានបន្តទៀតថា “ថ្វីត្បិតកម្ពុជាត្រូវបានគេចាត់ទុកថា ជាប្រទេសដែលមានភាពអំណោយផលលើវិស័យកសិកម្ម ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្នកម្ពុជានៅតែមិនទាន់អាចទាញ់យកផលប្រយោជន៍ពីវិស័យមួយនេះ បានច្រើននៅឡើយនោះទេ ជាពិសេសមានឧបសគ្គ ក្នុងការនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ ដែលកំពុងតែមានភាពប្រកួតប្រជែងខ្លាំង”។
លោកឧកញ៉ាលឹម ហេងបានមានប្រសាសន៍បន្តទៀតថា ជាលទ្ធផលនិងបទពិសោធន៍កាលពីពេលកន្លងទៅនេះ ផលិតផលកសិកម្មកម្ពុជា ដែលបានធ្វើការនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារក្រៅស្រុក និងទទួលបានភាពជោគជ័យ គឺឃើញមានតែអង្ករ ដែលទទួលបានការគាំទ្រពីសំណាក់ទីផ្សារសាកលលោក ប៉ុន្តែក្រៅពីនេះដូចជាដំណាំដំឡូងមី គ្រាប់ស្វាយចន្ទី កៅស៊ូ ពោត សណ្តែង ស្វាយ និងកសិផលមួយចំនួនទៀត ចំពោះការនាំចេញហាក់មានកម្រិត ដោយតែកត្តាគុណភាព និងភាពប្រកួតប្រជែងទៅលើតម្លៃ។
ឧបសគ្គនៃការនាំចេញកសិផលកម្ពុជា ទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិគឺមានច្រើន ជាពិសេសពាក់ព័ន្ធទៅនឹងកត្តាគុណភាពជាចម្បង។ ទំនិញកសិផលកម្ពុជានៅមិនទាន់អាចទាញយកទំនុកចិត្តលើគុណភាព និងសុវត្ថិភាពពីទីផ្សារអន្តរជាតិបាននៅឡើយនោះទេ ដែលទាមទារឱ្យកសិករ ក៏ដូចជាក្រុមហ៊ុនឯកជន ដែលជាអ្នកផលិតខិតខំដោយខ្លួនឯងក្នុងការផលិត និងការអភិវឌ្ឍ។
លោកឧកញ៉ាលឹម ហេងបានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ការដែលអាចប្រកួតប្រជែងនៅលើទីផ្សារអន្តរជាតិបាន សំខាន់គឺត្រូវធាតុផ្សំដូចជាការដឹង និងស្គាល់ច្បាស់ពីប្រភេទកសិផលដែលជាតម្រូវការរបស់ទីផ្សារ កសិផលត្រូវប្រាកដថាមានគុណភាព និងសុវត្ថិភាពខ្ពស់ មានការផ្សព្វផ្សាយដែលធ្វើឡើងដោយរដ្ឋាភិបាល ក្រោមកិច្ចចូលរួមសហការពីសំណាក់វិស័យឯកជន ជាពិសេស ពិចារណាទៅលើថ្លៃដើមនៃការផលិត ដែលអាចទាញយកផលចំណេញត្រឡប់មកវិញបាន។ នៅពេលដែលចំណុចសំខាន់ៗទាំងអស់នេះត្រូវបានដោះស្រាយ នោះវិស័យកសិកម្មនឹងអាចចូលរួមចំណែក នៅក្នុងការពង្រឹងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិបានយ៉ាងល្អ។
តាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទកាលពីពេលកន្លងទៅបានបង្ហាញថា ក្នុងរយៈពេល៨ខែ ឆ្នាំ២០១៩ កម្ពុជាបាននាំចេញកសិផលទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិជិត៣លានតោន។ ទីផ្សារកសិផលរបស់កម្ពុជា រួមមានប្រទេសចិន អឺរ៉ុប វៀតណាម ថៃ កូរ៉េ ឥណ្ឌា អូស្ត្រាលី អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត និងប្រទេសមួយចំនួនទៀត។
កសិផលដែលបាននាំចេញរួមមាន អង្ករជាង៣៥ម៉ឺនតោន ដំឡូងមីក្រៀមជិត១លានតោន ដំឡូងមីស្រស់ជិត៩០ម៉ឺនតោន ម្សៅដំឡូងមីជាង៤ម៉ឺនតោន គ្រាប់ស្វាយចន្ទីជាង១៦ម៉ឺនតោន គ្រាប់ពោតជាង១១ម៉ឺនតោន សណ្តែកសៀងជាង៨ពាន់តោន ចេកជាង៩ម៉ឺនតោន ផ្លែស្វាយជាង៣ម៉ឺនតោន ម្រេចជាង៣ពាន់តោន បន្លែជាង១០០តោន និងដាំណាំកសិផលផ្សេងៗទៀតជិត២០ម៉ឺនតោន៕