ប្រព័ន្ធ​ផ្លូវ​រថភ្លើង​អាស៊ាន​ដែល​តភ្ជាប់​ជាមួយ​កម្ពុជា​នឹង​ក្លាយជា​ប្រធានបទ​សំខាន់​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​
ភ្នំ​ពេញៈ​ សំ​ណើ​ដើម្បី​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​ប្រព័ន្ធ​ផ្លូវដែក​ និង​ការ​តភ្ជាប់​ផ្លូវដែក​របស់​អាស៊ាន​ ដើម្បី​ឆ្លើយតប​តាម​ស្តង់ដារ​អន្តរជាតិ​ នឹង​ត្រូវ​បាន​ពិភាក្សា​នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​នា​ចុង​សប្តាហ៍​នេះ​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​លោក​ Worawut​ Mala​ ប្រធាន​ស្តី​ពី​ផ្លូវដែក​នៃ​ប្រទេស​ថៃ​ (SRT​) កាលពី​ថ្ងៃអង្គារ​។
លោក​បាន​មានប្រសាសន៍​នៅក្នុង​សន្និសីទ​ស្តី​ពី​ ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ផ្លូវដែក​អាស៊ាន​ដែល​បាន​ធ្វើឡើង​នៅ​ថ្ងៃអង្គារ​ មុន​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​នេះ​ថា​ ប្រធានបទ​ដែល​ត្រូវ​ពិភាក្សា​រួមមាន​ការ​អភិវឌ្ឍ​ ការ​តភ្ជាប់​ផ្លូវដែក​របស់​អាស៊ាន​ ដើម្បី​ផ្សព្វផ្សាយ​ប្រព័ន្ធ​ផ្លូវដែក​ជាតិ​ និង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នៃ​ផ្លូវដែក​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​កាសែត​បាងកក​ប៉ុស្តិ៍​ចុះផ្សាយ​នៅ​ថ្ងៃនេះ​។
គេហទំព័រ​ “ផ្លូវដែក​អាស៊ាន​” តាម​ប្រព័ន្ធ​អន​ឡាញ​ ក៏​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​នៅ​ឯកិច្ចប្រជុំ​កាលពី​ថ្ងៃ​ អង្គារ​ ដើម្បី​ផ្តល់​ឱ្យ​សាធារណៈ​ជន​នូវ​ព័ត៌មាន​អំពី​ ការ​តភ្ជាប់​ផ្លូវដែក​នៅក្នុង​ប្រទេស​សមាជិក​អាស៊ាន​ចំនួន៧​ រួមមាន​ កម្ពុជា​ ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ ឡាវ​ ម៉ាឡេស៊ី​ មីយ៉ាន់ម៉ា​ ថៃ​ និង​វៀតណាម​។
បច្ចុប្បន្ន​ថៃ​មាន​គម្រោង​ផ្លូវដែក៥ផ្សេងគ្នា​ ដែល​ខ្លួន​គ្រោង​នឹង​ប្រើប្រាស់​ ដើម្បី​ភ្ជាប់​បណ្តាញ​ផ្លូវដែក​របស់​ខ្លួន​ជាមួយ​ប្រទេសជិតខាង​ទាំងនេះ​។
លោក​បាន​និយាយ​ថា​ នៅ​ភាគ​ខាងត្បូង​ ថៃ​គ្រោង​នឹង​ពង្រីក​ផ្លូវដែក​ខាងត្បូង​ពី​ Sungai​ Kolok​ ទៅ​ប្រព័ន្ធ​ផ្លូវដែក​តំបន់​ Padang​ Besar​ នៅ​ម៉ាឡេស៊ី​ដើម្បី​ភ្ជាប់​ប្រទេស​ថៃ​ទៅ​ នឹង​ប្រព័ន្ធ​ផ្លូវដែក​សឹង្ហ​បូរី​។
លោក​បាន​និយាយ​ថា​ នៅ​ភាគ​ឦសាន​ថៃ​រួម​ជាមួយ​ឡាវ​ និង​ចិន​កំពុង​អភិវឌ្ឍ​ប្រព័ន្ធ​រថភ្លើង​ល្បឿន​លឿន​រួមគ្នា​ ដែល​នឹង​កាត់បន្ថយ​ពេលវេលា​ សម្រាប់​ធ្វើដំណើរ​ពី​ថៃ​ទៅ​គុន​មីង​ និង​ទីក្រុង​ប៉េកាំង​ឆ្លងកាត់​ឡាវ​។
លោក​បាន​និយាយ​ថា​ ពីទី​ក្រុង​ប៉េកាំង​ អ្នកដំណើរ​រថភ្លើង​ នឹងអាច​ធ្វើដំណើរ​ទៅ​រុស្ស៊ី​ និង​បណ្តា​ប្រទេស​អ៊ឺ​រ៉ុប​ផ្សេងទៀត​តាមរយៈ​រថភ្លើង​។
លោក​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ នៅ​ប៉ែក​ខាងកើត​ថៃ​ និង​ប្រទេស​កម្ពុជា​កាលពីដើម​ឆ្នាំនេះ​ បាន​ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សរណៈ​នៃ​ការយោគយល់​មួយ​ ដើម្បី​ចាប់ផ្តើម​ភ្ជាប់​ប្រព័ន្ធ​ផ្លូវដែក​របស់​ពួកគេ​ ពី​មួយ​ទៅ​មួយ​ចាប់ពី​ខេត្ត​ស្រះ​កែវ​ទៅ​ប៉ោយប៉ែត​កម្ពុជា​។
លោក​បាន​និយាយ​ថា​ នៅ​ភាគ​ខាងលិច​ថៃ​ និង​មីយ៉ាន់ម៉ា​កំពុង​ចរចា​សំ​ណើរ​ ដើម្បី​ភ្ជាប់​ប្រព័ន្ធ​ផ្លូវដែក​របស់​ពួកគេ​ ពី​ផ្លូវ​បី​Pagodas​ Pass​ ដែល​ជា​ច្រកភ្នំ​តភ្ជាប់​ពី​តំបន់​ Sangkhla​ Buri​ ទៅកាន់​តំបន់​ Payathonsu​ មីយ៉ាន់ម៉ា​និង​តំបន់​Dawei​ មីយ៉ាន់ម៉ា​។
លោក​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ក្រៅពី​គម្រោង​ទាំង៤នេះ​ ប្រទេស​ថៃ​ និង​ម៉ាឡេស៊ី​ក៏​កំពុង​ពិភាក្សា​គ្នា​អំពី​ផែនការ​ ដើម្បី​នាំ​ផ្លូវ​រថភ្លើង​ Sugnai​ Kolok​-Pasir​ Mas​មកវិញ​ ដើម្បី​ជា​ប្រយោជន៍​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ព្រំដែន​៕