ក្រុមហ៊ុន​ឧស្សាហកម្ម​តៃវ៉ាន់​កាន់តែ​ច្រើន​នឹង​ចូល​មកកាន់​ទីផ្សារ​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ នៅ​ឆ្នាំក្រោយ​នេះ​ បណ្តា​ធុរជន​ជាច្រើន​មក​ពី​ក្រុង​ហ័​រលៀន​ នៃ​កោះ​តែ​វ៉ាន់​ នឹង​មក​បណ្តាក់​ទុន​វិនិយោគ​ទៅលើ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ សាវា​ទេសចរណ៍​ និង​វិស័យ​សុខាភិបាល​នៅ​កម្ពុជា​។
អនុប្រធាន​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ លោក​ឧកញ៉ា​លឹម​ ហេង​ បាន​មានប្រសាសន៍​ប្រាប់​តាម​ទូរស័ព្ទ​កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃទី៣០​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ថា​ បន្ទាប់ពី​បាន​រៀបចំ​វេទិកា​រួមគ្នា​ដែល​បង្ហាញ​ពី​កាលានុវត្ត​ភាព​ និង​វិស័យ​ដែល​មាន​សក្ដានុពល​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ និង​ក្រុង​ហ័​រលៀន​ ដើម្បី​ផ្លាស់ប្ដូរ​បទពិសោធន៍​ ផ្នែក​ឧស្សាហកម្ម​កាលពីដើម​សប្ដាហ៍​កន្លងទៅ​នេះ​ ជា​លទ្ធផល​គណៈប្រតិភូ​នៃ​ធុ​ជន​មក​ពី​កោះ​តៃវ៉ាន់​ បាន​បង្ហាញ​ពី​គម្រោង​នៃ​ការ​ចូល​មក​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​នៅ​ឆ្នាំ​បន្ទាប់​នេះ​។
លោក​ឧកញ៉ា​បន្ត​ថា​ “តៃវ៉ាន់​និង​កម្ពុជា​ ធ្លាប់​មាន​កិច្ច​ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយគ្នា​រួចមក​ហើយ​ ដែល​ភាគច្រើន​គឺ​វិនិយោគ​ទៅលើ​វិស័យ​រោងចក្រ​កាត់ដេរ​ ដែល​មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ និង​ក្រុង​បាវិត​ ខេត្តស្វាយរៀង​”។ លោក​ឧកញ៉ា​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ “បន្ទាប់ពី​បាន​ស្វែងយល់​ច្បាស់​ពី​សក្ដានុពល​នៅ​កម្ពុជា​ បណ្តា​អ្នក​វិនិយោគ​ជាច្រើន​បាន​បង្ហាញ​ពី​ចំណាប់​អារម្មណ៍​ ជាមួយនឹង​គម្រោង​ចូល​មក​បណ្តាក់​ទុន​នៅ​កម្ពុជា​ ទៅលើ​វិ​ស័យ​ផ្សេង​ៗទៀត​ ដែល​ក្រៅពី​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ នៅ​មាន​វិស័យ​សុខាភិបាល​ ដោយ​ការបង្កើត​ជា​មន្ទីរពេទ្យ​លំ​ដាប់​ស្ដ​ង់​ដា​នៅ​កម្ពុជា​ និង​វិស័យ​សេវាកម្ម​ផ្នែក​ទេសចរណ៍​ផង​ដែរ​”។
ជាមួយនឹង​គម្រោង​នៃ​ការ​ចូល​មក​បណ្តាក់​ទុន​វិនិយោគ​បន្ថែម​ ពីសំណាក់​ធុរជន​មក​ពី​កោះ​តៃវ៉ាន់​ទាំងនេះ​ នឹង​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​ការ​ជួយ​ពង្រឹង​ កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​បាន​មួយ​កម្រិត​ទៀត​ ជាពិសេស​ផ្តល់​ឱកាស​ការងារ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​រាប់​ម៉ឺន​នាក់​។
លោក​ឧកញ៉ា​លឹម​ ហេង​បាន​បញ្ជាក់​ទៀត​ថា​ តាមរយៈ​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ក្រោម​ការដឹកនាំ​ដោយ​អ្នកឧកញ៉ា​ គិត​ ម៉េ​ង ទៅ​ស្វែងយល់​ពី​ឱកាស​វិនិយោគ​នៅ​ក្រុង​តៃប៉ិ​ នៃ​កោះ​តៃវ៉ាន់​ ក៏​ដូច​ជា​បង្កើ​ទំនាក់ទំនង​លើ​ផ្នែក​ពាណិជ្ជកម្ម​ផង​ដែរ​នោះ​ ជា​លទ្ធផល​ យើង​បាន​ទាក់ទាញ​ ការ​វិនិយោគ​មកកាន់​កម្ពុជា​បាន​មួយចំនួន​ ដែល​ក្រៅពី​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ រោងចក្រ​កាត់ដេរ​ ក៏​មានការ​វិនិយោគ​ផ្នែក​ធនាគារ​ផង​ដែរ​”៕