ភ្នំពេញ៖ ធនាគារកម្ពុជាសាធារណៈភីអិលស៊ី (ខេមបូធនាគារ) ដែលជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ធនាគារ Public Bank Bhd បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា (MoU) ជាមួយធនាគារ China Construction Bank (CCBM) (ម៉ាឡេស៊ី) ដើម្បីរួមគ្នាលើកកម្ពស់ និងអភិវឌ្ឍឱកាសអាជីវកម្មរវាងធនាគារទាំងពីរសម្រាប់អតិថិជនរបស់ពួកគេនៅកម្ពុជា ម៉ាឡេស៊ី និងចិន។
ការចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សារណៈយោគយល់នេះតំណាងឱ្យការពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មរវាងធនាគារសាធារណៈ និងធនាគារ China Construction Bank ដែលបានចាប់ផ្តើមតាំងពីឆ្នាំ ២០១៦ សម្រាប់ការប្រតិបត្តិការហិរញ្ញប្បទានឆ្លងព្រំដែន ការប្រឹក្សាហិរញ្ញវត្ថុការផ្ទេរប្រាក់ និងការវាយតម្លៃឥណទានអតិថិជន។
លោក Tan Sri Tay Ah Lek នាយកគ្រប់គ្រងធនាគារសាធារណៈ បានថ្លែងនៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយនៅថ្ងៃនេះ ថា “ការចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សារណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះធ្វើឡើងចំពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាកំពុងមានការរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សជាមួយនឹងផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបថេរ ៧ ភាគរយក្នុងរយៈពេល ៥ ឆ្នាំកន្លងមកនេះជាមួយនឹងការហូរចូលយ៉ាងខ្លាំងនៃវិនិយោគិនមកពីប្រទេសចិន”។
លោក បន្តថា “ធនាគារសាធារណៈ និងធនាគារ CCB អាចផ្តល់អានុភាពលើគ្នាទៅវិញទៅមកដើម្បីជំរុញអាជីវកម្មរបស់យើងឱ្យឈានដល់ចំណុចខ្ពស់”។
ធនាគារ Campu Bank ដែលបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ ១៩៩២ បច្ចុប្បន្នមាន ៣១ សាខានៅកម្ពុជា។ធនាគារ CCBM គឺជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធដែលកាន់កាប់ទាំងស្រុងនូវលំដាប់លេខ ១ នៃធនាគារ China Construction Bank Corp ដែលជាធនាគារធំលំដាប់ទី ២ នៅលើពិភពលោកគិតពីទ្រព្យសម្បត្តិសរុប៕ (ប្រភព The Sun Daily)