ភ្នំពេញៈ ក្រុមហ៊ុនផលិតស្រាដាណឺម៉ាក Carlsberg (CARLb.CO) កាលពីថ្ងៃ ព្រហស្បតិ៍បានរាយការណ៍ថា ការលក់នៅត្រីមាសទី៣ កើនលើសការព្យាករណ៍ ដោយសារដំណើរការល្អនៅអាស៊ី និងបាននិយាយថា ខ្លួនបានយល់ព្រមទិញក្រុមហ៊ុនស្រាបៀរមួយនៅកម្ពុជា ដែលនៅសល់ដែលមិនទាន់មានកម្មសិទ្ធិ។
កាលពីថ្ងៃចន្ទ លោក Carlsberg បានលើកឡើងពីទស្សនវិស័យប្រាក់ចំណេញប្រចាំឆ្នាំរបស់ខ្លួន ដែលផ្ទុយពីការព្រមានប្រាក់ចំណេញនាពេលថ្មីៗនេះ ដោយគូប្រជែង Anheuser-Busch Inbev (ABI.BR) និង Heineken (HEIN.AS) ដោយសារតែប្រាក់ចំណូលមានច្រើននៅក្នុងចិន និងអឺរ៉ុបខាងលិចច្រើនជាងការទូទាត់ទីផ្សាររុស្ស៊ី។
ក្រុមហ៊ុនផលិតស្រាបៀរធំលំដាប់ទីបី នៅលើពិភពលោកនេះបានឱ្យដឹងថា ខ្លួនបានយល់ព្រមទិញភាគហ៊ុនចំនួន២៥ភាគរយ ដែលនៅសល់នៅក្នុងស្រាបៀរខេមប្រ៊ូ (Cambrew) នៅកម្ពុជា ដែលជាក្រុមហ៊ុនធំជាងគេមួយនៅប្រទេសនេះ ហើយនឹងស្វែងរកការកែលម្អនូវស្រាបៀរធំជាងគេរបស់ខ្លួន ដែលផ្តោតស្រាបៀរអង្គរ។
លោក Heine Dalsgaard ប្រធានផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរបស់ក្រុមហ៊ុន Carlsberg បានថ្លែងនៅក្នុងសន្និសីទមួយថា “បរិយាកាសជំនួញនៅកម្ពុជា មានសារសំខាន់ណាស់ ហើយវាទាមទារការវិនិយោគទីផ្សារ ពេលវេលា និងការអត់ធ្មត់”។
ក្រុមហ៊ុន Carlsberg មិនបានបង្ហាញពីទំហំទឹកប្រាក់ទេ ប៉ុន្តែលោក Dalsgaard បាននិយាយថាតម្លៃនេះ គឺប្រហាក់ប្រហែលនឹងអ្វីដែលខ្លួនបានចំណាយ សម្រាប់ភាគហ៊ុនចំនួន២៥ភាគរយ នៅក្នុងក្រុមហ៊ុនស្រាបៀរមួយនេះកម្ពុជាកាលពីឆ្នាំមុន៕ (ប្រភព Reuters)៕