ក្រុងបាវិតៈ សម្ព័ន្ធអ្នកផលិតកង់កម្ពុជា តំណាងឱ្យក្រុមហ៊ុនផលិតកង់ទាំង៣ ដែលនាំចេញទៅសហភាពអឺរ៉ុបបានឱ្យដឹងថា អឺរ៉ុបបានចុះផ្សាយនៅថ្ងៃទី២២ ខែតុលាឆ្នាំនេះថា កម្ពុជានៅតែជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់កង់ធំជាងគេ ទៅកាន់សហភាពអឺរ៉ុបក្នុងឆមាសទី១។
ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះ សម្ព័ន្ធកង់កម្ពុជាមានការព្រួយបារម្ភពីរបាយការណ៍នេះដោយបានលើកឡើងពីការធ្លាក់ចុះ នៃបរិមាណពីផលប៉ះពាល់ ដែលអាចកើតមាននៃនីតិវិធីពិនិត្យការដកប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ “អ្វីៗទាំងអស់លើកលែងតែអាវុធ” (EBA) ដោយគណៈកម្មការអឺរ៉ុប ដែលអាចនាំឱ្យមានការផ្អាកដំណើរការ ដោយសារការអនុគ្រោះពន្ធសម្រាប់ការនាំចេញកង់របស់កម្ពុជាទៅសហភាពអឺរ៉ុប។
កាលពីសប្តាហ៍មុន Bike Europe បានរាយការណ៍ថា កម្ពុជាគាំទ្រអ្នកផ្គត់ផ្គង់កង់ដ៏ធំបំផុតរបស់សហភាពអឺរ៉ុប បើទោះបីជាមានការគំរាមកំហែងថា ប្រទេសនេះអាចបាត់ បង់ការលើកលែងពន្ធកង់ សម្រាប់ប្រទេសសមាជិកសហភាពអឺរ៉ុបទាំងអស់។
ការអនុគ្រោះនេះ កំពុងអនុញ្ញាតឱ្យក្រុមហ៊ុន ដែលប្រតិបត្តិការនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាទទួលបានការលើកលែងពន្ធនាំចូល១៤ភាគរយ លើប្រទេសដែលមិនមានការអនុ គ្រោះនេះ។ វាបានជំរុញឱ្យប្រទេសកម្ពុជា ក្លាយជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់ឈានមុខគេរបស់សហភាពអឺរ៉ុប ដែលជាការពិតនៅក្នុងឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ២០១៩។ ទោះយ៉ាងណាការនាំចេញរបស់ខ្លួន ទៅកាន់សហភាពអឺរ៉ុបបានបង្ហាញ ពីការធ្លាក់ចុះបន្តិចបន្តួចជាលើកដំបូងក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំនេះ។
រក្សាការអនុគ្រោះពិសេសរបស់កម្ពុជា
សម្ព័ន្ធកង់កម្ពុជាជឿជាក់ថា គណៈកម្មការអឺរ៉ុបនឹងទទួលស្គាល់ថា រាល់ការដកផលប្រយោជន៍ពាណិជ្ជកម្ម នឹងធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់កម្មករចំនួន៦០០០នាក់ នៅក្នុងវិស័យកង់កម្ពុជា គ្រួសាររបស់ពួកគេ និងបង្កើតការអភិវ ឌ្ឍនៅក្នុងសហគមន៍ដែលខ្លួនប្រតិបត្តិការ។ សម្ព័ន្ធកង់កម្ពុជាលើកទឹកចិត្តជាថ្មីម្តងទៀតដល់សហគមន៍អឺរ៉ុប ក្នុងការរក្សាការអនុគ្រោះពន្ធ EBA របស់ប្រទេសកម្ពុជា។
សម្ព័ន្ធកង់កម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា “យើងទន្ទឹងរង់ចាំកម្ពុជា ដែលនៅតែជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់កង់លេខ១ ទៅកាន់ទីផ្សារអឺរ៉ុប ហើយសង្ឃឹមថា ការធ្លាក់ចុះតិចតួចនៅឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ២០១៩ នឹងត្រលប់មកវិញនៅឆ្នាំ ២០២០ នៅពេលដែលនីតិវិធីពិនិត្យ EBA ត្រូវបានបញ្ចប់”។
និយោជកដែលទទួលខុសត្រូវសង្គម
សម្ព័ន្ធជិះកង់នៅកម្ពុជាបន្តថា “យើងរំពឹងថាសហគមន៍អឺរ៉ុប នឹងទទួលស្គាល់ថា យើងនៅតែប្តេជ្ញាចិត្តថា ជាវិស័យមួយដែលជានិយោជកទទួលខុសសង្គម និងបន្តកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់យើង ដើម្បីលើកកម្ពស់ស្តង់ដារការងារ និងជីវភាពរស់នៅរបស់ពលកម្មរបស់យើង។ យើងនឹងធ្វើវាក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការកាន់តែច្រើន ជាមួយអ្នកពាក់ព័ន្ធរបស់យើងនៅក្នុងសហគមន៍អឺរ៉ុប ហើយជាការពិតនៅកម្ពុជាផងដែរ”។
សម្ព័ន្ធជិះកង់នៅកម្ពុជាបានបន្តថា “ទិន្នន័យដែលបានរាយការណ៍ដោយ Bike Europe បង្ហាញច្បាស់ថា យើងបន្តប្រកួតប្រជែងខ្លាំងជាមួយចិន តៃវ៉ាន់ ឥណ្ឌា ស្រីលង្កា បង់ក្លាដែស និងហ្វីលីពីនសម្រាប់ទីផ្សាររបស់យើងនៅសហភាពអឺរ៉ុប”។
សម្ព័ន្ធជិះកង់នៅកម្ពុជាបានបញ្ជាក់ថា “យើងធ្វើបែបនេះ ដោយឈរលើស្តង់ដារការងារខ្ពស់ និងគោរពសិទ្ធិកម្មកររបស់យើង។ យើងលើកទឹកចិត្តសហគមន៍អឺរ៉ុបឱ្យបន្តការសន្ទនា ប្រកបដោយលក្ខណៈស្ថាបនា ជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងដើម្បីរក្សាក្របខ័ណ្ឌ EBA”៕ (ប្រភព Bike Europe)៕