ភ្នំពេញៈ ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុនប្រចាំនៅកម្ពុជា បានសន្យាបន្តផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍ៍ផ្លូវការ (ODA) ទាំងក្នុងក្របខណ្ឌហិរញ្ញប្បទានឥតសំណង ឥណទានសម្បទាន និងជំនួសបច្ចេកទេស ជាពិសេសជំរុញការអភិវឌ្ឍវិស័យនានាឱ្យកាន់តែរីកចំរើនបន្ថែមទៀត។
លោក Masaharo MIKAMI ឯកអគ្គរាជទូតថ្មីរបស់ជប៉ុនប្រចាំនៅកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ឲ្យដឹង នៅក្នុងជំនួបជាមួយលោក អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុប នៅថ្ងៃទី ១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១៩ កន្លងមក បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះមន្រ្តីកម្ពុជា មកពីគ្រប់ស្ថានប័នពាក់ព័ន្ធ ដែលតែងតែបានផ្តល់នូវកិច្ចសហប្រតិបត្តិកដ៏ល្អប្រសើររវាងកម្ពុជា-ជប៉ុននាពេលកន្លងមកនេះ។
លោកបណ្ឌិតអូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុបានឱ្យដឹងដែរថា កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ដែលបានជួយកម្ពុជារហូតមក បានឆ្លុះបញ្ចាំងយ៉ាងច្បាស់ថា ប្រទេសជប៉ុនគឺជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់ ក្នុងការចូលរួមចំណែកជួយគាំទ្រដល់ម្ពុជា។
លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានកោតសរសើរចំពោះលំហូរទុន និងទំហំវិនិយោគឯកជនពីប្រទេសជប៉ុន ដែលមានចំនួនកើតឡើងជាបន្តបន្ទាប់ ដែលបានជួយជំរុញអភិវឌ្ឍន៍សង្គមសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។
លោកបន្ថែមថា ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការវិនិយោគពីវិស័យឯកជន ទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគិន ភាពប្រកួតប្រជែងដើម្បីជំរុញពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ច រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បន្តពង្រឹងច្បាប់ កំណែទម្រង់អភិបាលកិច្ច រួមមាន ការកែលម្អប្រព័ន្ធឡូជីស្ទិក និងការលើកកម្ពស់ការតភ្ជាប់ផ្នែកដឹកជញ្ជូន ប្រពន្ធគ្រប់គ្រង់ និងមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូន សម្រួលដល់បរិយាកាសអំណោយផលសម្រាប់ធុរកិច្ច និងការវិនិយោគឱ្យស្របទៅនឹងការរីកចម្រើននូវវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យានាពេលបច្ចុប្បន្ន។
លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានស្នើរដល់ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុន ជួយសម្របសម្រួលដើម្បីទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគជប៉ុនមកកាន់កម្ពុជាឱ្យបានកាន់តែច្រើន។
ហិរញ្ញប្បទានកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវការ (Japan ODA) ពីប្រទេសជប៉ុន និងប្រជាជនជប៉ុនផ្តល់ដល់កម្ពុជា ចាប់ពីដំណើរការកសាងសន្តិភាព និងការបង្រួបបង្រួមជាតិនៅកម្ពុជារហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន មានចំនួនសរុបប្រមាណជាង៥០០០លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងនោះហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងប្រមាណ៣៥០០ លានដុល្លារអាមេរិក៕