សម្តេច​តេជោ​ស្នើ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​រុស្ស៊ី​ជួយ​ជំរុញ​វិនិយោគិន​រុស្ស៊ី​ឲ្យ​មក​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​មួយចំនួន​ទៀត​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​ស្នើសុំ​ឱ្យ​លោក​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​រុស្ស៊ី​ ជួយ​ជំរុញ​វិនិយោគិន​រុស្ស៊ី​ ឲ្យ​មក​វិនិយោគ​បន្ថែម​ទៀត​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ក្នុង​វិស័យ​មួយចំនួន​ដូចជា​ វិស័យ​កែច្នៃ​ម្ហូបអាហារ​ កសិ​ឧស្សាហកម្ម​ ឧស្សាហកម្ម​ Electronic​, ឧស្សាហកម្ម​បង្គំ​ និង​ឧស្សាហកម្ម​ផលិត​គ្រឿងម៉ាស៊ីន​ជាដើម​។
សម្ដេច​តេជោ​ នៅក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​លោក​ Dmitry​ Medvedev ​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​នៃ​ប្រទេស​រុស្ស៊ី​ កាលពី​ថ្ងៃទី៣​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ម្សិលមិញ​នេះ​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ សម្ដេច​ពិតជា​រីករាយ​អំពី​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ដែល​មានការ​កើនឡើង​កន្លងមក​នេះ​ ហើយ​ក្នុង​ន័យ​នេះ​ គឺ​ដើម្បី​ពង្រឹង​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​បន្ថែម​ទៀត​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ សម្ដេច​ក៏បាន​ស្នើ​ភាគី​រុស្ស៊ី​ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​ ចាប់ផ្ដើម​អនុវត្តន៍​គម្រោង​ទំនើបកម្ម​ មន្ទី​ពេទ្យ​មិត្តភាព​ខ្មែរ​សូវៀត​នៅក្នុង​ពេល​ឆាប់​ៗខាងមុខនេះ​ ព្រោះ​មន្ទីរពេទ្យ​នេះ​ជា​និមិត្តរូប​នៃ​មិត្តភាព​ រយៈពេល​យូរអង្វែង​រវាង​ប្រទេស​យើង​ទាំងពីរ​។
ដោយឡែក​ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការចរចា​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​សេរី​រវាង​កម្ពុជា​ និង​សហភាព​សេដ្ឋកិច្ច​អឺ​រ៉ា​ស៊ី​ កម្ពុជា​អរគុណ​ចំពោះ​ការ​គាំទ្រ​ជាគោល​ការណ៍​របស់​រុស្ស៊ី​ចំពោះ​កិច្ចប្រឹងប្រែង​ ឲ្យ​មានការ​ចរចា​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​សេរី​រវាង​កម្ពុជា​ និង​សហភាព​សេដ្ឋកិច្ច​អឺ​រ៉ា​ស៊ី​នេះ​។
លោក​ Dmitry​ Medvedev​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​រុស្ស៊ី​បានឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា​ ប្រទេស​រុស្សី​ចង់​សហការ​ជាមួយ​កម្ពុជា​ លើ​វិស័យ​ជាច្រើន​រួម​ទាំង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ ហើយ​ចង់​បន្ត​ផ្ដល់​ការ​គាំទ្រ​ទៅដល់​កម្ពុជា​នៅក្នុង​ កិច្ចសហការ​លើ​វិស័យ​ថាមពល​ ដូចជា​វិស័យ​ប្រេង​ វិស័យ​ទូរគមនាគមន៍​ ខាង​ជលផល​ និង​ការបង្កើត​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ផ្សេង​ៗទៀត​ នៅ​កម្ពុជា​។
លោក​បន្ត​ថា​ ចំពោះ​ពាណិជ្ជកម្ម​សេរី​រវាង​កម្ពុជា​ និង​សហភាព​សេដ្ឋកិច្ច​អឺ​រ៉ា​ស៊ី​ ​នេះ​ជា​កិច្ចការ​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​ ហើយ​ជា​គំនិត​ផ្ដួចផ្ដើម​ដ៏​ល្អ​ ដែល​យើង​អាច​ចុះ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នៅពេល​ខាងមុខនេះ​ក្រោយពី​ការចរចា​រួចហើយ​នោះ​។
លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​រុស្ស៊ី​បាន​បញ្ជាក់​ទៀត​ថា​ យើង​អាច​មាន​កិច្ច​សហ​សកាយ៉ា​ងល្អ​លើ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ វិទ្យាសាស្រ្ត​ និង​វិ​ស័យ​ផ្សេង​ៗទៀត​ជាពិសេស​នៅក្នុង​ការ​ដោះ​មីន​នៅក្នុង​វិស័យ​ការពារ​ជាតិ​ ដែល​ប្រទេស​រុស្ស៊ី​ចង់​បន្ត​ក្នុង​ការ​បណ្ដុះបណ្ដាល​មន្ត្រី​យោធា​កម្ពុជា​។
លោក​បន្ថែម​ថា​ ក្រៅពី​នេះ​ទៀត​ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​មន្ទីរពេទ្យ​ជា​គម្រោង​ដ៏​សំខាន់​ ហើយ​យើង​នឹង​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ នៅក្នុង​ការ​ធ្វើការងារ​នេះ​ឲ្យបាន​ឆាប់​កាន់តែ​ល្អ​៕