សម្តេច​តេជោ​នឹង​សម្ពោធ​ដាក់ឲ្យ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​រោងចក្រ​ស៊ី​ម៉ង​តិ៍​ ថៃ​ ប៊ុ​នរ៉ុង​នៅ​ខេត្តកំពត​នៅ​ថ្ងៃទី១៤​ ខែវិច្ឆិកា​
ខេ​ត្ត​កំពតៈ​ សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ និង​សម្ដេច​កិត្តិ​ព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត​ ប៊ុ​នរ៉ា​នី​ ហ៊ុន​សែន​ អញ្ជើញ​សម្ពោធ​ដាក់ឲ្យ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​រោងចក្រ​ស៊ី​ម៉ង​តិ៍​ ថៃ​ ប៊ុ​នរ៉ុង​ ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ឃុំ​ល្អាង​ ស្រុក​ដងទង់​ ខេត្តកំពត​នៅ​ថ្ងៃទី​ ១៤​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ខាងមុខនេះ​។
លោក​ ជាវ​ តាយ​ អភិបាលខេត្ត​កំពត​ នៅ​ថ្ងៃទី៤​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​ បើក​កិច្ចប្រជុំ​ផ្សព្វផ្សាយ​សេចក្ដីសម្រេច​ស្ដីពី​ ការបង្កើត​គណៈកម្មការ​ និង​អនុគណៈ​កម្មការ​ ដើម្បី​រៀបចំ​បដិសណ្ឋារ​កិច្ច​ សម្ដេច​អគ្គ​មតេ​ជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ និង​សម្ដេច​កិត្តិ​ព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត​ ប៊ុ​នរ៉ា​នី​ ហ៊ុន​សែន​ អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ក្នុង​ពិធីសម្ពោធ​ដាក់ឲ្យ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​រោងចក្រ​ស៊ី​ម៉ង​តិ៍​ ថៃ​ ប៊ុ​នរ៉ុង​ និង​បញ្ជាក់​អំពី​ការ​អញ្ជើញ​សមាសភាព​ចូលរួម​ និង​ការទទួលខុសត្រូវ​។
ក្រុមហ៊ុន​ ថៃ​ប៊ុ​នរ៉ុង​ បាន​ចំណាយ​ដើមទុន​វិនិយោគ​ ទឹកប្រាក់​សរុប១២០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ សម្រាប់​ការ​កសាង​រោងចក្រ​ស៊ី​ម៉ង​តិ៍​នេះ​ និង​គម្រោង​កំណែទម្រង់​បច្ចេកវិទ្យា​ផលិតកម្ម​ ។ ខ្សែ​សង្វាក់​ផលិ​កម្ម​ថ្មីនេះ​ បំពាក់​ទៅ​ដោយ​បច្ចេកវិទ្យា​ទំនើប​ ដែល​មាន​សមត្ថភាព​ផលិត​ស៊ី​ម៉ង​តិ៍​ បាន​ប្រមាណ២លាន​តោន​ក្នុង១ឆ្នាំ​ និង​ផ្តល់​ឪកាស​ការងារ​ដល់​ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​បាន​ចំនួន៣០០នាក់​។
សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ ធ្លាប់​មានប្រសាសន៍​កន្លងមក​នេះ​ថា​ រោងចក្រ​ស៊ី​ម៉ង់​តិ៍​នៅ​កម្ពុជា​ នឹង​ចូលរួម​ចំណែក​ច្រើន​ ក្នុង​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​សភា​រៈសំ​ណង់​ នៅ​កម្ពុជា​ និង​កាត់បន្ថយ​ការនាំចូល​ស៊ី​ម៉ង​តិ៍​មក​ពី​បរទេស​។ ជាមួយគ្នា​នេះ​ សម្តេច​តេជោ​ ក៏បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យធ្វើ​លំនៅឋាន​ និង​សំ​ណង់​ផ្សេង​ៗដោយ​ប្រើ​ដែក​ និង​ស៊ី​ម៉ង​តិ៍​ ព្រោះ​វា​បាន​រួមចំណែក​ទប់ស្កាត់​ការ​កាប់​ឈើ​ដើម្បី​ធ្វើលំ​នៅ​ឋាន​។
រោងចក្រ​ផលិត​ស៊ី​ម៉ង់​ត៍​ថៃ​ប៊ុ​នរ៉ុ​ងនេះ​គឺ​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ភូមិ​ល្អាង​ ឃុំ​ល្អាង​ ស្រុក​ដងទង់​ ខេត្តកំពត​ អាច​មាន​សមត្ថភាព​ផលិត​បាន​ ប្រមាណ៣០០០តោន​ក្នុង​មួយថ្ងៃ​ ខណៈ​ដែល​រោងចក្រ​ផលិត​ស៊ី​ម៉ង់​ត៍​ផ្សេងទៀត​ក្នុង​ខេត្តកំពត​ អាច​ផលិត​បាន​ក្នុងរង្វង់​លើសខ្វះ​គ្នា​បន្តិចបន្តួច​។
ខេត្តកំពត​គឺជា​ខេត្ត​មាន​សក​ត្តា​នុ​ពល​ ក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ ក្នុង​នោះ​មាន​រោងចក្រ​ផលិត​ស៊ី​ម៉ង់​ត៍​ចំនួន៣កន្លែង​ រួមមាន​រោងចក្រ​ជីព​ម៉ុង​ រោងចក្រ​ចក្រី​ទីង​ និង​រោងចក្រ​ខេ​ស៊ី​ម៉ិន​ ដែល​អាច​ផ្គត់ផ្គង់​ស៊ី​ម៉ង់​ត៍​តម្រូវការ​ប្រើប្រាស់​ ក្នុង​ប្រទេស​បាន​ជាង៧០​% នៅក្នុង​ឆ្នាំ២០១៨កន្លងមក​នេះ​៕