កម្ពុជា​ និង​ថៃ​នឹង​បើក​កិច្ចពិភាក្សា​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​អគ្គិសនី​ទំហំ​ធំ​ដែល​អាច​នឹង​ចាប់ផ្តើម​នៅ​ឆ្នាំ២០២៣​
បាង​កកៈ​ អាជ្ញាធរ​អគ្គិសនី​ថៃ​ (Egat​) គ្រោង​នឹង​ពិភាក្សា​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ថាមពល​នៅ​កម្ពុជា​ និង​មីយ៉ាន់ម៉ា​ ដើម្បី​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​អគ្គិសនី​ពី​ថៃ​ ដែល​មាន​កម្លាំង​ថាម​ពេល​ ៥០០មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​។
លោក ​Patana​ Sangsriroujana​ អភិបាលរង​នៃ​គោលនយោបាយ​ និង​ផែនការ​ បាន​ប្រាប់​កាសែត​បាងកក​ប៉ុស្តិ៍​ថា​ អាជ្ញាធរ​អគ្គិសនី​ថៃ​ត្រូវ​បាន​បញ្ជា​ ដោយ​រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​ថាមពល ​Sontirat​ Sontijirawong​ ដើម្បី​ពិភាក្សា​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល​ទាំងពីរ​អំពី​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ថាមពល​នា​ពេល​អនាគត​។
លោក​ Patana​ មានប្រសាសន៍​ថា​ “ការ​លក់​ទៅ​ឱ្យ​កម្ពុជា​ នឹង​ធ្វើឡើង​លឿន​ជាង​ ​មីយ៉ាន់ម៉ា​ ពីព្រោះ​បណ្តាញ​បញ្ជូន​មួយចំនួន​ ត្រូវ​បាន​អភិវឌ្ឍ​រួចហើយ​នៅ​កម្ពុជា​។ ប៉ុន្តែ​មីយ៉ាន់ម៉ា​ ត្រូវការ​ការ​វិនិយោគ​ថ្មី​សម្រាប់​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ថាមពល​”។
លោក​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​អគ្គិសនី​ដល់​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ គួរតែ​ចាប់ផ្តើម​នៅ​ឆ្នាំ២០២៣​។ រដ្ឋមន្រ្តី​ថាមពល​នៃ​ប្រទេស​ទាំង​បី​ចាំបាច់​ ត្រូវ​ព្រមព្រៀង​លើ​កិច្ចសន្យា​មួយ​។
លោក​ Patana​ បាន​និយាយ​ថា​ រដ្ឋាភិបាល​ឡាវ​ក៏​ចាប់អារម្មណ៍​ ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​អគ្គិសនី​ដល់​កម្ពុជា​ និង​មីយ៉ាន់ម៉ា​ក្រោម​ក្រុមហ៊ុន​ Battery​ of​ Asia​ policy​ របស់​ខ្លួន​។
បន្ទាប់ពី​ការពិភាក្សា​បញ្ចប់​ ទាំង​អ្នកទិញ​ និង​អ្នកលក់​ នឹង​សិក្សា​ពី​លទ្ធភាព​លម្អិត​បន្ថែម​ទៀត​ ដូចជា​ សមត្ថភាព​ថាមពល​ ទីតាំង​ខ្សែ​បណ្តាញ​បញ្ជូន​ ពន្ធ​ថាមពល​និង​រយៈពេល​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​។
ពាណិជ្ជកម្ម​ថ្មីនេះ​ គឺជា​ជំហាន​មួយទៀត​ បន្ទាប់ពី​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ថាមពល​រវាង​ឡាវ​ ម៉ាឡេស៊ី​ និង​ថៃ​។
ប្រទេស​ទាំង​បី​បាន​ព្រមព្រៀង​គ្នា​ ក្នុង​ការទិញ​ថាមពលអគ្គីសនី​លើក​ទី២​ ក្រោម​គម្រោង​ថាមពល​សមាហរណកម្ម​ឡាវ​ ថៃ​ និង​ម៉ាឡេស៊ី​ (LTM​-PIP​) កាលពី​ខែ​ កញ្ញា​ ក្នុង​អំឡុង​កិច្ចប្រជុំ​រដ្ឋមន្ត្រី​អាស៊ាន​ស្តី​ពី​ថាមពល​ និង​កិច្ចប្រជុំ​ពាក់ព័ន្ធ​ (AMEM​) នៅ​ទីក្រុង​បាងកក​។
ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​បី​ បាន​កើនឡើង​ដល់៣០០មេ​ហ្កា​វ៉ាត់​ ពី១០០មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ នៅក្នុង​ក្រោម​គម្រោង​ថាមពល​សមាហរណកម្ម​ឡាវ​ ថៃ​ និង​ម៉ាឡេស៊ី​៕