សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​សហរដ្ឋអាមេរិក​ និង​កម្ពុជា​ពិភាក្សា​ស៊ីជម្រៅ​លើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​លើ​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ក្នុង​គោលបំណង​រឹត​បន្តឹង​ចំណង​ធុរកិច្ច​ និង​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​នៃ​ប្រទេស​ទាំង២ឱ្យ​កាន់តែ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​នៃ​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​អាមេរិក​ បាន​ចូល​ជួប​សម្ដែង​ការគួរសម​ និ​ពិភាក្សា​ការងារ​មួយចំនួន​ជាមួយ​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​។
កិច្ច​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ដោយ​ផ្តោត​សំខាន់​លើ​កិច្ច​ពង្រឹង​ និង​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំង២​ កាលពី​ថ្ងៃទី១៣​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ២០១៩​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ លោក​ ប៉ាន​ សូរ​ស័ក្ដិ​ បាន​សម្តែង​នូវ​ភាព​សប្បាយរីករាយ​ ដោយ​បាន​ជួបពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​សមាជិក​ជាន់ខ្ពស់​នៃ​សមាគម​ធុរកិច្ច​ និង​វិស័យ​ឯកជន​អាមេរិក​។
លោក​ ប៉ាន​ សូរ​ស័ក្តិ​ បាន​លើកឡើង​ថា​ នៅក្នុង​ឱកាស​នៃ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​នៅ​ទីក្រុង​បាង​កកថ្មី​ៗនេះ​ លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​ក៏បាន​ឆ្លៀត​ជួបពិភាក្សា​ ជាមួយ​ឯកឧត្តម​ ប៉ា​ទ្រី​ក មើ​ហ្វី​ (Patrick​ Murphy​) ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​សហរដ្ឋអាមេរិក​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​ ហើយ​នៅក្នុង​ជំនួប​នោះ​ដែរ​ លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​លើក​សំណើ​ឱ្យ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ក្នុង​ការពង្រីក​ការ​វិនិយោគ​របស់​ខ្លួន​ មក​ប្រទេស​កម្ពុជា​ឱ្យ​បាន​រឹតតែ​ច្រើន​បន្ថែម​ទៀត​ ជាពិសេស​ក្នុង​វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ដូចជា​ ផ្លូវថ្នល់​ ស្ពាន​ ផ្លូវ​ហាយ​វ៉េ​ ក៏ដូចជា​ក្នុង​វិស័យ​ថាមពល​ផង​ដែរ​។
លោក​ ចន​ ហ្គ​យ័រ​ (John​ Goyer​) នាយក​ប្រតិបត្តិ​នៃ​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​អាមេរិក​ (US​ Chamber​ of​ Commerce​) បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ដែល​បាន​ទទួល​ជួប​ព្រមទាំង​ទទួលយក​សំ​ណើរ​ ដែល​បាន​លើកឡើង​។ លោក​ ហ្គ​យ័រ​ ក៏បាន​រាយការណ៍​ជូន​ផង​ដែរ​អំពី​លទ្ធផល​ នៃ​កិច្ចប្រជុំ​រវាង​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​អាមេរិក​នៅ​កម្ពុជា​ (AMCHAM​) និង​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​សហរដ្ឋអាមេរិក​ (US​ Chamber​ of​ Commerce​) ដោយ​ភាគី​ទាំងពីរ​ក៏​យល់​ដូចគ្នា​ដែរ​ថា​ ពេលនេះ​ជា​ពេល​ល្អ​ ដើម្បី​រឹត​បន្តឹង​ចំណង​ធុរកិច្ច​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។
លោ​កហ្គ​យ័រ​ ក៏បាន​លើកឡើង​ដែរ​ថា​ កិច្ចការ​បន្ទាប់​ដែល​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​អាមេរិក​ត្រូវ​ធ្វើ​បន្ទាប់​ គឺ​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​ធុរកិច្ច​អាមេរិក​យល់​ច្បាស់​បន្ថែម​ ពី​បរិយាកាស​ធុរកិច្ច​នៅ​កម្ពុជា​។
ទាក់ទង​នឹង​ការងារ​នេះ​ លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ធុរជន​អាមេរិក​ គួរតែ​ចុះ​មក​ពិនិត្យ​បរិយាកាស​ធុរកិច្ច​កម្ពុជា​ដោយ​ផ្ទាល់​ ទើប​អាច​យល់​កាន់តែ​ច្បាស់​។ ម្យ៉ាងទៀត​ធុរជន​ និង​វិនិយោគិន​អាមេរិក​គួរតែ​យល់ថា​ ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ គឺ​មិនមែន​សម្រាប់​តែ​ធ្វើ​ធុរកិច្ច​នៅ​កម្ពុជា​ប៉ុណ្ណោះទេ​ គឺ​ដើម្បី​ធ្វើ​ធុរកិច្ច​នៅក្នុង​អាស៊ាន​ទាំងមូល​ ហើយ​ជាមួយនឹង​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ភាពជា​ដៃគូ​សេដ្ឋកិច្ច​ គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ (RCEP​) ដែល​នឹង​ឈាន​មកដល់​ដំណាក់កាល​បញ្ចប់​ខាងមុខនេះ​។
លោក​បន្ត​ទៀត​ថា​ ទោះបីជា​មិន​មាន​ប្រទេស​ឥណ្ឌា​ចូលរួម​ក៏ដោយ​ ក៏​នៅតែ​ជាទី​ផ្សារ​មួយ​ដ៏​ធំ​ទូលំទូលាយ​ដែរ​ ហើយដោយ​កម្ពុជា​ស្ថិតនៅ​ចំកណ្ដាល​អាស៊ាន​ ទីតាំង​កម្ពុជា​ នឹង​ផ្ដល់​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ ក្នុង​ការ​ក្លាយជា​ទីតាំង​ផលិត​ ដើម្បី​ផ្គត់ផ្គង់​ទៅ​ក្នុង​ខ្សែ​ចង្វាក់​ផ្គត់ផ្គង់​តំបន់​។
កិច្ច​សំខាន់​គឺ​ការ​ពង្រឹង​ការ​ទំនាក់ទំនង​ និង​កិច្ចពិភាក្សា​រវាង​សមាគម​ធុរកិច្ច​អាមេរិក​ និង​រាជរដ្ឋាភិបាល​។ ក្នុងករណី​ចាំបាច់​ក្រុមហ៊ុន​ ឬសភា​ពាណិជ្ជកម្ម​អាមេរិក​ក៏អាច​ចូលរួម​ក្នុង​វេទិកា​រាជរដ្ឋាភិបាល​ និង​វិស័យ​ឯកជន​ ក្រោម​ការដឹកនាំ​ដោយ​ផ្ទាល់​របស់​សម្តេច​អគ្គមហាសេនា​បតី​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​៕