សម្តេច​តេជោ​៖ កម្ពុជា​ចំណេញ​លុយ​ប្រមាណ​ ៥០០លាន​ដុល្លារ​ ពី​ការទិញ​ស៊ី​ម៉ង់​តិ៍​ពីក្រៅ​ប្រទេស​
​កំពត​៖ ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ បាន​គូ​បញ្ជាក់​ថា​ ប្រទេស​កម្ពុជា​ចំណេញ​លុយ​ប្រមាណ ៥០០លាន​ដុល្លារ​ ពី​ការទិញ​ស៊ី​ម៉ង់​តិ៍​ពីក្រៅ​ប្រទេស​ សម្រាប់​ផ្គត់ផ្គង់​តម្រូវការ​នៅក្នុង​ប្រទេស​ បន្ទាប់ពី​មាន​រោងចក្រ​ស៊ី​ម៉ង់​តិ៍​ទាំង៥នៅ​កម្ពុជា​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ ថ្លែង​នៅក្នុង​ពិធីសម្ពោធ​រោងចក្រ​ស៊ី​ម៉ង់​តិ៍​ «ថៃ​ប៊ុ​នរ៉ុង​» នៅ​ខេត្តកំពត​ នៅ​ថ្ងៃទី​ ១៤​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​ បឱ្យ​ដឹង​ថា​ សមត្ថភាព​នៃ​ការផលិត​ស៊ីម៉ងត៍​របស់​កម្ពុជា​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ មាន​ប្រមាណ​ ៨លាន​តោន​ក្នុង​មួយឆ្នាំ​សម្រាប់​ផ្គត់ផ្គង់​នៅក្នុង​ស្រុក​ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ចំណេញ​ប្រមាណ​ ៥០០​លាន​ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​។
សម្តេច​តេជោ​ បន្ត​ថា​ “ទាំងនេះ​ គឺជា​គោលនយោបាយ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការផលិត​នូវ​ផលិតផល​អ្វី​ដែល​យើង​អាច​ផលិត​បាន​ ជំនួយ​អោយ​ការនាំចូល​ពី​បរទេស​ និង​ ​រហូតដល់​យើង​អាច​មាន​សមត្ថភាព​នាំចេញ​ទៅក្រៅ​ប្រទេស​ទៀតផង​”។
តែ​យ៉ាងណាក៏ដោយ​សម្តេច​តេជោ​បញ្ជាក់​ថា​ ប្រទេស​កម្ពុជា​នៅតែ​ខ្វះ​វត្ថុធាតុដើម​ ផលិត​ជា​ស៊ីម៉ងត៍​បាន​ ដោយ​នៅក្នុង ចំណោម​ ២៥​ រាជធានី​-ខេត្ត​-ក្រុង​ គឺ​មាន​ខេត្ត​តែ៣ប៉ុណ្ណោះ​ ដែល​មានលទ្ធភាព​ផលិត​ស៊ី​ម៉ង់​ត៍​រួមមាន​ ខេត្តកំពត​ បាត់ដំបង​ និង​បន្ទាយមានជ័យ​មាន​សមត្ថភាព​បន្តិចបន្តួច​ប៉ុណ្ណោះ​ បើ​ទោះបី​កម្ពុជា​មាន​ភ្នំ​ច្រើនយ៉ាង​ណា​ក្តី​។
សម្តេច​តេជោ​បញ្ជាក់​ទៀ​ថា​ សម្រាប់​ខេត្តកំពត​វិញ​គឺ​ក្នុងចំណោម​រោងចក្រ​ស៊ី​ម៉ង់​ត៍៥​ មាន​រោងចក្រ​ស៊ី​ម៉ង់​ត៍​ ៤នៅក្នុង​ខេត្ត​នេះ​ មាន​សមត្ថភាព​ផលិត​ស៊ី​ម៉ង់​ត៍​បាន​ប្រមាណ​ ជិត​ ៦លាន​តោន​ ដើម្បី​ផ្គត់ផ្គង់​នូវ​តម្រូវការ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​។ សម្តេច​តេជោ​ បាន​សម្តែង​នូវ​មោទនភាព​ចំពោះ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ ដែល​មានការ​កើនឡើង​ដូច​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ ដែល​ជំរុញ​ឱ្យ​មាន លទ្ធភាព​បង្កើត​ឧស្សាហកម្ម​ធុន​ធ្ងន់​ដូចជា​រោងចក្រ​ស៊ី​ម៉ង់​ត៍​ វារីអគ្គិសនី​ និង​ ទៅ​អនាគត​ខេត្តកំពត​នេះ​ នឹងអាច​បង្កើត​បាន​នូវ​គម្រោង​រោងចក្រ​ចំរាញ់​ប្រេង​បាន​មួយទៀត​នោះ​ នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​មាន​រោងចក្រ​ធុន​ធ្ងន់​កាន់តែ​ច្រើន​បន្ថែម​ទៀត​។
បើ​តាម​សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ បញ្ជាក់​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ កម្ពុជា​ត្រូវការ​ស៊ី​ម៉ង់​ត៍​រាប់​លាន​តោន​ដើម្បី​ផ្គត់​ផ្តង់​សេចក្តី​ត្រូវការ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ ​មិន​ដូច​ពីឆ្នាំ​ ១៩៧៩​ ក្រោយ​រំដោះ​ពី​របប​ពល​ពតគឺ​គឹ​កម្ពុជា​ត្រូវការ​រាប់ពាន់​តោន​ ឬរាប់​ម៉ឺន​តោន​ប៉ុណ្ណោះ​ ៕