សម្តេច​តេជោ​ដាក់ចេញ​ចក្ខុវិស័យ​ថ្មី​ក្នុង​ការអភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ប្រកបដោយ​គុណភាព​
​កំពត​៖ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា​ដាក់ចេញ​ចក្ខុវិស័យ​អភិវឌ្ឍន៍​ថ្មី​ដើម្បី​ឱ្យ​សម្រេច​បានការ​ធ្វើ​ផ្លូវ​ឱ្យ​បាន​រឹងមាំ​ជាង​មុន​ និង​ការអភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ប្រកបដោយ​គុណភាព​។
ក្នុង​ពិធីសម្ពោធ​ឱ្យ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​នៅ​ថ្ងៃទី១៤​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ ក្រោម​អធិបតីភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ សម្ដេច​តេជោ​ មានប្រសាសន៍​ថា​ ដោយ​ពីមុន​ថវិកា១០០លាន​ដុល្លារ​ ធ្វើ​ផ្លូវ​បាន​ ២០០គីឡូម៉ែត្រ​ តែ​ចក្ខុវិស័យ​ថ្មី​ លុយ​ ១០០លាន​ដុល្លារ​ ធ្វើ​ផ្លូវ​ត្រឹម​ ១០០គីឡូ​ប៉ុណ្ណោះ​។
សម្តេច​តេជោ​ បាន​ថ្លែង​ថា​ “ឥឡូវ​ យើង​ត្រូវ​ធ្វើ​ផ្លូវ​ឱ្យ​វា​មាំ​ ហើយ​ការ​វិនិយោគ​សាធារណៈ​របស់​យើង​ដាក់​ឆ្លង​គណៈរដ្ឋ​មន្ត្រី​កាលពី​ប៉ុន្មាន​មុន​នេះ​ ក៏​យើង​ដាក់​ចូល​ចក្ខុវិស័យ​សម្តី​អំពី​ការអភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ប្រកបដោយ​គុណភាព​”។
សម្តេច​តេជោ​ បាន​បន្ថែម​ថា​ “ពីមុន​ ១០០​ ដុល្លារ​ធ្វើ​ផ្លូវ​បាន​ ២០០​ គីឡូម៉ែត្រ​ ព្រោះ​ធ្វើ​បាន​ (ខាង​) វែង​ពី​ពេលមុន​នោះ​ ប៉ុន្តែ​ឥឡូវនេះ​យើង​ទស្សនៈ​ ១០០​ ដុល្លារ​ដូចគ្នា​ដែល​ពីមុន​ធ្វើ​បាន​ ២០០​ គីឡូម៉ែត្រ​ ឱ្យមក​នៅ​ត្រឹមតែ​ ១០០​ គីឡូម៉ែត្រ​បាន​ហើយ​ ប៉ុន្តែ​វា​បាន​រយៈពេល​យូរ​”។
សម្តេច​តេជោ​ បញ្ជាក់​ថា​ “យើង​ដាក់​ទស្សនៈ​ចក្ខុវិស័យ​របស់​យើង​មួយ​គឺ​យើង​ត្រូវ​ធ្វើ​ផ្លូវ​ឱ្យ​ទ្រាំទ្រ​បាន​ជាមួយ​ទម្ងន់​នៃ​រថយន្ត​ដែលគេ​ផលិត​នៅ​ប្រទេស​ដទៃ​”។ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ចក្ខុវិស័យ​សម្រាប់​ការសាងសង់​ផ្លូវថ្នល់​នេះ​ ដើម្បី​ឱ្យ​សមស្រប​នឹង​ស្ថានភាព​នៃ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​៕