រដ្ឋបាលហុងកុងនឹងដាក់បំរាមគោចរ ខណៈការធ្វើបាតុកម្មធ្វើឱ្យជាប់គាំទីក្រុង
ហុង​កុងៈ​ មន្រ្តី​ជាន់ខ្ពស់​ទីក្រុង​ហុងកុង​ នឹង​ដាក់​បំរាម​គោចរ​នៅ​ចុង​សប្តាហ៍​នេះ​ បន្ទាប់ពី​ក្រុម​បាតុករ​អាណា​ធិប​តេយ្យ​ បាន​អុកឡុក​ទីក្រុង​នេះ​អូ​សបន្លាស​អស់​រយៈពេល​ជាង​កន្លះ​ឆ្នាំ​កន្លងមក​នេះ​ ​ហើយ​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ទីក្រុង​សេដ្ឋកិច្ច​មួយ​នេះ​ជាប់​គាំង​។
អាជ្ញាធរ​ក្រុង​ បាន​បញ្ជា​ឱ្យ​បិទ​សាលារៀន​ទាំងអស់​ រហូតដល់​ថ្ងៃអាទិត្យ​ដោយសារ​មានអំពើ​ហិង្សា​កើតឡើង​រយៈពេល ៤ថ្ងៃ​ជាប់​ៗគ្នា​ ដែល​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ទីក្រុង​ទាំងមូល​បាត់បង់​សណ្តាប់​ធ្នាប់​ និង​ជាប់​គាំង​។
យោង​តាម​សេចក្តី​រាយការណ៍​ របស់​ទីភ្នាក់ងារ​សារព័ត៌​មា​នរ៉យទ័​របា​នឱ្យ​ដឹង​ថា​ និស្សិត​ដែល​គាំទ្រ​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​ រាប់ពាន់​នាក់​បាន​ប្រមូល​ផ្តុំគ្នា​ នៅ​តាម​សាលារៀន​ និង​បាន​ប្រមូល​សម្ភារៈ​ផ្គត់ផ្គង់​ នៅក្នុង​សាលា​ធ្វើជា​អាវុធ​ និង​ធ្នូ​ និង​ព្រួញ​តតាំង​ជាមួយនឹង​អាជ្ញាធរ​។
រដ្ឋាភិបាល​ចិនដីគោក​ បាន​ព្រមាន​ក្រុម​បាតុករ​ថា​ អំពើ​ហិង្សា​ដែល​កំពុង​កើនឡើង​នេះ​នឹង​បញ្ចប់​នៅ​ពេល​ឆាប់​ៗនេះ​។
យោង​តាម​ការ​អត្ថា​ធិប្បាយ​ និង​ការ​ចុះផ្សាយ​នៅ​លើ​គេហទំព័រ​របស់​ទូរទស្សន៍​ CCTV​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ដើម្បី​បញ្ឈប់​ភាព​វឹកវរ​នៅក្នុង​ទីក្រុង​ទាំងមូល​ គេ​ត្រូវតែ​អនុវត្តន៍​ និង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ​ ឱ្យ​បាន​លឿន​ជាង​មុន​នៅពេល​នេះ​។ ​ទីក្រុង​នេះ​ នឹង​មិន​ទទួលយក​ស្ថានការណ៍​ ដែល​មិន​អាច​គ្រប់គ្រង​បាន​នោះ​ទេ​ ​ហើយ​ភាព​យុត្តិធម៌​ត្រូវតែ​មាន​ ឬទីក្រុង​ហុងកុង​មិន​ត្រូវ​ឱ្យ​គេ​ជាន់ពន្លិច​នោះ​ទេ​។
ប្រភព​CCTV​ បន្ត​ថា​ ​“យើង​មានការ​ជជែកវែក​ញែក​ និង​ការព្រមាន​ចំពោះរឿងនេះ​ គ្រប់គ្រាន់​ហើយ​”។
សារព័ត៌មាន​ Global​ Times​ បាន​លុបចោល​ការប្រកាស​ស្តី​ពី​ បម្រាម​គោ​ចរ​ភ្លាម​ៗដោយ​មិន​មានការ​ពន្យល់​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍​នេះ​។ សារព័ត៌មាន​ដែល​គ្រប់គ្រង​ដោយ​រដ្ឋបាល​ក្រុង​ហុងកុង​មួយ​នេះ​ បាន​ចុះផ្សាយ​ពី​ការព្រមាន​ដ៏​គួរ​ឱ្យ​ព្រួយបារម្ភ​ដល់​ក្រុម​អ្នក​តវ៉ា​ហុងកុង​នៅ​សប្តាហ៍​នេះ​ ដោយ​បាន​និយាយ​ថា​ ក្រុម​បាតុករ​កំពុង​ស្ថិតនៅ​លើ​ផ្លូវ​“ មហន្តរាយ​”។
ការ​អត្ថា​ធិប្បាយ​របស់​សារព័ត៌មាន​ Global​ Times ​បាន​លើកឡើង​ថា​“ យើង​ព្រមាន​ដល់​ក្រុម​បាតុករ​ឆ្វេងនិយម​ថា​ ​; អ្នក​គឺ​ស្ថិតនៅ​លើ​គែម​នៃ​សេចក្តី​វិនាស​” ។ “អ្នក​ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​បង្ខំ​ឱ្យធ្វើ​ជា​” អ្នកក្លាហាន​ “គួរតែ​ដើរចេញ​ឱ្យ​ឆ្ងាយ​តាមដែល​អាច​ធ្វើ​ទៅ​បាន​។ អ្នក​ដែល​ចចេស​ ហើយ​បន្ត​ប្រព្រឹត្តិ​អំពើអាក្រក់​ នឹង​ទទួលទោស​តាមច្បាប់​”៕