ផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​គ្រោង​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​ជា​ផ្លូវការ​នា​ពេល​ខាងមុខនេះ​
​ភ្នំពេញ​៖ ផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ លើកដំបូង​ឈ្មោះថា​ «ផ្សារ​ដា​» ដែល​មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ស្រុក​មេមត់​ ជាប់​ព្រំដែន​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​ និង​ខេត្ត​តៃ​និញ​ គ្រោង​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​នា​ពេល​ខាង​មុ​ខឆាប់​ៗនេះ​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​កិច្ចប្រជុំ​ស្តី​ពី​ត្រៀម​រៀបចំ​ពិ​ធី​សម្ភោ​ធផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​គណៈកម្មការ​គ្រប់គ្រង​គម្រោង​សម្រាប់​អនុវត្ត​ការសាងសង់​ផ្សារ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​នៃ​អជ្ញា​ធរ​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗ ។
តែ​យ៉ាងណា​កិច្ចប្រជុំ​នេះ​ មិនបាន​បញ្ជាក់​ពេលវេលា​ជា​លាក់​ក្នុង​កា​រស​ម្ភោ​ធផ្សារ​គំរូ​ជាប់​ព្រំដែន​នេះ​នៅឡើយ​ទេ​។ផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ លើកដំបូង​ឈ្មោះថា​ «ផ្សារ​ដា​» ត្រូវ​បាន​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​ជា​ផ្លូវការ​ហើយ​ កាលពី​ថ្ងៃទី១៦​ ខែមករា​ ឆ្នាំ២០១៨​ ក្រោម​គណៈអធិបតី​ភាព​ លោក​ ប៉ាន​ សូរ​ស័ក្តិ​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​ លោក​ វ៉ូ​ ហ្គុង​មិញ​ (Vu​ Quang​ Minh​) ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​សង្គមនិយម​វៀតណាម​ ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​។
លោក​ ប៉ាន​ សូរ​ស័ក្តិ​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ បាន​បង្ហាញ​ជំនឿ​ថា​ ផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​នេះ​នឹង​ជួយ​បង្កើន​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​តាម​ព្រំដែន​ និង​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាជន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​។ លើស​ពីនេះ​ ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ព្រមទាំង​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ បាន​ជួយ​សម្របសម្រួល​គម្រោង​សាងសង់​ផ្សារ​នេះ​ ដើម្បី​ទុកជា​និម្មិត​រូប​ និង​ជាស​មិទ្ធ​ផល​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ល្អ​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។
លោក​ថា​ «ការបង្កើត​ផ្សារ​គំរូ​នេះ​ គឺជា​ការ​ចាប់ផ្តើម​ទំព័រ​សករាជ​ថ្មី​មួយទៀត​ នៃ​ការ​ពង្រឹង​កិច្ចសហការ​ និង​សម្រួល​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​តាម​ព្រំដែន​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ឱ្យ​កាន់តែ​មាន​ភាព​ងាយស្រួល​ និង​ជិត​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ជាពិសេស​ឈាន​ទៅ​សម្រេច​ឲ្យបាន​នូវ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ចំនួន​ ៥,០០០លាន​ដុល្លារ​ តាម​ផែនការមេ​ដែល​បាន​គ្រោងទុក​ក្នុង​ពេល​អនាគត​» ឯកឧត្តម​ ប៉ាន​ សូរ​ស័ក្តិ​ បាន​គូសបញ្ជាក់​។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​បន្ត​ថា​ «ខ្ញុំ​សង្ឃឹមថា​ផ្សារ​នេះ​ នឹង​បម្រើ​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ និង​សម្រាប់​ដាក់​លក់ទំនិញ​របស់​ប្រជាជន​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ជាពិសេស​រួមចំណែក​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​ និង​របាំង​ពាណិជ្ជកម្ម​នានា​ ដែល​តែ​តែង​រាំងស្ទះ​ដល់​ធ្វើ​ចរាចរណ៍​ទំនិញ​ និង​ផលិតផល​នៅ​តាម​ព្រំដែន​កម្ពុជា​ និង​វៀតណាម​» ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី​ មានប្រសាសន៍​បន្ថែម​។
លោក​ វ៉ូ​ ហ្គុង​មិញ​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​វៀតណាម​ បានឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា​ ពិធី​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​ផ្សារ​ដា​ថ្ងៃនេះ​ គឺ​ដើម្បី​អបអរ​ខួប​លើក​ទី​ ៥០​ នៃ​ថ្ងៃ​បង្កើត​ទំនាក់ទំនង​ការទូត​រវាង​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ ហើយ​ព្រឹត្តិ​ការណ៍​នេះ​នឹង​រួមចំណែក​ពង្រឹង​មិត្តភាព​ប្រពៃណី​ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​គ្រប់​វិស័យ​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ថែមទៀត​។
លោក​ទូត​បន្ថែម​ថា​ «ខ្ញុំ​សង្ឃឹមថា​កា​រសាង់​សង់​ផ្សារ​ដា​នេះ​ នឹង​នាំមក​នូវ​ក្តី​សង្ឃឹម​ថ្មី​សម្រាប់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ និង​វៀតណាម​ ហើយនឹង​ក្លាយជា​គំរូ​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ និង​ការពង្រីក​កិច្ចសហការ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​តាម​ព្រំដែន​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​នៅ​ថ្ងៃ​អនាគត​ ប្រកបដោយ​ជោគជ័យ​» ឯកឧត្តម​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​ បាន​គូសបញ្ជាក់​។
គម្រោង​សាងសង់​ផ្សារ​នេះ​ ត្រូវ​បាន​អនុម័ត​លើកដំបូង​កាលពី​ឆ្នាំ២០១៣​ ហើយ​ត្រូវ​បាន​បន្ត​អនុវត្ត​ឡើងវិញ​នៅ​ឆ្នាំ២០១៦​ នៅ​លើ​ផ្ទែ​ដី​ទំហំ​ ១៩,៦២៨ម៉ែត្រការ៉េ​ ស្ថិត​ក្នុង​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ ថា​រី​ត្បូងឃ្មុំ​ ជាមួយ​ទុន​វិនិយោគ​សរុប​ចំនួន​ ៤៤,៧៦១,០០០លាន​ដុង​ ឬប្រមាណ​ជិត​ ២ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ដែល​ជា​ជំនួយ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​វៀតណាម​៕