កម្ពុជា​នឹង​ទទួល​ប្រតិភូ​ជាង​ ២០០០នាក់​មក​ពី​ជុំវិញ​ពិភពលោក​ជាង ១៥០ប្រទេស​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ប្រទេស​កម្ពុជា​នឹង​ទទួល​ប្រតិភូ​ជាង ២០០០លាន​មក​ពី ១៥០ប្រទេស​នៅ​លើ​ពិភពលោក​ ដើម្បី​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​លើក​ទី២​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ ដែល​អ្នកជំនាញ​និង​សេដ្ឋវិទូ​អះអាង​ថា​ តាមរយៈ​ព្រឹត្តិ​ការណ៍​ដ៏​មាន​កិត្យានុភាព​នេះ​ កម្ពុជា​ នឹង​ទទួល​បានផល​ប្រយោជន៍​ជាច្រើន​ លើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ជាមួយ​បណ្តា​ប្រទេស​ផ្សេង​ៗ ដែល​ជាស​មាស​ភាព​ចូលរួម​ប្រជុំ​ ថែមទាំង​មានឱកាស​ជំរុញ​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ឱ្យ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​។
កិច្ចប្រជុំ​កំ​ពូល​អាស៉ី​ប៉ាស៉ី​ហ្វិ​ក ២០១៩​ ឬ Asia​ Pacific​ Summit​ 2019​ នឹង​ត្រូវ​ធ្វើឡើង​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី១៨​ ដល់​ថ្ងៃទី២១​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ២០១៩​ នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ដោយ​ផ្ដោត​ទៅលើ​ប្រធានបទ​ស្ដីពី​ ការ​ឆ្លើយតប​ចំពោះ​បញ្ហា​ប្រឈម​គន្លឹះ​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​៖ សន្តិភាព​ ការ​បង្រួបបង្រួម​ជាតិ​ ការពឹងពាក់​គ្នា​ទៅវិញទៅមក​ វិបុលភាព​ និង​តម្លៃ​សកល​។ តាម​ការ​គ្រោងទុក​ សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ នឹង​អញ្ជើញ​ធ្វើជា​ប្រធាន​ដឹកនាំ​កិច្ចប្រជុំ​មួយ​នេះ​។
អនុប្រធាន​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ លោក​ឧកញ៉ា​លឹម​ ហេង​ បាន​មានប្រសាសន៍​ប្រាប់​តាម​ទូរស័ព្ទ​កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃទី១៨​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ថា​ តាមរយៈ​កិច្ចប្រជុំ​វិល​ជុំ​កំពូល​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​លើក​ទី២​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ កម្ពុជា​នឹង​ទទួល​បានផល​ប្រយោជន៍​ជាច្រើន​ បន្ថែ​ពីលើ​ការ​ផ្តល់​ទំនុកចិត្ត​ពី​បណ្តា​ប្រទេស​នានា​ ដែល​ជាស​មាស​ភាព​ចូលរួម​ប្រជុំ​ក្រោម​ការ​ផ្តល់​ឱកាស​ក្នុងនាម​ជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​។
លោក​ឧកញ៉ា​បាន​មានប្រសាសន៍​បន្ត​ទៀត​ថា​ “យើង​អាច​ទទួល​បានផល​ចំណេញ​ច្រើន​ពី​កិច្ចប្រជុំ​មួយ​នេះ​ ដែល​ក្នុង​នោះ​រួមមាន​ដូចជា​ ភាពល្អ​ប្រសើរ​ទាំង​ផ្នែក​នយោបាយ​ ទាំង​វិស័យ​ការទូត​អន្តរជាតិ​ ជាពិសេស​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ថ្នាក់​អន្តរជាតិ​”។ លោក​ឧកញ៉ា​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ “នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​មួយ​នេះ​ ថ្នាក់ដឹកនាំ​នឹង​លើកយក​ពី​ចំណុច​ខ្វះខាត​ និង​ចំណុច​ល្អ​ប្រសើរ​របស់​កម្ពុជា​ ដែល​បង្ហាញ​ពី​សក្ដានុពល​ និង​ឱកាស​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ ដើម្បី​អាច​អូសទាញ​ការចាប់អារម្មណ៍​ ពីសំណាក់​អ្នកតំណាង​ប្រទេស​ក៏ដូចជា​បណ្តា​ធុរកិច្ច​ដែល​បាន​ចូលរួម​ប្រជុំ​”។
លោក​ឧកញ៉ា​បន្ត​ទៀត​ថា​ ​ក្រៅពី​មាន​សក្ដានុពល​លើ​វិ​ស័យ​កសិ​ឧស្សាហកម្ម​ កម្ពុជា​ នៅ​មាន​វិស័យ​ទេសចរណ៍​វប្បធម៌​ ធម្មជាតិ​ជាច្រើន​ទៀត​ រួម​ជាមួយនឹង​សក្ដានុពល​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ដ៏​សប្បូ​របែប​ដែល​យើង​នៅ​មិនទាន់​ប្រើប្រាស់​នៅឡើយ​។
អ្នកស្រាវជ្រាវ​សេដ្ឋកិច្ច​នៃ​រាជបណ្ឌិត​សភា​កម្ពុជា​ លោក​បណ្ឌិត​ហុង​ វណ្ណៈ​ បានឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា​ កាលពី​ពេល​កន្លងទៅ​ការចាត់ ចែង​កិច្ចប្រជុំ​មួយ​នេះ​ គឺ​ត្រូវ​ធ្វើឡើង​ដោយ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ និង​បាន​ទាញ​យក​ផលប្រយោជន៍​មួយចំនួន​ធំ​ ចេញពី​កិច្ចប្រជុំ​បណ្តា​ប្រទេស​នានា​នៅ​ទូទាំង​ពិភពលោក​មួយ​នេះ​។
លោក​បន្ត​ទៀត​ថា​ “កាលដែល​យើង​មានឱកាស​បាន​ក្លាយជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​ ក្នុង​ការរៀបចំ​នេះ​ ខ្ញុំ​គិតថា​មានគុណ​សម្បត្តិ​ច្រើន​សម្រាប់​កម្ពុជា​ ដែល​ទាញ​យក​ផល​ចំណេញ​ទាំង​ផ្នែក​សហប្រតិបត្តិ​ការ​សេដ្ឋកិច្ច​ ការពង្រីក​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ ក៏ដូចជា​បង្កើន​កិច្ច​ទំនាក់ទំនង​លើ​ការ​វិនិយោគ​បន្ថែម​ទៀតផង​ដែរ​”។
លោក​ហុង​ វណ្ណៈ​ បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ “នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​នេះ​ ថ្នាក់ដឹកនាំ​ប្រទេស​ ក៏ដូចជា​វាគ្មិន​តំណាង​ប្រទេស​ នឹង​ឡើង​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ពី​ផែនការ​ប្លង់​គោល​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​រៀង​ៗខ្លួន​ ខណៈ​ដែល​កម្ពុជា​ គឺជា​ប្រទេស​មួយ​ដែល​តូច​នៅក្នុង​តំបន់​ អាច​មានលទ្ធភាព​ត្រឹមតែ​សម្របសម្រួល​ រៀបចំ​ដោយ​មិន​មាន​ភាព​លំអៀង​ និង​ទាញ​យក​ផលប្រយោជន៍​ពី​បណ្តា​ប្រទេស​ដែល​រីកចម្រើន​ ជឿនលឿន​ក្នុង​ផ្នែក​ណាមួយ​ដែល​អាច​ធ្វើ​ទៅ​បាន​”។
លោក​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ មាន​ប្រទេស​មហាអំណាច​មួយចំនួន​បាន​គិតថា​ កម្ពុជា​ហាក់​មាន​ភាព​លំអៀង​ទៅកាន់​រដ្ឋាភិបាល​ចិន​ ប៉ុន្តែ​វា​ជា​ឱកាស​ដ៏​ល្អ​បំផុត​សម្រាប់​កម្ពុជា​ ក្នុង​ការ​បង្ហាញ​ពី​ភាព​ស្អាតស្អំ​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ការរៀបចំ​ និង​សម្រប សម្រួល​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​លើក​ទី២​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​៕