ភ្នំពេញៈ ការស្ទង់មតិប្រចាំឆ្នាំ ការទាក់ទាញបរទេស និងការរក្សាកម្លាំងពលកម្មជំនាញរបស់ប្រទេសនានាបានចាត់ចំណាត់ថ្នាក់ប្រទេស និងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកចំនួន ៣ ក្នុងចំណោមប្រទេសទាំង២០នៅលើដំលាប់កំពូលតារាង។
សឹង្ហបូរីក្លាយជាប្រទេសអាស៊ីតែមួយគត់ ដែលជាប់ចំណាត់ថ្នាក់កំពូលទាំង១០ នៅក្នុងបញ្ជី ដែលត្រូវបានចងក្រង ដោយសាលាធុរកិច្ចមានមូលដ្ឋាននៅប្រទេសស្វីស IMD។ ប្រព័ន្ធអប់រំដែលមានការអភិវឌ្ឍខ្ពស់របស់សឹង្ហបូរី បានបង្កើនពិន្ទុរបស់ខ្លួនគ្រប់គ្រាន់ ដើម្បីយកឈ្នះប្រទេសអាឡឺម៉ង់នៅក្នុងចំណាត់ថ្នាក់។
របាយការណ៍របស់ IMD បានឱ្យដឹងថា “សឹង្ហបូរីបានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់កំពូលទាំង ១០ ដែលឈានមុខគេក្នុងការត្រៀមខ្លួន និងការធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវការវិនិយោគ និងការអភិវឌ្ឍ។ ការកើនឡើងរបស់សឹង្ហបូរីដល់លទ្ធផលទាំង១០ ជាចម្បងពីការអនុវត្តរបស់ខ្លួន នៅក្នុងវិធានការនៃការត្រៀមខ្លួនរួមមានការវាយតម្លៃការអប់រំ ទី១ ភាគរយនៃនិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រ ទី២ ប្រសិទ្ធភាពនៃការអប់រំបឋម និងមធ្យមសិក្សា និងទី៣ និងការប្រមួលផ្តុំរបស់និស្សិត”។
ប្រទេសស្វីសត្រូវបានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ ជាប្រទេសកំពូលនៅក្នុងចំណាត់ថ្នាក់ទេពកោសល្យពិភពលោកនេះ។
ចំណាត់ថ្នាក់ IMD បានវាស់វែងការវិនិយោគ និងការអភិវឌ្ឍរបស់ប្រទេសក្នុងភាពប៉ិនប្រសប់តាមរយៈកម្មវិធីអប់រំ និងការបង្រៀនកូន និងកត្តាជីវិតដែលមានគុណភាពផ្សេងទៀត ដែលអាចជំរុញឱ្យមានការរក្សាបាននូវទេពកោសល្យ និងការទាក់ទាញទេពកោសល្យបរទេសនៅបរទេស។
របាយការណ៍បានឱ្យដឹងថា “ដើម្បីវាយតម្លៃប្រទេសចំនួន៦៣ ដែលយើងសិក្សានោះចំណាត់ថ្នាក់ IMD World Talent Rankings វាយតម្លៃកត្តា៣យ៉ាង។ កត្តាវិនិយោគ និងអភិវឌ្ឍន៍វាស់វែងនូវធនធាន ដែលបានប្តេជ្ញាចិត្ត ដើម្បីបង្កើនដើមទុនមនុស្សដែលដាំដុះនៅផ្ទះ។
កត្តាវាយតម្លៃពីវិសាលភាព ដែលប្រទេសមួយទាក់ទាញទេពកោសល្យក្នុងស្រុក និងបរទេស។ កត្តាត្រៀមខ្លួនកំណត់គុណភាពនៃជំនាញ និងសមត្ថភាពដែលមាននៅក្នុងប្រទេសមួយ”៕