ក្រុមហ៊ុន​បារាំង​នឹង​សាងសង់​រោងចក្រ​ប្រព្រឹត្ត​កម្ម​ទឹក​ស្អាត​តម្លៃ​ ២០០​ លាន​ដុល្លារ​នៅ​ជាយក្រុង​ភ្នំពេញ​
ភ្នំពេញ​៖ ក្រុមហ៊ុន​ VINCI​ Construction​ Grands​ Projets​ បាន​ចុះ​កិច្ចសន្យា​ជាមួយ​រដ្ឋាករទឹក​ស្វយ័ត​ក្រុងភ្នំពេញ​ដើម្បី​រៀបចំ​ និង​សាងសង់​រោងចក្រ​ប្រព្រឹត្ត​កម្ម​ទឹក​ស្អាត​បាក់ខែង​នៅ​ជាយក្រុង​ភាគ​ខាងជើង​នៃ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​។
ដំណាក់កាល​ដំបូង​នៃ​គម្រោង​នេះ​មានតម្លៃ​ ១៥៥​ លាន​ដុល្លារ​ (១៤១​ លាន​អឺ​រ៉ូ​) គ្រប​ដណ្តប់​លើ​ការសាងសង់​ បណ្តាញ​ប្រព្រឹត្ត​កម្ម​ទឹក​ស្អាត​ដំបូង​ដែល​មាន​សមត្ថភាព​ផលិត​ ១៩៥,០០០​ ម៉ែត្រគីប​ក្នុង​មួយថ្ងៃ​។
ការប្រព្រឹត្ត​កម្ម​ទឹក​ស្អាត​នៅ​ទន្លេមេគង្គ​ដែល​មាន​សមត្ថភាព​ផលិត​ ៣៩០,០០០​ ម៉ែត្រគីប​ក្នុង​មួយថ្ងៃ​ និង​បំពង់​ដែល​មាន​អង្កត់ផ្ចិត​ ១,៤​ ម៉ែត្រ​ចំនួន​មាន​ប្រវែង​ ១,៥​ គីឡូម៉ែត្រ​ដើម្បី​ដឹក​ទឹក​ពី​ទន្លេមេគង្គ​ទៅ​រោងចក្រ​ប្រព្រឹត្ត​កម្ម​។
បំពង់​ដែល​មាន​អង្កត់ផ្ចិត​ ២ ម៉ែត្រ​ដែល​មាន​ប្រវែង​ ៧,៨​ គីឡូម៉ែត្រ​ (រួម​ទាំង​ការ​ឆ្លងកាត់​ទន្លេ​ប្រវែង​ ៦៣០​ ម៉ែត្រ​ដែល​ត្រូវ​បាន​សាងសង់​ដោយ​ប្រើ​ម៉ាស៊ីន​ microtunneling​) ដើម្បី​នាំ​ទឹក​ស្អា​ត់​ដល់​ប្រជាជន​ជាង​ ៥០០,០០០​ នាក់​នៅ​ទីក្រុង​។
ដើម្បី​បង្រួម​អប្បបរមា​កាបូន​របស់​រោងចក្រ​ តម្រូវការ​អគ្គិសនី​របស់​វា​នឹង​ត្រូវ​បាន​ផ្គត់ផ្គង់​មួយ​ផ្នែក​ដោយ​បន្ទះ​ស្រូប​ពន្លឺ​ព្រះអាទិត្យ​ទំហំ​ ២៧,០០០​ ម៉ែត្រក្រឡា​ដែល​មាន​សមត្ថភាព​ ៣,៨​ មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​។
គម្រោង​ដែល​សហការ​ឧបត្ថម្ភ​ដោយ​ទីភ្នាក់ងារ​អភិវឌ្ឍន៍​បារាំង​ ធនាគារ​វិនិយោគ​អឺរ៉ុប​ និង​រដ្ឋាករទឹក​ស្វយ័ត​ក្រុងភ្នំពេញ​នឹង​ផ្តល់​ការងារ​ដល់​បុគ្គលិក​ក្នុង​ស្រុក​ និង​បុគ្គលិក​ត្រួតពិនិត្យ​ជាង​ ៥០០​ នាក់​។
កិច្ចសន្យា​ផ្តល់​ជូន​សម្រាប់​ដំណាក់កាល​ការងារ​ដែល​មាន​លក្ខខណ្ឌ​ទី​ ២ ដែល​មានតម្លៃ​ ៤៥​ លាន​ដុល្លារ​ (៤១​ លាន​ផោន​) ។ ដំណាក់កាល​នេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើឡើង​ដើម្បី​បង្កើន​សមត្ថភាព​រោងចក្រ​ប្រតិកម្ម​ទឹក​ស្អាត​នេះ​ទ្វេដង​ដល់​ ៣៩០,០០០​ ម៉ែត្រគីប​ក្នុង​មួយថ្ងៃ​។
បន្ទាប់ពី​ដំណាក់កាល​ទី​ ២ គម្រោង​នេះ​នឹង​ផ្តល់​ទឹក​ស្អាត​ដល់​ ប្រជាជន​ចំនួន​ ១ លាន​នាក់​។គម្រោង​ថ្មីនេះ​បញ្ជាក់​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ VINCI​ Construction​ Grands​ Projets​ ក្នុង​ការពង្រីក​ការ​ទទួល​បាន​ទឹក​ស្អាត​នៅ​កម្ពុជា​។ កាលពី​ឆ្នាំ​ ២០១៧​ ក្រុមហ៊ុន​បាន​ប្រគល់​រោងចក្រ​ផលិត​ទឹកបរិសុទ្ធ​ Niroth​ នៅ​ជាយក្រុង​ភ្នំពេញ​ និង​រោងចក្រ​ប្រព្រឹត្ត​កម្ម​ទឹក​កខ្វក់​នៅ​ព្រលា​នយន្តហោះ​ភ្នំពេញ​ និង​សៀមរាប​។
នៅ​ឆ្នាំនេះ​ក្រុម​វិស្វកម្ម​ធារាសាស្ត្រ​ក្រុមហ៊ុន​ VINCI​ Construction​ Grands​ Projets​ ក៏បាន​ប្រគល់​រោងចក្រ​ផលិត​ទឹក​ស្អាត​ចំនួន​ ២ នៅ​ខេត្តសៀមរាប​ និង​ចំការមន​ភ្នំពេញ​៕