ក្រុមហ៊ុន​ NagaCorp​ Ltd​ ទទួល​បាន​អាជ្ញាប័ណ្ណ​កាស៊ីណូ​ផ្តាច់​មុខ​បន្ថែម​រហូតដល់​ឆ្នាំ​ ២០៤៥​
​ភ្នំពេញ​៖ ប្រតិបត្តិ​ករ​កាស៊ីណូ​ចុះបញ្ជី​នៅ​ហុងកុង​ NagaCorp​ Ltd​ ឱ្យ​ដឹង​ថា​ ខ្លួន​ដែល​ទទួល​បាន​អាជ្ញាប័ណ្ណ​កាស៊ីណូ​ផ្តាច់​មុខ​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​និង​ក្នុង​ចម្ងាយ​ ២០០​ គីឡូម៉ែត្រ​ (១២៤​ ម៉ែ​ល) មាន​សិទ្ធិ​ផ្តាច់​មុខ​ដែល​មានការ​យល់ព្រម​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​សម្រាប់​ការ​បន្ត​ ១០​ ឆ្នាំ​ដល់​ថ្ងៃទី​ ៣១​ ខែ​ ធ្នូ​ ឆ្នាំ​ ២០៤៥​ ។
សិទ្ធិ​ផ្តាច់​មុខមុន​បាន​ដំណើរការ​រហូតដល់​ថ្ងៃទី​ ១ ខែ​ មករា​ ឆ្នាំ​ ២០៣៦​ ។អ្នកវិភាគ​លោក​ Grant​ Govertsen​ ក្រុមហ៊ុន​ Union​ Gaming​ Securities​ Asia​ Ltd​ បាន​ថ្លែង​ថា​ “វា​ជា​ការសំខាន់​ដែល​ត្រូវ​ចងចាំ​ថា​ គម្រោង​បន្ទាប់​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ​ ៣,៥​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អា​មេ​រិក​ណា​ហ្គា​ ៣ ត្រូវ​បាន​រំពឹង​ថា​នឹង​បើក​ដំណើរការ​នៅ​ចុងឆ្នាំ​ ២០២៥​ នៅពេល​ដែល​ក្រុមហ៊ុន​នេះ​មាននៅ​សល់​ប្រហែល​ ១០​ ឆ្នាំ​។
លោក​បាន​និយាយ​សំដៅ​ទៅ​ដំណាក់កាល​ទី​ ៣ នៃ​អគារ​កា​ស៊ី​ណូ​ណា​ហ្គាវើល​របស់​ក្រុម​កាស៊ីណូ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​។លោក​ Govertsen​ បាន​បន្ថែម​ថា​ “កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ថ្មីនេះ​នឹង​ពង្រីក​ការ​ធ្វើអាជីវកម្ម​សម្រាប់​ណា​ហ្គា​ ៣ និង​ធ្វើ​ឱ្យ​មាន​ល្អ​ប្រសើរ​ជាង​មុន​ និង​មើលឃើញ​កាន់តែ​ប្រសើរ​”។
ក្រុមហ៊ុន​ NagaCorp​ បាន​និយាយ​នៅក្នុង​ឯកសារ​របស់​ខ្លួន​កាលពី​ថ្ងៃ​ អង្គារ​ ថា​ “ក្រុមហ៊ុន​ជឿជាក់​ថា​ ការ​ចុះហត្ថលេខា​លើ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ និង​ការពង្រីក​វិសាលភាព​រហូតដល់​ឆ្នាំ​ ២០៤៥​ អាច​ត្រូវ​បាន​មើលឃើញ​ថា​ ជា​គម្រោង​ហេដ្ឋារចនា សម្ព័ន្ធ​ទេសចរណ៍​រយៈពេល​វែង​ដែល​អាចប​ង្កើត​ប្រាក់ចំណូល​ជាបន្តបន្ទាប់​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ និង​ម្ចាស់ភាគហ៊ុន​”។
លោក​ Tim​ McNally​ ប្រធាន​ក្រុមហ៊ុន​ NagaCorp​ បាន​ប្រាប់​គេហទំព័រ​ GGRAsia​ នៅក្នុង​សេចក្តី​អត្ថា​ធិប្បាយ​ មុន​ការប្រកាស​កាលពី​ថ្ងៃ​ អង្គារ​ ថា​ “អាជីវកម្ម​នៅ​ភ្នំពេញ​កំពុង​រីកចម្រើន​ ដោយសារតែ​ការពង្រីក​វិស័យ​ទេសចរណ៍​នៅ​តាម​ទី​ផ្សារ​ធំៗ​ និង​ការ​ធ្វើ​ចំណាកស្រុក​របស់​ប្រជាជន​ពី​ទូទាំង​ទ្វីបអាស៊ី​មក​ភ្នំពេញ​ក្នុង​គោលបំណង​នៃ​ការ​វិនិយោគ​អាជីវកម្ម​ ក៏ដូចជា​វិស័យ​ទេសចរណ៍​”។
លោក​បាន​បន្ថែម​ថា​ ក្រុមហ៊ុន​មាន​គំរូ​អាជីវកម្ម​ និង​ការគ្រប់គ្រង​ប្រកបដោយ​វិជ្ជាជីវៈ​ខ្ពស់​មានន័យថា​ អតិថិជន​មានទំនុក​ចិត្ត​ក្នុង​ការ​ធ្វើជំនួញ​នៅ​ទីតាំង​របស់​យើង​។យោង​តាម​អ្នកវិភាគ​ការ​វិនិយោគ​បាន​ឲ្យដឹង​ថា​ មណ្ឌល​កម្សាន្ត​កាស៊ីណូ​កម្ពុជា​ដែល​មិន​មាន​សិទ្ធិ​ផ្តាច់​មុខ​មួយចំនួន​ក្រៅពី​រាជធានី​ភ្នំពេញ​គឺ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ និង​ប៉ោយប៉ែត​បាន​ប្រមូល​សាធារណៈ​ជន​អន្តរជាតិ​។
ការ​ពន្យា​ពេល​ផ្តាច់​មុខ​រយៈពេល​ ១០​ ឆ្នាំ​គឺជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ដែល​បាន​ចុះហត្ថលេខា​កាលពី​ថ្ងៃ​ អង្គារ​ រវាង​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ និង​ក្រុមហ៊ុន​ Ariston​ Sdn​ Bhd​ ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ម៉ាឡេស៊ី​ដែល​គ្រប់គ្រង​ដោយក្រុម​ហ៊ុន​ណា​ហ្គា​ខប​។
កិច្ច​ព្រមព្រៀង​កាលពី​ថ្ងៃ​ អង្គារ​ អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ NagaCorp​ ត្រូវ​បាន​ផ្តល់​សិទ្ធិ​ប្រតិបត្តិ​ការ​កាស៊ីណូ​នៅ​ កម្ពុជា​ – លើស​ពី​រយៈពេល​ផ្តាច់​មុខរ​ហូត​ដល់​ចុងឆ្នាំ​ ២០៤៥​ សម្រាប់​រយៈពេល​ ៧០​ ឆ្នាំ​ដោយ​ផុតកំណត់​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០៦៥​។
ក្រុមហ៊ុន​ NagaCorp​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ កត្តា​ដែល​ត្រូវ​បាន​ផ្តល់​ការពង្រីក​នេះ​រួមមាន​៖ ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​វិនិយោគ​របស់​ខ្លួន​ប្រមាណ​ ៣,៥​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ដើម្បី​កសាង​និង​បើ​កណា​ហ្គា​ ៣ ដែល​ខ្លួន​បាន​និយាយ​ថា​នឹង​បង្កើត​ការងារ​រាប់ពាន់​និង​ជំរុញ​ទេសចរណ៍​ ការ​បង់ប្រាក់​ចំនួន​ ១០​ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ដោយក្រុម​ហ៊ុន​ Ariston​ ទៅ​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​“ នៅពេល​ចុះហត្ថលេខា​លើ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​” និង​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​សម្រាប់​ក្រុមហ៊ុន​ Ariston​ បង់​ ៣ លាន​ដុល្លារ​ជា​រៀងរាល់​ឆ្នាំ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​តាមរយៈ​ក្រសួង​រយៈពេល​ ១០​ ឆ្នាំ​ដោយ​ចាប់ផ្តើម​ពី​ថ្ងៃទី​ ១ ខែមករា​ឆ្នាំ​ ២០៣៦​ រហូតដល់​ចុងខែ​ធ្នូ​ឆ្នាំ​ ២០៤៥​៕