ភ្នំពេញ៖ ឯកអគ្គរដ្ឋទូតកូរ៉េខាងត្បូងប្រចាំនៅអង្គការសហប្រតិបត្តិការ និងអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច (OECD) បានឱ្យដឹងថា រដ្ឋាភិបាលកូរ៉េខាងត្បូងផ្តោតលើការបង្កើតមូលដ្ឋានផលិតកម្មនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍។
សង្រ្គាមពាណិជ្ជកម្មអាមេរិក និងចិនដែលកំពុងបន្តបានធ្វើឱ្យរំខានដល់សង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ផលិតកម្មពិភពលោក ដោយកូរ៉េខាងត្បូងជាប្រទេសមួយដែលរងការវាយប្រហារខ្លាំងជាងគេ ហើយកំពុងជំរុញឱ្យក្រុមហ៊ុនផលិតកម្មអន្តរជាតិផ្លាស់ប្តូរទីលំនៅចេញពីចិនដើម្បីចៀសវាងពន្ធគយរបស់អាមេរិក។
លោក Ko Hyoung-kwon ឯកអគ្គរដ្ឋទូត និងជាតំណាងអចិន្ត្រៃយ៍របស់កូរ៉េខាងត្បូងប្រចាំនៅ OECD បាននិយាយថា “សង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងអាមេរិក និងចិនកំពុងរៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធខ្សែសង្វាក់តម្លៃពិភពលោកឡើងវិញ ហើយជាលទ្ធផលបណ្តាប្រទេសនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ត្រូវបានយកចិត្តទុកដាក់ជាមូលដ្ឋានផលិតកម្ម”។
លោក Ko បានបន្ថែមថា “ការនាំចេញពីអាស៊ីអាគ្នេយ៍ទៅកាន់អាមេរិកបានកើនឡើង ហើយការវិនិយោគបានចាប់ផ្តើមបង្វែរពីចិនទៅកាន់តំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍”។ កូរ៉េខាងត្បូង និងអាស៊ាននឹងអបអរទំនាក់ទំនងរយៈពេល ៣០ ឆ្នាំរបស់ខ្លួននៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ាន-កូរ៉េឆ្នាំ ២០១៩ ក្នុងខែនេះ។
លោក Ko បានថ្លែងថា “អាស៊ានគឺជាដៃគូធំទី ២ របស់កូរ៉េក្នុងការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម វិនិយោគ និងការផ្លាស់ប្តូរប្រជាជន និងប្រជាជន។ តំបន់នេះក៏ជាដៃគូសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់របស់កូរ៉េផងដែរ។ រដ្ឋាភិបាលកូរ៉េបានចែករំលែកបទពិសោធន៍អភិវឌ្ឍន៍របស់ខ្លួនជាមួយអាស៊ានដោយចងចាំថា ការបង្រៀនរបៀបចាប់ត្រីគឺប្រសើរជាងឱ្យត្រី”។
លោក Ko បានបន្ថែមថា “ជំនួយបរទេស ១៨ ភាគរយរបស់កូរ៉េក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ត្រូវបានពង្រីកដល់បណ្តាប្រទេសអាស៊ាន”។ សេដ្ឋកិច្ចកូរ៉េខាងត្បូងកំពុងមានអារម្មណ៍ធុញថប់នឹងសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងអាមេរិក និងចិនហើ យភាពមិនប្រាកដប្រជាបានធ្វើឱ្យការមានថយចុះដល់កំណើនរបស់ខ្លួនយ៉ាងខ្លាំង និងកំពុងធ្វើជាដៃគូយ៉ាងសកម្មជាមួយរដ្ឋបណ្តាប្រទេសអាស៊ានដើម្បីបង្កើតទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ចបន្ថែមទៀត។
ឧទាហរណ៍ កូរ៉េខាងត្បូងឈរនៅលំដាប់ទីពីរ បន្ទាប់ចិនក្នុងការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសមកកម្ពុជា។ រហូតមកដល់ពេលនេះរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានអនុម័តគម្រោងវិនិយោគរបស់កូរ៉េចំនួន ២១២ គម្រោងដែលមានទឹកប្រាក់ចំនួន ៤,៥៦ ពាន់លានដុល្លារ។
ក្រុមហ៊ុនកូរ៉េខាងត្បូងជិត ៣០០ បានធ្វើប្រតិបត្តិការនៅកម្ពុជាដោយផ្តល់ការងារដល់មនុស្សរាប់ពាន់នាក់។ពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរបស់កូរ៉េខាងត្បូង និងអាស៊ាននឹងឈានដល់ទំហំទឹកប្រាក់ ២០០ ពាន់លានដុល្លារនៅឆ្នាំ ២០២០៕