ធនាគារពិភពលោក​៖ ការនាំចេញ​ និង​តម្រូវការ​ក្នុង​ស្រុក​រឹងមាំ​ជំរុញ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​រក្សា​បាន​កំណើន​ ៧ ភាគរយ​
ភ្នំពេញ​៖ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​នៅតែ​រឹងមាំ​ដោយ​ផ្អែកលើ​លទ្ធផល​នៃ​ការនាំចេញ​រឹងមាំ​ និង​តម្រូវការ​ក្នុង​ស្រុក​រឹងមាំ​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​របាយការណ៍​ចុងក្រោយ​នៃ​របាយការណ៍​បច្ចុប្បន្នភាព​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​របស់​ធនាគារពិភពលោក​ចេញផ្សាយ​នៅ​ថ្ងៃនេះ​។
ទោះជាយ៉ាងណា​ក៏ដោយ​ កំណើន​ពិតប្រាកដ​ត្រូវ​បាន​រំពឹង​ថា​នឹង​ថយ​ចុះ​មក​ត្រឹម​ ៧ ភាគរយ ​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ដែល​ធ្លាក់ចុះ​ពី​ ៧.៥​ ភាគរយ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ ។ ការនាំចេញ​សម្លៀកបំពាក់​ និង​ស្បែកជើង​ដែល​មាន​ចំនួន​ប្រហែល​ ៧០​ ភាគរយ​នៃ​ការនាំចេញ​ទំនិញ​សរុប​បាន​កើនឡើង​ ១៧,៧​ ភាគរយ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ ប៉ុន្តែ​បាន​ធ្លាក់ចុះ​បន្តិច​ដល់​ ១៥,៣​ ភាគរយ​នៅ​ខែ​ មិថុនា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​។ សកម្មភាព​សំណង់​បាន​បន្ត​ឆ្លុះបញ្ចាំង​ពី​កំណើន​ឡើង​សម្រាប់​ការ​វិនិយោគ​។
ជា​លទ្ធផល​ ការនាំចូល​ដែកថែប​បាន​កើនឡើង​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដោយ​កើនឡើង​ ៦៣,៥​ ភាគរយ​ក្នុង​ខែ​ មិថុនា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ និង​កើនឡើង​ពី​ ២៧,៧​ ភាគរយ​ បើ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​ ២០១៨​។
ហានិភ័យ​នៅក្នុង​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅតែ​បន្ត​កើនឡើង​ជាមួយនឹង​ការ​កើនឡើង​នៃ​វិស័យ​សំណង់​ និង​អចលនទ្រព្យ​ទន្ទឹម​នឹង​ការ​កើនឡើង​បំណុល​ដែល​ឥណទាន​ធនាគារ​និង​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​រួមមាន​ជាង​ ១០០​ ភាគរយ​នៃ​ផលិតផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប​។
លទ្ធភាព​នៃ​ការ​ដក​នូវ​គំនិត​ផ្តួច​ផ្តើម​អ្វី​ៗទាំងអស់​លើកលែងតែ​អាវុធ​ (EBA​) ក៏ដូចជា​ការ​ថយ​ចុះ​យ៉ាង​ខ្លាំង​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ចិន​ (លទ្ធ​ផល​សក្តា​នុ​ពល​នៃ​ភាព​តានតឹង​ពាណិជ្ជកម្ម​អាមេរិក​ និង​ចិន​បន្ត​) អាច​នឹង​កាត់បន្ថយ​ចក្ខុវិស័យ​កំណើន​របស់​កម្ពុជា​។
ដើម្បី​លើកកម្ពស់​សមត្ថភាព​ប្រកួតប្រជែង​ខាងក្រៅ​របស់​កម្ពុជា​ ថ្មី​ៗនេះ​អាជ្ញាធរ​បាន​ដាក់ចេញ​នូវ​វិធានការណ៍​នានា​ដើម្បី​សម្រួល​ដល់​ពាណិជ្ជកម្ម​ដោយ​កាត់បន្ថយ​ថ្លៃដើម​ភ័ស្តុភារ​ កាត់បន្ថយ​ការិយាធិបតេយ្យ​ និង​គាំទ្រ​ដល់​អាជីវកម្ម​ដោយ​កាត់ បន្ថយ​រយៈពេល​ ៦ ថ្ងៃ​នៃ​ចំនួន​ថ្ងៃឈប់​សម្រាក​សាធារណៈ​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២០​ ។
ការជំរុញ​ដោយ​ទទួល​បាន​ហិរញ្ញប្បទាន​ពី​ការ​សន្សំ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​អាច​ត្រូវ​បាន​ណែនាំ​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២០​ ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ផល​ប៉ះពាល់​អវិជ្ជមាន​នៃ​សក្តា​នុ​ពល​នៃ​ការ​ដក​ EBA​ ។
របាយការណ៍​ក៏បាន​គូសបញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា​ ការចូលរួម​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក​តាមរយៈ​ខ្សែ​សង្វាក់​តម្លៃ​ពិភពលោក​ (GVCs​) បាន​កើនឡើង​លឿន​ជាង​បណ្តា​ប្រទេស​ប្រៀបធៀប​ផ្សេងទៀត​ បើ​ទោះបីជា​មក​ពី​មូលដ្ឋាន​ទាប​ក៏ដោយ​។
លំហូរ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​ដែល​មាន​ចំនួន​ច្រើន​នៃ​កម្លាំង​ជំនាញ​ និង​ប្រាក់ឈ្នួល​ទាប​ និង​ការ​ទទួល​បាន​អនុគ្រោះ​ដល់ទី​ផ្សារ​នាំចេញ​សំ​ខាន់​ៗគឺ​នៅ​ពីក្រោយ​ការ​ធ្វើស​មា​ហរ​ណកម្ម​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​របស់​កម្ពុជា​ទៅ​ក្នុង​ផលិតកម្ម​ GVCs​ ដែល​មានកំណត់​។
លោក​ស្រី​អ៊ី​ហ្គូ​ណា​ ដូ​បា្រ​ចា​ (Inguna​ Dobraja​) ប្រធាន​គ្រប់​គ្រង​ប្រចំា​កម្ពុជា​ អាស៊ី​បូព៌ា​និង​ប៉ាស៊ីហ្វិក​ ​មានប្រសាសន៍​ថា​ “ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​ដំណាក់កាល​បន្ទាប់​នៃ​ការចូលរួម​នៃ​ខ្សែ​សង្វាក់​តម្លៃ​ពិភពលោក​ កម្ពុជា​នឹង​ត្រូវការ​នូវ​គោលនយោបាយ​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​ទំនើប​ជាង​នេះ​”។
លោកស្រី​ បាន​បន្ត​ថា​ “នេះ​រួមបញ្ចូល​ការពង្រីក​ និង​ធ្វើ​ឱ្យ​ស៊ីជម្រៅ​នូវ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ការកាត់បន្ថយ​ឧបសគ្គ​ចំពោះ​ធាតុ​ចូល​ដែល​បាន​នាំចូល​ បន្ត​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​ការអប់រំ​ និង​ជំនាញ​របស់​កម្លាំង​ពលកម្ម​ និង​ពង្រឹង​សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល​ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការ​ធ្វើស​មា​ហរ​ណកម្ម​ក្រុមហ៊ុន​ទៅ​ក្នុង​ខ្សែ​សង្វាក់​តម្លៃ​ពិភពលោក​”។
របាយការណ៍​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​គឺជា​របាយការណ៍​ដែល​ត្រូវ​បាន​ឡើង​ពីរ​ដង​ដែល​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​ថ្មី​ៗស្តី​ពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ម៉ាក្រូ​សេដ្ឋកិច្ច​រយៈពេល​ខ្លី​ និង​មធ្យម​នៅ​កម្ពុជា​៕