អូស្ត្រាលី​ផ្តល់​ជំនួយ​ជិត​ ២២៣​ លាន​ដុល្លារ​សម្រាប់​អភិវឌ្ឍ​កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ​៖ ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ​ ២០១៦​ ពោល​មាន​រយៈពេល​ ៤ ឆ្នាំ​កន្លងមក​នេះ​ រដ្ឋាភិបាល​អូស្ត្រាលី​ តាមរយៈ​ស្ថានទូត​របស់​ខ្លួន​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​ បាន​ផ្តល់​ជំនួយ​អភិវឌ្ឍន៍​ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់​ចំនួន​ជិត​ ២២៣លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ក្នុង​ការចូលរួម​អភិវឌ្ឍន៍​សង្គម​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​។
លោក​ ហោ​ ណាំ​ហុង​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​នៃ​កម្ពុជា​ នៅក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​លោកស្រី​ Angela​ Corcoran​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​អូ​ស្រ្ដា​លី​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​ ដែល​ចប់​អាណត្តិ​បេ​សស​កម្ម​ កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ទំនាក់ទំនង​រវាង​កម្ពុជា​ និង​អូ​ស្រ្ដា​លី​កាន់តែ​ល្អ​ឡើង​ពី​មួយថ្ងៃ​ទៅ​មួយថ្ងៃ​ ។
លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ ដល់​រដ្ឋាភិបាល​ អូ​ស្រ្ដា​លី​ដែល​បាន​ ផ្ដល់​ជំនួយ​ក្នុង​ការអភិវឌ្ឍន៍​ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់​ចំនួន​ជិត២២៣លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​បាន​ផ្ដល់​អាហារ​រូបករណ៍​ចំនួន១៨០កន្លែង​ដល់​មន្ត្រី​រាជការ​ និង​និស្សិត​កម្ពុជា​ក្នុង​កំឡុង​ពេល​បេ​សស​កម្ម​របស់​លោកស្រី​តាំងពី​ឆ្នាំ២០១៦មក​។
លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ បាន​ស្នើ​ស្នើ​អូ​ស្រ្ដា​លី​អោយ​មានការ​ជម្រុ​ញប​ន្ថែម​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ រវាង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ និង​អូ​ស្រ្ដា​លី​ដែល​នៅ​មាន​កំរិត​តិច​នៅឡើយ​ ដែល​មាន​ចំនួន​ត្រឹម១៣២លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១​ ដោយ​ជួយ​ទិញ​កសិផល​ វាយនភណ្ឌ​ និង​ម្រេច​កម្ពុជា​។
លោកស្រី​ Angela​ Corcoran​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​អូស្ត្រាលី​ចប់​អាណត្តិ​ បាន​លើក​ថា​ នៅ​ឆ្នាំ១៩៩៣​ លោកជំទាវ​បាន​មក​ធ្វើការ​នៅ​កម្ពុជា​ម្ដង​រួចហើយ​ នេះ​ជា​លើក​ទី២ហើយដែល​លោកជំទាវ​បាន​មក​ធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ លោកជំទាវ​បាន​វាយតម្លៃ​ខ្ពស់​ចំពោះ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ និង​ការ​រីក​ចំរើន​លើ​គ្រប់​វិស័យ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ក្រោម​ការ​ដឹក​ នាំ​របស់​សម្ដេច​អគ្គមហាសេនា​បតី​តេជោ​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​។
លោកស្រី​បាន​បន្ថែម​ថា​ លោកស្រី​មានការ​រីករាយ​ណាស់​ដែល​បាន​មក​បំពេញ​បេ​សស​កម្ម​នៅ​កម្ពុជា​ ហើយ​បាន​កោតសរសើរ​អំពី​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​រវាង​ប្រទេស​យើង​ទាំងពីរ​ផង​ដែរ​។បច្ចុប្បន្ន​មាន​និស្សិត​កម្ពុជា​ជាង២ពាន់​នាក់​ កំពុង​សិក្សា​នៅ​ប្រទេស​អូ​ស្ដ្រា​លី​៕