ឥណ្ឌូណេស៊ី​ដាក់ចេញ​នូវ​ការប្រើ​ប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ AI​ ដើម្បី​លុបបំបាត់​ការិយាធិបតេយ្យ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ប្រធានាធិបតី​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​លោក​ចូ​កូ​ វី​ដូ​ដូ​ (Joko​ Widodo​) បាន​ថ្លែង​ថា​ រដ្ឋាភិបាល​របស់​លោក​ នឹង​ដាក់ចេញ​នូវ​បច្ចេកវិទ្យា​សិប្បនិម្មិត​ (AI​) ដើម្បី​បង្កើន​ល្បឿន​នៃ​ការ​វិនិយោគ​ និង​លុបបំបាត់​នូវ​ការិយាធិបតេយ្យ​កម្រិតខ្ពស់​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ចំនួន​ពីរ​។
លោក​ប្រធានាធិបតី​ បាន​និយាយ​កាលពី​ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍​ថា​ “ខ្ញុំ​បាន​បញ្ជា​ឱ្យ​រដ្ឋមន្រ្តី​ជំនួស​មន្រ្តី​ទី៣​ និង៤ជាមួយ​បច្ចេកវិទ្យា​ AI​ ដោយសារតែ​ការិយាធិបតេយ្យ​របស់​យើង​នឹង​លឿន​ជាមួយ​បច្ចេកវិទ្យា​ ប៉ុន្តែ​វា​អាស្រ័យ​លើច្បាប់​អូ​នី​មូស​រដ្ឋាភិបាល​ ចង់​ដាក់ចេញ​នូវ​បច្ចេកវិទ្យា​ AI​ ដើម្បី​ដំណើរការ​ការចុះបញ្ជី​អាជីវកម្ម​ និង​អាជ្ញាប័ណ្ណ​។
រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​សម្របសម្រួល​ លោក​ Airlangga​ Hartarto​ បាន​និយាយ​នៅក្នុង​របាយការណ៍​មួយ​ថា​ “វិធី​មួយ​ក្នុងចំណោម​វិធី​ដែល​យើង​ នឹង​ប្រើ​ប្រាស់​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេ​កវិទ្យា​AI​ នឹង​ស្ថិតនៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​ដំណើរការ​ចុះឈ្មោះ​។
ឧទាហរណ៍​ យើង​នឹង​ធ្វើ​ ឱ្យ​សាមញ្ញ​នូវ​ការអនុញ្ញាត​សាងសង់​។ ការ​ផ្តល់​អាជ្ញាប័ណ្ណ​ នឹង​ផ្អែកលើ​វិធី​សាស្រ្ត​ដែល​ផ្តោត​លើ​ហានិភ័យ​ដែល​អាច​កើតមាន​”។
ក្រុម​អ្នកវិភាគ​ជឿជាក់​ថា​ បច្ចេកវិទ្យា​ AI​ នឹង​ធ្វើ​បដិវត្ត​អាជីវកម្ម​ ក្នុងរយៈពេល​ពីរ​ បី​ឆ្នាំខាងមុខ​។
មហាសេដ្ឋី​ចិន​ Jack​ Ma​ ជឿជាក់​ថា​ សប្តាហ៍​ធ្វើការ ១២ម៉ោង​ នឹង​ក្លាយជា​បទដ្ឋាន​មួយ​ បន្ទាប់ពី​បច្ចេកវិទ្យា​ AI​ ជឿនលឿន​​គ្រប់គ្រាន់​ ក្នុង​ការ​កាន់កាប់​ភារកិច្ច​ ដែល​ផ្តោត​លើ​មនុស្ស​ភាគច្រើន​។
ទោះ​យ៉ាងណាក៏ដោយ​ មនុស្សជា​ច្រើន​ភ័យខ្លាច​ថា​ បច្ចេកវិទ្យា​ AI​ នឹង​លុបបំបាត់​កម្លាំង​ពលកម្ម​ពាក់កណ្តាល​នៃ​ពិភពលោក​ ហើយ​ធ្វើ​ឱ្យ​មនុស្ស​គ្មាន​ការងារ​ធ្វើជា​ច្រើន​។
លោក​ Kai​-Fu​ Lee​ អ្នកជំនាញ​ខាង​បច្ចេកវិទ្យា​ AI​ បាន​ប្រាប់​ទូរទស្សន៍​អាមេរិក​ថា​ បច្ចេកវិទ្យា​អាច​លុបបំបាត់​ និង​កាន់កាប់​ការងារ​បាន៤០ភាគរយ​ ក្នុងរយៈពេល ១៥ឆ្នាំខាងមុខ​។
លោក​ Lee​ បាន​និយាយ​នៅដើម​ឆ្នាំនេះ​ថា​ “បច្ចេកវិទ្យា​នឹង​ឈាន​ទៅ​រក​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ពិភពលោក​ច្រើន​ជាង​អ្វី​ៗទាំងអស់​ នៅក្នុង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​មនុស្សជាតិ​។ វា​ក៏​នឹង​កាន់កាប់​ការិយាល័យ​បែប​ប្រពៃណី​ ការងារ​នៅក្នុង​គណនេយ្យ​ បដិសណ្ឋារ​កិច្ច​ ច្បាប់​ ទីផ្សារ​ និង​ការថែទាំ​សុខភាព​ផង​ដែរ​”។
ធនាគារ​យក្ស ​Deutsche​ Bank​ ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ផ្តល់​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​អន្ដរ​ជាតិ​បាន​ចាប់ផ្តើម​ដំណើរការ​ជំនួស​ការងារ​ចំនួន ១៨​,០០០​ កន្លែង​ ជាមួយនឹង​បច្ចេកវិទ្យា ​AI​ ហើយនឹង​ជួយ​សន្សំប្រាក់​ដល់ទៅ៨ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ក្នុង​ប្រតិបត្តិ​ការ​ចំណាយ​នៅ​ឆ្នាំ២០២២​។
លោក​ Mark​ Matthews​ ប្រធាន​ផ្នែក​ប្រតិបត្តិ​ការ​សម្រាប់​ក្រុមហ៊ុន​សាជីវកម្ម​ និង​ធនាគារ​វិនិយោគ​របស់​ Deutsche​ មានប្រសាសន៍​ថា​ “ចំនួន​បុគ្គលិក​នឹង​បន្ត​ថយ​ចុះ​ ដែល​វា​មិនមែន​ជា​ចម្ងល់​ឡើយ​។ គំរូ​របស់​យើង​គឺ​កាត់បន្ថយ​ថ្លៃដើម​ ហើយ​ក្នុង​ពេល​តែមួយ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​បរិយាកាស​គ្រប់គ្រង​ និង​បទពិសោធន៍​របស់​អតិថិជន​”។
ក្រុមហ៊ុន​នេះ​ បាន​ប្រើ​រូបយន្ត​ AI​ ដើម្បី​ដំណើរការ​ប្រតិបត្តិ​ការ​ធនាគារ​ សាជីវកម្ម​ចំនួន៥លាន​ ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ធនាគារ​វិនិយោគ ៣៤លាន​ និង​រក្សាទុក​កម្លាំង​ពលកម្ម​ដោយ​មនុស្ស៦៨០​,០០០​ ម៉ោង​ដោយ​ប្រើ​បច្ចេកវិទ្យា​នេះ​៕