កូរ៉េខាងត្បូងគ្រោងនឹងជំរុញទំហំពាណិជ្ជកម្មជាមួយអាស៊ានឱ្យសម្រេចបាន ២០០ ពាន់លានដុល្លារនៅឆ្នាំ ២០២០
​ភ្នំពេញ​៖​ ​មន្រ្តី​រដ្ឋាភិបាល​អាស៊ាន​ ​និង​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ ​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ ​គោលដៅ​នៃ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ ​២០០​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​នឹង​ត្រូវ​សម្រេច​បាន​នៅ​ឆ្នាំ​ ​២០២០​ ​នេះ​។​
​បណ្តា​ប្រទេស​អាស៊ាន​ ​និង​មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​បាន​បញ្ជាក់​ឡើងវិញ​នូវ​ភាពជា​ដៃគូ​លើ​បញ្ហា​ពី​ការ​វិនិយោគ​បរទេស​ទៅ​ការពង្រីក​សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល​ ​និង​ពង្រឹង​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​ពួក​ខ្លួន​ដើម្បី​ពង្រីក​ការ​ធ្វើវិនិយោគ​ទុន​។​
​គោលដៅ​ដំបូង​នៃ​ការ​ឈាន​ដល់​ ​២០០​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​នៅក្នុង​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​ត្រូវ​បាន​ផ្តួចផ្តើម​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០១៤​។​ ​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​មាន​អតិរេក​ពាណិជ្ជកម្ម​ដ៏​ធំ​មួយ​នៃ​ក្នុង​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ ​៩៣,៤​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ជាមួយ​បណ្តា​អាស៊ាន​កាលពី​ឆ្នាំមុន​។​
​របាយការណ៍​របស់​ធនាគារ​កណ្តាល​កូរ៉េ​ខាង​ត្យូង​ ​បាន​ឲ្យដឹង​ថា​ ​ភាគច្រើន​នៃ​ការនាំចេញ​ទៅកាន់​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​គឺ​គ្រឿង​កុំព្យូទ័រ​ ​និង​វាយនភណ្ឌ​។​ ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​សរុប​រវាង​កូរ៉េ​ ​និង​តំបន់​អាស៊ាន​បាន​កើនឡើង​ដល់​ ​១៦០​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​នៅក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០១៧​ ​ដែល​ច្រើនជាង​ទ្វេដង​នៃ​ឆ្នាំមុន​ ​ហើយ​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ថា​នឹង​ឈាន​ដល់​ ​២០០​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​នៅ​ដំណាច់ឆ្នាំ​ ​២០២០​។​
​រដ្ឋបាល​លោក​ប្រធានាធិបតី​ ​Moon​ ​Jae​-​in​ ​បាន​បង្កើន​ការ​វិនិយោគ​ទ្វេដង​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដែល​ជា​ប្រទេស​ដែល​នៅ​ចុងក្រោយ​បំផុត​នៅក្នុង​ពិភពលោក​នៅតែ​ទទួល​បាន​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ល្អ​។​
​ក្រុមហ៊ុន​ផលិតកម្ម​ ​សំណង់​ ​និង​ក្រុមហ៊ុន​ហិរញ្ញវត្ថុ​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​កំពុង​បង្កើត​សាខា​នៅ​កម្ពុជា​ដែល​ជាផ្នែក​មួយ​នៃ​យុទ្ធសាស្ត្រ​រួមគ្នា​ដើម្បី​បង្កើត​ទំនាក់ទំនង​សេដ្ឋកិច្ច​កាន់តែ​ជិតស្និទ្ធ​ជាមួយ​កម្ពុជា​។​
​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​រវាង​កម្ពុជា​ ​និង​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​បាន​ឈាន​ដល់​ ​៨៥​ ​លាន​ដុល្លារ​ក្នុងរយៈពេល​ ​៤​ ​ខែ​ដំបូង​នៃ​ឆ្នាំនេះ​។​ ​ការនាំចេញ​របស់​កម្ពុជា​ទៅ​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​មានតម្លៃ​ ​២១,៦​ ​លាន​ដុល្លារ​ពោល​គឺ​កើនឡើង​ ​៤,៣៨​ ​ភាគរយ​ ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពី​ឆ្នាំមុន​។​
​អនុប្រធាន​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ​លោក​ ​ឧកញ៉ា​ ​លឹម​ ​ហេង​ ​បាន​សម្តែង​នូវ​ការ​សាទរ​ចំពោះ​លទ្ធផល​នៃ​ដៃគូ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។​
​លោក​ឧកញ៉ា​ ​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ​“​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ ​និង​កម្ពុជា​មាន​ភាព​ជិតស្និទ្ធ​ ​ជាពិសេស​ក្នុង​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​”​។​
​ការចូលរួម​របស់​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ចំពោះ​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​មាន​ទំហំ​ធំ​។​ ​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ជាប់​ចំណាត់ថ្នាក់​ទីពីរ​ ​បន្ទាប់​ចិន​ ​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​នៅ​កម្ពុជា​។​ ​រហូតមកដល់​ពេលនេះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​យល់ព្រម​លើ​គម្រោង​វិនិយោគ​កូរ៉េ​ចំនួន​ ​២១២​ ​ដែល​មានតម្លៃ​ ​៤,៥៦​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។​ ​ក្រុមហ៊ុន​ធុរកិច្ច​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ជិត​ ​៣០០​ ​ក្រុមហ៊ុន​កំពុង​ប្រតិបត្តិ​ការ​នៅ​កម្ពុជា​ដោយ​ផ្តល់​ការងារ​ដល់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​រាប់ពាន់​នាក់​៕​