ជប៉ុនស្នើឱ្យកម្ពុជាចុះកិច្ចព្រមព្រៀងស្តីពីការជៀសវាងការយកពន្ធត្រួតគ្នាឲ្យបានឆាប់ដើម្បីបង្កើនវិនិយោគ
​ភ្នំពេញ​៖​ ​YAMAMOTO​ ​Kozo​ ​សមាជិកសភា​តំណាងរាស្ត្រ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ស្នើ​ឲ្យ​ភាគី​ទាំងពីរ​ ​កម្ពុជា​ ​និង​ជប៉ុន​ ​ចុះ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ស្តី​ពី​ការ​ជៀសវាង​ការ​យកពន្ធ​ត្រួត​គ្នា​ឲ្យបាន​ឆាប់​ ​ដើម្បី​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​វិនិយោគិន​ជប៉ុន​មក​ដាក់​ទុន​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ឲ្យបាន​កាន់តែ​ច្រើនឡើង​ថែមទៀត​។​
​លោក​ ​YAMAMOTO_Kozo​ ​នៅក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​លោក​ ​អូន​ ​ព័ន្ធ​មុនី​រ័ត្ន​ ​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ ​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​កាលពី​ថ្ងៃទី​ ​១៥​ ​ខែ​មក​រា​ម្សិលិ​ញនេះ​ ​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​ប្រទេស​កម្ពុជា​សម្រេច​បានការ​អភិវឌ្ឍ​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​និង​មាន​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ខ្ពស់​ ​ហើយ​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​កម្ពុជា​ក៏​មានការ​លូតលាស់​គួរឲ្យ​កត់សម្គាល់​ផង​ដែរ​។​
​លោក​ក៏បាន​លើកឡើង​ ​ពី​ប្រវត្តិ​នៃ​ការ​កសាង​ ​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រទេស​ជប៉ុន​ ​ការ​ធ្វើ​កំណែទម្រង់​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​និង​ការជំរុញ​ឲ្យ​អនុវត្ត​មធ្យោបាយ​ ​ទូទាត់​ដែល​មិន​ប្រើ​ក្រដាសប្រាក់​តាមរយៈ​ការប្រើ​ប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ ​។​ ​
​លោក​ ​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ​អូន​ ​ព័ន្ធ​មុនី​រ័ត្ន​ ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ ​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​គោលនយោបាយ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​គឺ​មាន​ចក្ខុវិស័យ​ក្លាយជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិតខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​ ​២០៣០​ ​និង​ជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ២០៥០​។​ ​ក្នុង​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​មាន​ក្របខ័ណ្ឌ​គោលនយោបាយ​រយៈពេល​វែង​ ​ស្តី​ពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល​ដែល​ជំរុញ​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ក្នុង​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​ទាំង​ក្នុង​វិស័យ​សាធារណៈ​ ​និង​ ​វិស័យ​ឯក​ជ​ន៍​ ​។​ ​
​លោក​បន្ត​ថា​ ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​ក៏​កំពុង​អនុវត្ត​ប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មាន​វិទ្យា​គ្រប់គ្រង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​ក្នុង​ក្របខ័ណ្ឌ​នៃ​កម្មវិធី​កែទម្រង់​ការគ្រប់គ្រង​ហិរញ្ញវត្ថុ​សាធារណៈ​ផង​ដែរ​ ​។​ទន្ទឹម​នេះ​,​ ​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា​ ​បាន​បង្កើត​ប្រព័ន្ធ​បាគង​ ​ដែល​ជា​ប្រព័ន្ធ​ទូទាត់​តាម​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល​ ​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​សុវត្ថិភាព​ ​និង​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​ការ​ទូទាត់​ដោយ​មិន​ប្រើ​ក្រដាសប្រាក់​ ​។​
​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ស្តី​ពី​ការ​ជៀសវាង​ការ​យកពន្ធ​ត្រួត​គ្នា​ជាមួយ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ ​លោក​ ​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ​បាន​ជំរុញ​ឲ្យ​ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​ពាក់ព័ន្ធ​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ​បន្ត​ចរចា​ជាមួយគ្នា​បន្ថែម​ទៀត​ ​ដើម្បី​រក​ឲ្យ​ឃើញ​នូវ​ដំណោះស្រាយ​រួម​សម្រាប់​ឈាន​ទៅចុះ​ហត្ថលេខា​លើ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​នា​ពេល​ឆាប់​ៗ​ខាងមុខ​ ​។​
​ចំណងមិត្តភាព​ ​និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​កម្ពុជា​ ​និង​ ​ជប៉ុន​ ​ត្រូវ​បាន​ពង្រឹង​ ​និង​ពង្រីក​ឥត​ឈប់ឈរ​ ​ហើយ​បាន​នាំមក​នូវ​សមិទ្ធផល​ប្រកបដោយ​ផ្លែផ្កា​ជាច្រើន​អនេក​ ​ជាពិសេស​ ​ក្នុង​ក្របខ័ណ្ឌ​ជំនួយ​បច្ចេកទេស​ ​ហិរញ្ញប្បទាន​ឥត​សំណង​ ​និង​ឥណទាន​សម្បទាន​។​ ​ទន្ទឹម​នេះ​លំហូរ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​ប្រទេស​ជប៉ុន​ក៏​មានសន្ទុះ​កើនឡើង​ផង​ដែរ​ ​ដែល​បាន​ជួយ​បង្កើត​ការងារ​ ​ផ្ទេរ​បទពិសោធន៍​ ​និង​ចំណេះដឹង​ ​ព្រមទាំង​បាន​រួមចំណែក​ ​កាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ ​៕​