រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញសម្រេចយកផ្លូវអាទិភាពចំនួន ២ ខ្សែសម្រាប់រថយន្តក្រុងដឹកជញ្ជូនសាធារណៈ
​ភ្នំពេញ​៖​ ​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ​នឹង​រៀបចំ​ផ្លូវ​អាទិភាព​មួយ​សម្រាប់​តែរ​ថ​យន្ត​ក្រុង​តែម្តង​ ​ពោល​គឺ​នឹង​បើក​គន្លង​ផ្លូវ​អាទិភាព​រថយន្តក្រុង​នៅ​ចំ​កណ្តាល​ទ្រូងផ្លូវ​ ​ដោយ​ចាប់ពី​ចំណុចប្រសព្វ​មហាវិថី​ព្រះមុនីវង្ស​ ​និង​ផ្លូវ​ហ្សា​ដឺ​ហ្គោល​ ​ដល់​ច្រមុះជ្រូក​ស្ទឹងមានជ័យ​។​
​លោក​ ​ឃួង​ ​ស្រេង​ ​អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​នៅក្នុង​អង្គប្រជុំ​គណៈកម្មាធិការ​រៀបចំ​ផ្លូវ​អាទិភាព​រថយន្តក្រុង​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​សាធារណៈ​ ​Citybus​ ​កាលពី​ថ្ងៃទី​ ​១៧​ ​ខែមករា​ ​ម្សិលមិញ​នេះ​ ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​នឹង​កែសម្រួល​ផ្លូវ​រត់​រថយន្តក្រុង​សាធារណៈ​ឱ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​ ​ដើម្បី​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ងាក​មក​ប្រើប្រាស់​រថយន្តក្រុង​រថយន្តក្រុង​សាធារណៈ​ ​ជំនួស​ឱ្យ​ការប្រើ​ប្រាស់​សេវា​ឯកជន​។​
​លោក​ ​ឃួង​ ​ស្រេង​ ​បន្ត​ថា​ ​នេះ​ជា​ការងារ​ចាំបាច់​សម្រាប់​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ​ដោយ​ត្រូវ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ឱ្យ​រថយន្តក្រុង​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ​ ​ធ្វើ​ចរាចរណ៍​ទៅ​ដោយ​រលូន​មិន​មានការ​កកស្ទះ​។​ ​លោក​បន្ថែម​ថា​ ​បើ​ការងារ​នេះ​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​នោះ​ ​ប្រជាពលរដ្ឋ​នឹង​ងាក​មក​ប្រើប្រាស់​សេវា​ដឹកជញ្ជូន​សាធារណៈ​រថយន្តក្រុង​ជាក់ជា​មិនខាន​។​
​លោក​អភិបាល​ ​បន្ថែម​ទៀត​ថា​ ​អ្វី​ជា​គម្រោង​ ​ដែល​អាជ្ញាធរ​រាជធានី​ត្រូវ​អនុវត្ត​គឺ​យើង​ជ្រើសរើស​យក​ផ្លូវ​មួយ​ខ្សែ​ដោយ​ ​ចាប់​ចាកចេញ​ពី​ផ្លូវ​ប្រសព្វ​រវាងផ្លូវ​ព្រះមុនីវង្ស​ ​និង​ផ្លូវ​ហ្សា​ដឺ​ហ្គោល​ជិត​ផ្សារ​ធំ​ថ្មី​ទៅដល់​ច្រមុះជ្រូក​ស្ទឹងមានជ័យ​។​ ​លោក​បាន​បញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា​ ​បើ​គម្រោង​ទី១​ ​ទៅលើ​ផ្លូវ​អ​ទិ​ភាព​មួយ​ខែ​នេះ​ ​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​នឹង​ធ្វើការ​សិក្សា​ទៅលើ​បណ្ដាញ​ផ្លូវ​ផ្សេង​ៗ​ទៀត​ ​ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ឱ្យ​ខ្សែ​រត់​នៅក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ​ទទួល​បានការ​គាំទ្រ​ ​និង​ពេញចិត្ត​ពេញ​ថ្លើម​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​។​ ​ការងារ​នេះ​អាច​សម្រេច​បាន​គឺ​ត្រូវតែ​មានការ​ចូលរួម​ពី​អាជ្ញាធរ​ខណ្ឌ​ ​និង​សមត្ថ​កិ​ច្ច​ប៉ូលី​សពា​ក់​ព័ន្ធ​ ​។​
​លោក​ ​អ៊ា​ង​ ​សុ​ខ​ឃីម​ ​អភិបាល​រដ្ឋាករ​ស្វយ័ត​ដឹកជញ្ជូន​សាធារណៈ​រថយន្តក្រុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ​បាន​មាន​ឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា​ ​ក្រោយ​ការសិក្សា​ ​ក្រុមការងារ​របស់​លោក​មាន​ជម្រើស២​ ​ដើម្បី​ប្រើប្រាស់​ផ្លូវ​អាទិភាព​សម្រាប់​រថយន្តក្រុង​សាធារណៈ​ ​ក្នុង​នោះ​មាន​ជម្រើស​៖​ ​ទី១​៖​ ​គន្លង​ផ្លូវ​អាទិភាព​រថយន្តក្រុង​នៅ​ចំ​កណ្តាល​ទ្រូងផ្លូវ​ ​ដែល​បង្ក​ភាព​ងាយស្រួល​ដល់​ការរៀបចំ​គំនូស​សញ្ញា​ ​និង​ភ្លើង​សញ្ញា​ចរាចរណ៍​។​ ​ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​ធ្វើ​ចំណត​រង់ចាំ​នូវ​កណ្តាល​ទ្រូងផ្លូវ​។​ ​
​ទី២​៖​ ​គន្លង​ផ្លូវ​អាទិភាព​រថយន្តក្រុង​ខាងស្តាំ​ជាប់​ចិញ្ចើម​ផ្លូវ​ ​គឺ​បង្ក​ភាព​ងាយស្រួល​ដល់​ការ​ឈប់ចត​ដាក់​ ​និង​ទទួល​អ្នកដំណើរ​ ​កាត់បន្ថយ​ការ​ចំណាយ​ ​ប៉ុន្តែ​មានផល​ប៉ះពាល់​ដល់​សណ្តាប់​ធ្នាប់​តាម​ចិញ្ចើម​ផ្លូវ​ ​និង​អាជីវកម្ម​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​អម​សងខាង​ផ្លូវ​។​ ​គម្រោង​នេះ​ត្រូវ​ ​ស្នើសុំ​គោលការណ៍​ចំណាយ​ថវិកា​ប្រមាណ​ ​៣.៥លាន​ដុល្លារ​ ​សម្រាប់​អនុវត្ត​គម្រោង​ផ្លូវ​អ​ទិ​ភាព​រថយន្តក្រុង​ ​ដែល​មាន​ចំងាយ៥គីឡូម៉ែត្រ​ ​ចាប់ពី​ចំណុចប្រសព្វ​មហាវិថី​ព្រះមុនីវង្ស​ ​និង​ផ្លូវ​ហ្សា​ដឺ​ហ្គោល​ ​ដល់​ច្រមុះជ្រូក​ស្ទឹងមានជ័យ​៕​