ទំហំពាណិជ្ជកម្មរវាងកម្ពុជា និងជប៉ុនបានកើនឡើង ២,១ ពាន់លានដុល្លារ
​ភ្នំពេញ​៖​ ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា​ ​និង​ជប៉ុន​មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ ​២,១​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ​ឡើង​ជិត​ ​១៣​ ​ភាគរយ​កាលពី​ឆ្នាំមុន​បើ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​ ​២០១៨​ ​។​ ​នេះ​បើ​យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​អង្គការ​ពាណិជ្ជកម្ម​ក្រៅប្រទេស​ជប៉ុន​ ​(​Jetro​)​។​
​របាយការណ៍​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​សរុប​រវាង​កម្ពុជា​ ​-​ ​ជប៉ុន​ ​មាន​ចំនួន​ ​២,១​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ​គិត​ចាប់ពី​ខែមករា​ ​ដល់​ខែវិច្ឆិកា​ឆ្នាំ២០១៩​ ​កើនឡើង​ ​១២,៩៥​ ​ភាគរយ​ ​បើ​ប្រៀបធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០១៨​ ​ដែល​មាន​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ ​១,៨៦​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។​ ​
​ទំនិញ​នាំចេញ​ពី​កម្ពុជា​ទៅ​ជប៉ុន​មានតម្លៃ​ជិត​ ​១,៦០​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ​កើនឡើង​ ​៧,៧​ ​ភាគរយ​ ​ពី​ ​១,៤៨​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០១៨​។​ ​ការនាំចូល​ពីជ​ប៉ុន​មានតម្លៃ​ ​៥០២,៨៨​ ​លាន​ដុល្លារ​កើនឡើង​ ​៣៣,៩​ ​ភាគរយ​ពី​ ​ខណៈ​ដែល​ឆ្នាំ២០១៨​ ​មាន​ត្រឹម​ ​៣៧៥,៧០​ ​លាន​ដុល្លារ​។​
​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ពាណិជ្ជកម្ម​រីកចម្រើន​ជាលំដាប់​។​
​កំណើន​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា​ ​និង​ជប៉ុន​បង្ហាញ​ពី​វិជ្ជមាន​។​ ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទំនងជា​នឹង​កើនឡើង​ម្តង​ទៀត​នៅ​ឆ្នាំ​ ​២០២០​។​
​ប្រទេស​កម្ពុជា​ភាគច្រើន​នាំចេញ​សម្លៀកបំពាក់​ ​ស្បែកជើង​ ​អេ​ឡិច​ត្រូ​និច​ ​និង​កង់​ទៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន​។​
​វិនិយោគិន​ជប៉ុន​កាន់តែ​ច្រើន​កំពុង​ងាក​មករ​ក​កម្ពុជា​ ​ជាពិសេស​នៅក្នុង​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ភ្នំពេញ​ ​និង​នៅ​ខេត្តកោះកុង​៕​