អគ្គកុងស៊ុលចិន៖ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាប-អង្គរថ្មី នឹងជួយអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គមកម្ពុជាកាន់តែរីកចំរើន
​សៀមរាប​៖​ អគ្គ​កុងស៊ុល​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ប្រចាំ​ខេត្តសៀមរាប​ ​លោក​ ​LIV​ ​ZHICHEANG​ ​បង្ហាញ​សុ​ទិ​ដ្ឋិ​នយ​ម​ថា​ ​អាកាសយាន​ដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​សៀមរាប​-​អង្គរ​ថ្មី​ ​ក្រៅពី​ការ​ស្រូប​ទាញ​យក​កំណើន​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ ​គឺ​បាន​ជួយ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​កម្ពុជា​កាន់​រីក​ចំរើន​បន្ថែម​ទៀត​។​
​លោក​ ​LIV​ ​ZHICHEANG​ ​អគ្គ​កុងស៊ុល​ចិន​ប្រចាំ​ខេត្តសៀមរាប​ ​បាន​មានប្រសាសន៍​បែបនេះ​ ​នៅក្នុង​ឱកាស​ចុះ​ពិនិត្យ​ ​និង​ព្យាបាល​ជំងឺ​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ​ ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​ស្រុក​សូទ្រនិគម​ ​កាលពី​ថ្ងៃទី១៩​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ២០២០​ ​ម្សិលមិញ​នេះ​។
​លោក​បន្ត​ថា​ ​បន្ទាប់ពី​ការសាងសង់​អាកាសយាន​ដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​សៀមរាប​-​អង្គរ​ថ្មី​ ​ដែល​មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ឃុំ​ពពេល​ ​ស្រុក​សូទ្រនិគម​ ​ក្នុងរយៈពេល៣ឆ្នាំក្រោយ​មក​ ​អាកាសយាន​ដ្ឋាន​ថ្មី​ដែល​ទំនើប​ ​នឹង​ប្រាកដ​រូបរាង​ឡើ​ងន​ហើយ​អាកាសយាន​ដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ថ្មីនេះ​ ​មិន​ត្រឹមតែ​បាន​បន្ថែម​នូវ​សក្តា​នុ​ពល​ឲ្យ​ខេត្តសៀមរាប​ ​ស្រូប​ទាញ​យក​កំណើន​ទេសចរណ៍​ប៉ុណ្ណោះ​នោះ​ទេ​ ​តែ​បាន​ជួយ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​ ​ផ្តល់​ឱកាស​ការងារ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ​ពាំនាំ​មក​នូវ​ក្តី​សង្ឃឹម​ថ្មី​ ​និង​ការប្រែប្រួល​ថ្មី​ជា​វិជ្ជមាន​ ​ទៅដល់​ជីវភាពរស់នៅ​ប្រចាំថ្ងៃ​របស់​ប្រជា​សហគមន៍​ក្នុង​តំបន់​នេះ​ ​ផង​ដែរ​ ​។​
​លោក​បន្ត​ថា​ ​៦១ឆ្នាំ​បន្ទាប់ពី​ប្រទេស​ចិន​ ​និង​កម្ពុជា​ ​បង្កើត​បាន​ទំនាក់ទំនង​ការទូត​ជាមួយគ្នា​ដ៏​ល្អ​រៀង​ដរាបមក​ ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​បាន​ស្ថាបនា​ជាស្ថាពរ​ ​នូវ​ភាពជា​ដៃគូ​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​ ​សហប្រតិបត្តិ​ការ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ ​ហើយ​ថ្មី​ៗ​នេះ​ ​ប្រទេស​ទាំង២​ ​បាន​ចុះហត្ថលេខា​ជាមួយគ្នា​លើ​ផែនការ​សកម្មភាព​ជោគវាសនា​រួមគ្នា​ ​ខណៈ​ដែល​ជាច្រើន​ឆ្នាំ​កន្លងមក​នេះ​ ​ប្រទេស​ទាំង២​ ​បាន​គាំទ្រ​គ្នា​ ​ជួយ​យក​អាសារ​គ្នា​ជា​បងប្អូន​ល្អ​ ​ជា​ដៃគូ​ ​និង​ជា​មិត្តភក្តិ​ដ៏​ស្មោះត្រង់​ ​។​ ​
​អាកាសយាន​ដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ ​សៀមរាប​ ​អង្គរ​ថ្មី​ ​ជា​គម្រោង​ដ៏​សំខាន់​ដែល​បាន​គាំទ្រ​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​ទាំងពីរ​ ​កម្ពុជា​ ​ចិន​ ​ក្នុង​គោលនយោបាយ​(​ខ្សែ​ក្រ​វ៉ាត់​មួយ​ ​និង​ ​ផ្លូវ​មួយ​ ​)​ ​ហើយ​នៅ​ថ្ងៃទី​ ​១៣​ ​តុលា​ ​ឆ្នាំ២០១៦​ ​Yuntouគ្រុប​ ​និង​ ​ទី​ស្តី​ការ​គណៈរដ្ឋ​មន្ត្រី​ ​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ​បាន​ ​ធ្វើការ​ចុះហត្ថលេខា​ ​ព្រមព្រៀង​ ​BOT​ ​ស្តី​ពី​គម្រោង​អាកាសយាន​ដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​សៀមរាប​ ​អង្គរ​ ​ក្រោម​អធិបតីភាព​ ​លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​និង​ ​លោក​ប្រធានាធិបតី​ ​ស៊ី​ជីង​ ​ពីង​ ​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ ​។​
​គម្រោង​សាង​សង់​ព្រលា​នយន្​ត​ហោះ​នេះ​ ​មាន​ចម្ងាយ​ពី​ក្រុង​សៀមរាប​ ​៥១គីឡូម៉ែត្រ​ ​នៅ​លើ​ផ្ទៃដី​ ​សរុប​ ​៧០០ហិ​ក​តា​ ​ហើយ​សាងសង់​តាម​ស្តង់ដារ​រចនាបថ​អាកាសយាន​ដ្ឋាន​ ​លំដាប់ថ្នាក់​ទី​ ​4E​ ​ដែល​អាច​ប្រតិបត្តិ​ការ​យន្ត​ ​ហោះ​ខ្នាត​ធំ​មាន​លេខ​កូដE​ ​។​
​ម៉្យាងទៀត​តាម​កំណើន​នៃ​ចរាចរណ៍​ផ្លូវអាកាស​នា​ពេល​អនាគត​ ​និង​ត្រូវ​ធ្វើការ​ពង្រីក​ទៅជា​ ​អាកាសយាន​ដ្ឋាន​ប្រភេទ4F​ ​ហើយ​គម្រោង​នេះ​ ​ប្រតិបត្តិ​ការ​តាមកម្ម​វិធី​ ​BOT​ ​ដែល​មានការ​វិនិយោគ​ដោយ​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ​វិនិយោគ​បរទេស​ ​និង​ ​យូ​ណា​នព្រ​លា​នយន​ហោះ​គ្រុប​ ​ដែល​បាន​បណ្តាក់​ទុន​វិនិយោគ​ ​២២០លាន​ដុល្លា​ ​ដើ​មី្ប​បង្កើត​ ​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​អន្តរជាតិ​អង្គរ​ ​អ៊ិ​នវេ​សមេន​ ​(​ខេម​បូ​ឌា​)​ ​ខូ​អិល​ធី​ឌី​ ​(​ហៅ​កាត់​ក្រុមហ៊ុន​អង្គរ​)​ ​ដែល​មានការ​ទទួលខុស​ ​ត្រូវ​ចំពោះ​ការ​វិនិយោគ​លើ​គម្រោង​សាងសង់​ ​និង​ ​គ្រប់គ្រង​ប្រតិបត្តិ​ការ​ ​៕​