លោក ស៊ុយ សែម៖ ចាប់ពីឆ្នាំ ២០២០ នេះ កម្ពុជាលែងខ្វះខាតអគ្គិសនីប្រើប្រាស់ទៀតហើយ
​ភ្នំពេញ​៖​ ​លោក​ ​ស៊ុយ​ ​សែម​ ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​រ៉ែ​ ​និង​ថាមពល​ ​បាន​អះអាង​សារ​ជាថ្មី​ថា​ ​សម្រាប់​ឆ្នាំ​ ​២០២០​ ​នេះ​តទៅ​ ​កម្ពុជា​លែង​ខ្វះខាត​អគ្គិសនី​ប្រើប្រាស់​ទៀតហើយ​ ​មិន​ដូច​ឆ្នាំ​ ​២០១៩​ ​កន្លងមក​នេះ​ ​បាន​ជួបប្រទះ​បញ្ហា​ខ្វះខាត​អ​គ្គិ​សនីយ​ដោយមាន​ការ​ផ្តាច់​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​នៅ​តំបន់​មួយចំនួន​។​
​លោ​ក​ស៊ុយ​ ​សែម​ ​នៅក្នុង​កិច្ច​សម្ភាសន៍​ជាមួយ​អ្នកសារព័ត៌មាន​នៅ​ថ្ងៃទី​ ​២១​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ​ ​២០២០​ ​ឱ្យ​ដឹង​បន្ត​ថា​ ​ក្រសួង​តែងតែ​ធ្វើ​ផែនការមេ​មួយ​យ៉ាង​ម៉​ត​ចត់​ដើម្បី​ឱ្យ​អ្នក​វិនិយោគ​ ​ឬ​រដ្ឋាភិបាល​ខ្លួនឯង​ ​ធ្វើការ​វិនិយោគ​ប្រភព​អគ្គិសនី​មួយ​ឱ្យ​បាន​ពិត​ប្រកដ​ ​និង​រៀបចំ​បណ្តាញ​ខ្សែ​មួយ​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​ដើម្បី​ផ្គត់ផ្គង់​អគ្គិសនី​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​។​
​លោក​ពន្យល់​ថា​ ​មូលហេតុ​ដែល​មានការ​ខ្វះខាត​អគ្គិសនី​នៅក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២០១៩​ ​ដោយសារ​កម្ពុជា​ត្រូវការ​ថាមពល​អ​គ្គិ​នីយ​ខ្ពស់​ដែល​មាន​បន្ទុក​ខ្លាំ​គឺ​មាន​ចំនួន​ ​១៨០០​ ​មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​នៅក្នុង​រដូវ​ប្រាំ​ ​តែម​ក​ដល់ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ​ក្រោយពី​បាន​រៀបចំផែនការ​មេ​ថ្មី​ដោយ​បាន​ធ្វើការ​សិក្សា​ជាមួយនឹង​អ្នក​នា​ញកា​រលើ​សេចក្តី​ត្រូវការ​លើ​សហគ្រាស​ធុន​ធំ​ ​អជីវ​កម្ម​ធុន​តូច​ ​និង​មធ្យម​ ​និង​នៅ​តាម​ខ្នង​ផ្ទះ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​សម្រាប់​ឆ្នាំ​ ​២០២០​ ​នេះ​ ​សេចក្តី​ត្រូវការ​អគ្គិសនី​នៅក្នុងបន្ទុក​អ​តិ​បរិមា​ន​ចំនួន​ ​២២១៤​ ​មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ ​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​នៅក្នុង​រដូវប្រាំង​នេះ​ ​ដោយ​បាន​កើនឡើង​ខ្ពស់​ជាង​ឆ្នាំ​ ​២០១៩​ ​។​
​លោក​បន្ថែ​មទ​ថា​ ​“​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ​យើង​ ​បាន​ដាក់​ឱ្យ​ដំ​ណើ​ងរោង​ចក្រ​ឃ្យូង​ថ្ម​មួយ​នៅ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ ​ដែ​មាន​ថាមពល​ ​១៥០​ ​មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ ​នាំចូល​ពី​ប្រទេស​ថៃ​ ​២៣០​ ​មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ ​នាំចូល​ពី​ប្រទេស​ឡាវ​ ​មាន​ចំនួន​ ​៧០​ ​មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ ​និង​មក​ពី​វ៉ា​រី​អ​គ្គិ​សនីដន​សា​ហុង​មាន​ចំនួន១៩៥​ ​មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​រោងចក្រ​ថាមពល​អគ្គិសនី​ដើរ​ដោយ​ព្រះអាទិត្យ​នៅ​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​មាន​ចំនួន​ ​៨០​ ​មេ​ហ្គា​វាត់​ ​ពី​ខេត្ត​អា​តា​ពើ​ចំនួន​ ​១០០​ ​មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ទៀត​ ​រោច​ក្រ​អគ្គិសនី​ដើរ​ដោយ​ប្រេង​ខ្មៅ​ចំនួន​ ​៤០០​ ​មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ដែល​កំពុង​ដំណើរ​កា​រសាង់​នៅ​ស្រុក​ល្វាឯម​ ​ខេត្តកណ្តាល​។​
​លោក​បន្ថែម​ថា​ ​“​សម្រាប់​ឆ្នាំ​ ​២០២០​ ​នេះ​ ​កម្ពុជា​ត្រូវការ​អគ្គិសនី​បន្ថែម​ប្រមាណ​ ​៤១៤​ ​មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​ ​ខណៈ​យើង​មាន​ ​ជាង​ ​៧០០​ ​មេ​ហ្គា​វ៉ាត់​សម្រាប់​ផ្គត់ផ្គង់​នៅក្នុង​ប្រទេស​។​ ​ដូច្នេះ​ ​អាច​និយាយ​បាន​ថា​ ​សម្រាប់​ឆ្នាំ​ ​២០២០​ ​នេះ​ ​មិន​អាច​ខ្វះខាត​នោះ​ទេ​ ​នារ​ដូវ​ប្រាំង​នេះ​ ​ព្រោះ​គម្រោង​អគ្គិសនី​មាន​លើ​សេចក្តី​ត្រូវការ​”​។​
​បើ​តាម​លោក​ ​ស៊ុយ​ ​សែម​ ​បញ្ជាក់​ថា​ ​មកដល់ពេលនេះ​ ​ការ​ត​បណ្តាញ​អគ្គិសនី​សម្រេច​បាន​ប្រមាណ​ ​៩២​ ​ភា​គរ​ ​សម្រាប់​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ប្រើប្រាស់​គម្រោង​ភូមិ​នៅ​ទូ​ទាំ​ប្រទេស​ ​ហើយ​តាម​ផែនការ​ ​គឺ​នឹង​ត​បណ្តាញ​ឱ្យ​ចប់​នៅ​ត្រឹម​ឆ្នាំ​ ​២០២០នេះ​ ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​បាន​ប្រើប្រាស់​គ្រប់​ខ្នង​ផ្ទះ​៕​