ភ្នំពេញ៖ ពាណិជ្ជកម្មរវាងកម្ពុជា និងអាមេរិកមានទំហំទឹកប្រាក់ជាង ៥,៤ ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ៣៨ ភាគរយ បើធៀបនឹងឆ្នាំមុន។
របាយការណ៍ពីការិយាល័យជំរឿនអាមេរិក (US Census Bureau) បានឱ្យដឹងថា ពាណិជ្ជកម្មរវាងប្រទេសទាំងពីរបានឈានដល់ប្រមាណ ៥.៤៤ ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើងពី ៣,៩៣៥ ពាន់លានដុល្លារក្នុងរយៈពេលដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ។
របាយការណ៍បានកត់សម្គាល់ថា ការនាំចេញពីកម្ពុជាទៅកាន់អាមេរិកបានកើនឡើង ៤០ ភាគរយស្មើនឹង ៤,៩ លានដុល្លារ ខណៈការនាំចេញរបស់អាមេរិកមកកម្ពុជាមានចំនួន ៤៨៤ លានដុល្លារ កើនឡើង ២០ ភាគរយ។
ការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនៃទំនាក់ទំនងការទូតនាំឱ្យមានការកើនឡើងពាណិជ្ជកម្ម។ ការចូលប្រើប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធទូទៅរបស់អាមេរិកនៅតែជាគន្លឹះសម្រាប់ពាណិជ្ជកម្មរឹងមាំរវាងប្រទេសទាំងពីរ។
ការនាំចេញរបស់កម្ពុជាទៅកាន់អាមេរិកបានបន្តកើនឡើង ក្នុងនោះមានទំនិញធ្វើដំណើរ រួមទាំង កាបូបដៃ កាបូបស្ពាយ និងឥវ៉ាន់ត្រូវបានផ្តល់ជូននូវអាករដោយមិនគិតថ្លៃក្រោមប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធទូទៅនៅក្នុងខែ កក្កដា ឆ្នាំ ២០១៦ ។
យោងតាមធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អាមេរិកគឺជាទីផ្សារធំបំផុតសម្រាប់ការនាំចេញរបស់កម្ពុជា ដោយមានចំនួន ២៩ ភាគរយនៃទំនិញចំនួន ១០,៩ ពាន់លានដុល្លារដែលត្រូវបាននាំចេញក្នុងរយៈពេល ៩ ខែដំបូងនៃឆ្នាំមុន៕