គម្រោងផ្សារទំនើបចំនួន២០គ្រោងនឹងបញ្ចប់នៅក្នុងឆ្នាំ២០២០នេះ
ភ្នំពេញៈ គម្រោងផ្សារទំនើបសរុបចំនួន២០ គ្រោងនឹងបញ្ចប់នៅអំឡុងឆ្នាំ២០២០ ដែលមានទំហំប្រមាណ២៦១,៧៤៦ម៉ែត្រការ៉េ។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ចុងក្រោយរបស់ក្រុមហ៊ុនCBRE Cambodia។
របាយការណ៍បានឱ្យដឹងថា ភាគច្រើននៃការផ្គត់ផ្គង់នាពេលខាងមុខ ត្រូវបានចែកជាប្រភេទផ្សារទំនើបដែលមាន៤គម្រោង គ្រោងនឹងចែកចាយទំហំជាង១១៧,០០០ ម៉ែ​ត្រការ៉េនៅឆ្នាំក្រោយ។ ផ្សារសហគមន៍ និងកន្លែងលក់រាយ គ្រោងនឹងចែកចាយទំហំ ១៤៤,៧៤៦ ម៉ែតការ៉េ តាមរយៈសហគមន៍ផ្សារចំនួន១១ និងគំរោងលក់រាយចំនួន៥។
ដោយឡែក គម្រោងចំនួន៣រួមមានផ្សារទំនើប Chip Mong Noro Mall បានបញ្ចប់ក្នុងរយៈពេលត្រីមាសទី៤ ឆ្នាំ២០១៩ ដោយជំរុញទីផ្សារលក់រាយ (សំដៅទៅការជួលតូបនៅក្នុងផ្សារទំនើប) សរុបដល់៣១៤,១៨៧ ម៉ែតការ៉េ កើនឡើង៩,៩% បើធៀបនឹងត្រីមាសមុន។ ផ្នែកផ្សារសហគមន៍Community Mallបានបញ្ចប់ចំនួន២ ហើយពង្រីកបាន ៣៧,៧% ស្របពេលដែលផ្សារលក់រាយបានកើនឡើង១៤៩%។
ក្នុងត្រីមាសទី៤ នៃឆ្នាំ ២០១៩ ការជួលការជួលបានកើនឡើង សម្រាប់ហាងលក់ទំនិញឈានមុខគេមានការកើនឡើង៦ភាគរយ និងហាងលក់រាយមានការកើនឡើង៥ ភាគរយ។ កំណើននៃការជួលនៅក្នុងផ្នែកទាំងនេះ ត្រូវបានគាំទ្រដោយការស្រូបយកចន្លោះធំៗ និងការដំឡើងថ្លៃពីម្ចាស់ដី។
ទន្ទឹមនឹងនេះ បរិមាណនៃការអភិវឌ្ឍសហគមន៍ផ្សារ បានព្យាករណ៍រួមជាមួយនឹងកង្វះសក្តានុពល នៃភាពចម្រុះគ្នាក្នុងចំណោមអ្នកជួល ដែលអាចរកបានបានបន្តដាក់សម្ពាធធ្លាក់ចុះលើថ្លៃជួល ក្នុងផ្នែកដែលអត្រាត្រូវបានកាត់បន្ថយ៣ភាគរយ ក្នុងរយៈពេលនេះ។ ការជួលនៅតាមផ្លូវធំមានស្ថេរភាពក្នុងរយៈពេលនៅក្នុងរយៈពេលនេះ។