កម្ពុជាបង្ហាញពីគំរោងវិនិយោគអាកាសយានដ្ឋានខេត្តមណ្ឌលគិរីនិងខេត្តដទៃទៀតនៅទីក្រុងឌូបៃ
ភ្នំពេញៈ រដ្ឋមន្រ្តីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្រ្តី លោកបណ្ឌិតម៉ៅ ហាវណ្ណាល់ទទួលបន្ទុករដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល បានបង្ហាញពីមហិច្ឆតារបស់កម្ពុជាក្នុងការពង្រីកការវិនិយោគវិស័យអាកាសចរណ៍នៅកម្ពុជា ពិសេសព្រលានយន្តហោះថ្មីខេត្តមណ្ឌលគិរី។
មានប្រសាសន៍ក្នុងសន្និសីទកំពូលស្តីពី ការវិនិយោគលើវិស័យអាកាសចរណ៍ ចាប់ពីថ្ងៃទី២៨២៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០២០ នៅទីក្រុងឌូបៃ នៃប្រទេសអារ៉ាប់រួមអេមីរ៉ាត់ លោកបណ្ឌិតម៉ៅ ហាវណ្ណាល់ បាជួយជាមួយប្រទេសដៃគូជាច្រើន ព្រមទាំងបណ្តាក្រុមហ៊ុនវិនិយោគអន្តរជាតិ ផ្សព្វផ្សាយគំនិតផ្តួចផ្តើមថ្មីៗ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា នៃការកសាងប្រព័ន្ធអាកាសចរស៊ីវិល ដើម្បីរក្សាបានកំណើនអភិវឌ្ឍប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ រដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរស៊ីវិល កំពុងដំណើរការពង្រីកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធវិស័យអាកាសចរស៊ីវិលថ្មីៗ ជាបន្ថែមទៀត ដោយមានកិច្ចសហការវិនិយោគជាមួយវិស័យឯកជន លើការពង្រីក និងពង្រឹងសមត្ថភាពទទួលអ្នកដំណើរតាមផ្លូវអាកាស និងការចុះចតរបស់អាកាសយាន នៅអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិខេត្តព្រះសីហនុ សាងសង់អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិថ្មី នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងខេត្តសៀមរាប និងរៀបចំផែនការអភិឌ្ឍអាកាសយានដ្ឋានខេត្តមណ្ឌលគីរីជាដើម។
លោកម៉ៅ ហាវណ្ណាល់ ក៏បានបង្ហាញនិងពន្យល់សហគមអន្តរជាតិស្តីពី ឧស្សាហកម្មអាកាសចរស៊ីវិលនៅប្រទេសកម្ពុជា បានក្លាយជាកម្លាំងចលករសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម តាមរយៈការបង្កើតការងារ ការគាំទ្រវិស័យទេសចរណ៍ និងការវិនិយោគ។ ទទួលបាននូវបទពិសោធន៍ថ្មីៗ នៃមធ្យោបាយទាក់ទាញការវិនិយោគ លើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធវិស័យអាកាសចរស៊ីវិល ជាពិសេសលើការវិនិយោគ និងដំណើរការសាងសង់និងការគ្រប់គ្រងអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិ។
ក្រោយពីបានដាក់ឲ្យដំណើរការ មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្ដាលអាកាសចរណ៍ រដ្ឋលេខាធិការអាកាសចរស៊ីវិល បាននឹងកំពុងពង្រីកសមត្ថភាព ទទួលអ្នកដំណើរតាមផ្លូវអាកាសនៅអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញ និងខេត្តសៀមរាប និងបំពាក់បច្ចេកវិទ្យាចុងក្រោយ នៃការគ្រប់គ្រងចរាចរដែនអាកាសជាដើម៕