រដ្ឋាភិបាលស៊ុយអែត នឹងជំរុញប្រតិបត្តិការពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីជាមួយកម្ពុជា
ភ្នំពេញៈ រដ្ឋាភិបាលប្រទេសស៊ុយអែត បានសន្យាជួយជំរុញ និងពង្រីកកិច្ចទំនាក់ទង់ទ្វេរភាគីជាមួយកម្ពុជាឱ្យកាន់តែរឹងមាំ ដើម្បីជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើ វិស័យពាណិជ្ជកម្មឱ្យកាន់ធំទូលាយ ខណៈដែលពេលបច្ចុប្បន្ន ទំហំនៃវិស័យនេះនៅមានកម្រិតតិចតួចនៅឡើយ។
នៅក្នុងកិច្ចជំនួបពិភាក្សាការងារជាមួយ ឯកអគ្គរាជទូតប្រទេសស៊ុយអែតថ្មគី លោក Björn, Hāggmark  កាលពីថ្ងៃទី២៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០២០ លោកឧបនាយករដ្ឋម ន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះរដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនស៊ុយអែត ដែលបានផ្តល់ជំនួយមនុស្សធមិ ដល់ប្រជាជនកម្ពុជាចាប់តាំងពីកម្ពុជា ទើបបានរំដោះចេញពីរបបប្រល័យពូជសាសន៍។លោកបន្តថា លើសពីនេះ រដ្ឋាភិបាលស៊ុយអែត បាននិងបន្តផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណង សម្រាប់អនុវត្តគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ជាច្រើននៅកម្ពុជា ដោយភាគច្រើនផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានតាមរយៈអង្គការសហប្រជាជាតិ និងសហភាពអឺរ៉ុប
នៅក្នុងឱកាសនោះដែរ លោក  Bjorn Hāggmark បានថ្លែងសរសើរដល់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ដែលប្រមូលចំណូលចូលថវិការដ្ឋបានច្រើន ហើយមានការកើនឡើង ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ខណៈដែលប្រទេសកម្ពុជា សម្រេចបានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចខ្ពស់ប្រកបដោយចីរភាព និងមានការអភិវឌ្ឍគួរឱ្យកត់សម្គាល់។ ទន្ទឹមនេះ ការចំណាយថវិកាជាតិលើវិស័យសង្គមកិច្ច រួមមាន ចំណាយលើវិស័យអប់រំ និងវិស័យសុខាភិបាល ក៏មានការកើនឡើងខ្លាំងផងដែរ។
លោកបន្តថា នេះគឺជាសញ្ញាវិជ្ជមានមួយនៃការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមនៅកម្ពុជា ហើយវាបានឆ្លុះបញ្ចាំងពីជោគជ័យនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ធ្វើកំណែទម្រង់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ជាពិសេសការកែទម្រង់ការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុសាធារណៈ និងអភិបាលកិច្ច
បន្ថែមពីនេះ ដោយមើលឃើញពីទំហំវិនិយោគ ដោយវិនិយោគិនស៊ុយអែតនៅកម្ពុជា នៅមានចំនួនតិចតួចនៅឡើយ លោកបានសន្យាព្យាយាមជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគ តាមរយៈការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាតិ និងការបង្កើនកិច្ចសន្ទុះនារវាង ភាគីពាក់ព័ន្ធនៃប្រទេសទាំងពីរ ឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ។
ប្រទេសស៊ុយអែតក៏បានរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ ដល់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា តាមរយៈកម្មវិធីលើកកម្ពស់ វិស័យអប់រំនៅកម្រិតបឋមសិក្សា និងមធ្យមសិក្សាគម្រោងសិក្សាស្រាវជ្រាវនៅកម្រិតឧត្តមសិក្សា និងការបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស ដូចជា ការអភិវឌ្ឍជំនាញ និងការបង្កើតសាលាបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈម្ហូបអាហារជាដើម៕