ប្រទេសថៃឈានមុខគេក្នុងការបង្កើតទីក្រុងឆ្លាតវៃក្នុងតំបន់អាស៊ាន
ភ្នំពេញៈ ប្រទេសថៃបានណែនាំគំនិតផ្តួចផ្តើម ច្រករបៀងសេដ្ឋកិច្ចភាគខាងកើត (EEC) ដើម្បីប្រែក្លាយខេត្តថៃចំនួន៣ ទៅជាទីក្រុងឆ្លាតវៃដែលបានក្លាយជាជោគជ័យ។ ដោយមានគោលបំណងបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលពាណិជ្ជកម្មវិនិយោគ ការដឹកជញ្ជូនក្នុងតំបន់ និងជាច្រកយុទ្ធសាស្ត្រមួយទៅកាន់អាស៊ី ដែលថៃមានទំនុកចិត្តថា ខ្លួននឹងជំរុញអាស៊ានឱ្យមានភាពរលូន។
យោងតាមគោលនយោបាយប្រទេសថៃ៤. ប្រទេសនេះមានគោលដៅ សម្រេចឱ្យបានទីក្រុងឆ្លាត១០០ នៅឆ្នាំ២០២២ ហើយឥឡូវគោលដៅនេះ កាន់តែខិតទៅជិតភាពជាដៃគូរវាងបណ្តាញសកល និងទីភ្នាក់ងាររដ្ឋាភិបាលថៃ ដែលជាភ្នាក់ងារជំរុញសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល (depa)
បង្កើតឡើងដោយម៉ាស្ទ័រកាត ទីក្រុងឆ្លាតវៃចំនួន២៧របស់ថៃ ត្រូវបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងកម្មវិធី City Possible ដែលអាចធ្វើទៅបានដើម្បីបង្កើតការងារបច្ចេកវិទ្យា សម្រាប់ប្រជាជនដោយផ្សារភ្ជាប់ ជាមួយនឹងអ្នកពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាទីក្រុង
កម្មវិធី City Possible បានផ្តល់ជូនសមាជិក នូវការចូលទៅកាន់សហគមន៍សហគមន៍ពិភពលោក នៃអ្នកដឹកនាំទីក្រុងអាជីវកម្មអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល និងក្រុមអ្នកសិក្សាសភាជាទៀងទាត់ ហើយត្រូវបានគេអញ្ជើញឱ្យចូលរួមវេទិកា ផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹងជាបន្តបន្ទាប់ ដែលអ្នកចូលរួមកំណត់ពីបញ្ហាប្រឈម ទូទៅការផ្លាស់ប្តូរការសិក្សា និងបង្កើតដំណោះស្រាយនៅក្នុងទីក្រុង។
លោក Miguel Gamiño Jr ប្រធានប្រតិបត្តិរងក្រុមហ៊ុន Mastercards បានឱ្យដឹងថា ទីក្រុងនានានៅជុំវិញពិភពលោក ប្រឈមនឹងបញ្ហាស្រដៀងគ្នា ប៉ុន្តែពួកគេច្រើនតែដោះស្រាយដោយឡែក។ កម្មវិធីCity Possible អាចធ្វើទៅបានភ្ជាប់ទីក្រុងជាមួយការយល់ដឹង និងធនធានពីទីក្រុងនានាជុំវិញពិភពលោក ដែលបង្កើនល្បឿនវឌ្ឍនភាព និងធ្វើឱ្យមានអភិបាលកិច្ចឆ្លាតវៃ
ការផ្តោតលើទីក្រុងឆ្លាត គឺជាសសរស្តម្ភស្នូលនៃគំនិតផ្តួចផ្តើម៤. របស់រដ្ឋាភិបាលថៃ ដែលមានគោលបំណងប្រែក្លាយប្រទេសថៃ ទៅជាប្រទេសដែលមានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់ ជាមួយនឹងគុណភាពជីវិតយ៉ាងប្រសើរនៅតាមទីប្រជុំជន៕