សារព័ត៌មានធំៗនៅលើពិភពលោកចុះផ្សាយពីកម្ពុជាដែលអនុញ្ញាតឱ្យនាវា Ms Westerdam ចតនៅខេត្តព្រះសីហនុ
ភ្នំពេញៈ សារព័ត៌មានធំៗជាច្រើននៅលើពិភពលោក បានចុះផ្សាយពីកម្ពុជា ដែលអនុញ្ញាតឱ្យនាវាទេសចរណ៍ MS Westerdam របស់សហរដ្ឋអាមេរិក ដែលមានទេសចរជាង២,២៥៧នាក់ ចូលចតនៅកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុ នៃប្រទេសកម្ពុជា ខណៈកំពង់ផែរបស់ប្រទេសមួយនួនបានបដិសេធមិនអោយចូលចត។
សារព័ត៌មាន VOA បានចុះផ្សាយក្រោមចំណងជើង “Cruise Ship Welcomed by Cambodia Is Anchored Offshore Pending Coronavirus Check “ នាវាស្វាគមន៍ដោយកម្ពុជា  បានបោះយុទ្ធការនៅឆ្នេរសមុទ្ររងចាំការឆែក Coronavirus ។
កាសែតបាងកកប៉ុស្តិចុះផ្សាយក្រោមចំណងជើងថា “Cruise ship stranded at sea to dock in Cambodia “ នាវាទេសចរណ៍ដែលជាប់នៅសមុទ្រចូលចតនៅកម្ពុជា។
សារព័ត៌មានMaritime Bulletin បានចុះផ្សាយថា “Ghost Ship WESTERDAM Latest: is to dockin Sihanouk, Cambodia” នាវា WESTERDAM”  នាវា Ghost Ship WESTERDAM ចុងក្រោយគឺចូលចតនៅក្រុងព្រះសីហនុប្រទេសកម្ពុជា។
សារព័ត៌មាន Yahoo News ក៏បានចុះផ្សាយក្រោមចំណងជើងដែរ “Westerdam Cruise Ship Docks in Cambodia After Coronavirus Fears Stranded Ship at Sea” នាវាទេសចរណ៍ Westerdam ចូលចតនៅកម្ពុជា បន្ទាប់មានភាពភ័យខ្លាចពីមេរោគ Coronavirus ។
ចំណែក សារព័ត៌មានGlobal National បានដាក់ចំណងជើងរបស់ខ្លួនដែរ  “Westerdam cruise ship allowed to dock in Cambodia” នាវាទេសចរណ៍ Westerdam ត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យចូលចតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
សារព័ត៌មាន USA TODAY ក៏បានដាក់ចំណងជើងដែរថា “ Coronavirus and cruises: Holland America ship Westerdam arrives in Cambodia”  Coronavirus និងនាវា៖ នាវាហូឡង់អាមេរិក Westerdam មកដល់ប្រទេសកម្ពុជា។
សារព័ត៌មានBCC  បានចុះផ្សាយដែរថា A cruise ship that was stranded at sea, because ports were worried about passengers bringing coronavirus, has been allowed to dock in Cambodia។
នាវាទេសចរណ៍ដែលជាប់គាំងនៅសមុទ្រ ពីព្រោះកំពង់ផែមានការព្រួយបារម្ភពីអ្នកដំណើរផ្ទុកវីរុស ត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យចូលចតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ចំណែកសារព័ត៌មាន Theguardian បានដាក់ចំណងជើងនៅក្នុងសំនេររបស់ខ្លួនថា  “Cruise ship refused port over virus fears to dock in Cambodia – operator “ នាវាត្រូវបានកំពង់ផែនានាបដិសេធចូលចត ដោយសារការព្រួយបារម្ភពីvirus ចូលចតនៅកម្ពុជា។
ជាមួយគ្នានេះសារព៌តមានCNN, Reuters, AP, Chanel news Asia, AFP, Kyodo។ល។ សុទ្ឋតែបានចេញផ្សាយព៌តមានពីការចូលចត របស់កប៉ាល់យក្សនេះ ពិសេសបង្ហាញពីវត្តមានសម្តេចតេជោជាមួយផ្កាកូលាប ដែលបានផ្តល់ជូនដល់អ្នកដំនើរគ្រប់ៗរូបពីសម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោហ៊ុន សែននាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា៕