តំណាងអង្គការសុខភាពពិភពលោកប្រចាំកម្ពុជាបន្តព្រមានអ្នកចាក់វ៉ាក់សាំងរួច មិនឲ្យធ្វេសប្រហែស
ភ្នំពេញៈ អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក បាន​ក្រើនរំឭក​ដល់​ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ តាមរយៈ​អត្ថបទ​មួយ​មាន​ចំណងជើង​ថា “ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវីដ១៩ គឺ​ជាយុទ្ធសាស្ត្រ​ដ៏​ខ្លាំង​មួយ ប៉ុន្តែ​វា​មិនមែន​ជា​ដំណោះស្រាយ​វេទមន្ត ដើម្បី​បញ្ចប់​ជំងឺ​រាតត្បាត​កូវីដ១៩ នោះទេ”។
អង្គការ​នេះ​បាន​គូស​បញ្ជាក់​ថា “សុទិដ្ឋិនិយម​ចំពោះ​វ៉ាក់សាំង អាច​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់”។ កាល​ដែល​បាន​ចាក់​វ៉ាក់សាំងរួច​ហើយ មិន​មាន​ន័យថា​អ្នក​គួរ​តែ​ឈប់​ អនុវត្តន៍​វិធានការ​បង្ការ​ផ្សេង​ទៀត​ ដូចជា ​ការពាក់ម៉ាស់​នៅ​ទីសាធារណៈ ការ​រក្សាគម្លាត​សុវត្ថិភាព និង​ចៀសវាង​ការ​ជួបជុំ ឬ​ប្រមូលផ្ដុំ​មនុស្ស​ជាដើម​នោះទេ”។
កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​យ៉ាង​សកម្ម​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល រួមទាំង​ក្រសួង​សុខាភិបាល កន្លងមក​បាន​កំពុង​តែ​ធានា ​នូវ​ការ​មកដល់​នៃ​វ៉ាក់សាំង​ការពារ​ជំងឺ​កូវីដ១៩ កាន់តែ​ច្រើន ធានា​ថា​ពលរដ្ឋ​បាន​ចាក់​វ៉ាក់សាំង និង​ធានា​ឱ្យ​មាន​ការ​គ្របដណ្តប់ នៃ​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​គ្រប់គ្រាន់​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ជា​ពិសេស​ក្នុង​ចំណោម​ប្រជាជន​ដែល​ងាយ​រងគ្រោះ ក្នុងចំណោម​ក្រុម​មនុស្ស​ដែល​មាន​ហានិភ័យ​ខ្ពស់ និង​ដែល​រស់​នៅ​តំបន់​ដាច់ស្រយាល។
អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក កោត​សរសើរ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ចំពោះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ដែល​សម្រេច​បាន​នូវ​ជោគជ័យ​ដ៏ធំធេង​មួយ ក្នុង​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​ដល់​ពលរដ្ឋ​បាន​ជាង៨លាននាក់ ឬ​ស្មើ​នឹង​ជាង៨០ភាគរយ នៃ​គោលដៅ១០លាននាក់។
ទោះជាយ៉ាងណា អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក​បាន​លើកឡើង​ថា ​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​តែ​មួយ​មុខ មិនមែន​ជា​ដំណោះស្រាយ​វេទមន្ត​នោះទេ វា​គ្រាន់តែ​ជា​ឧបករណ៍​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​ឧបករណ៍​ដ៏សំខាន់​ជាច្រើន ​នៅ​ក្នុង​ការ​ប្រយុទ្ធ​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ១៩ ដោយ​វា​ជួយ​កាត់​បន្ថយ​មិន​ឱ្យ​ឈឺ​ជំងឺ​ធ្ងន់ធ្ងរ ជួយ​កាត់បន្ថយ​ការ​ចូល​សម្រាក​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ និង​កាត់បន្ថយ​ការស្លាប់។
អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក​បាន​គូស​បញ្ជាក់ថា យើង​អាច​ទប់ស្កាត់​ការចម្លង​ជំងឺ​កូវីដ ១៩ បាន លុះត្រាតែ​យើងបន្ត​អនុវត្ត​អន្តរាគមន៍ ​សុខភាព​សាធារណៈ មិនមែន​ឱសថ​ចំគោលដៅ​បាន​យ៉ាង​តឹងរ៉ឹង និង​ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព គួបផ្សំ​នឹង​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​ការពារ​ជំងឺ​កូវីដ ១៩ ផងដែរ”។
លោកស្រី​វេជ្ជបណ្ឌិត Li Ailan តំណាង​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក​ប្រចាំ​កម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍​ថា “ភាព​ក្លាហាន ការ​យល់ចិត្ត និង​សេចក្តី​ស្រលាញ់ ​ដែល​រដ្ឋាភិបាល និង​ប្រជាជន​កម្ពុជា ​មានចំពោះ​ប្រទេសជាតិ និងមនុស្ស​ជាទីស្រលាញ់​របស់ខ្លួន តែងតែ​ជំរុញ​ចិត្តខ្ញុំ”។ លោកស្រីបន្តថា “ជាមួយ​នឹង​សកម្មភាពបុគ្គល និង​សមូហភាព យើង​នឹង​យក​ឈ្នះនៅ​ក្នុង​ការ​ប្រយុទ្ធ​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ១៩ បាន”។
លោកស្រី​បាន​បន្ត​ថា ជំងឺ​រាតត្បាត​កូវីដ១៩ នៅឆ្ងាយ​ពី​ទីបញ្ចប់។ ខណៈ​ដែល​មាន​សញ្ញា​នៃ​ការ​ថយចុះ​នូវ​ការចម្លង និង​ការ​ស្លាប់​នៅតាម​ខេត្ត​ខ្លះ ហានិភ័យ​នៃការ​កើនឡើង​នៃ​ករណី​កូវីដ ១៩ ដោយ​សារ​វីរុស​កូវីដ ១៩ បំប្លែង​ថ្មីប្រភេទ​ដែលតា គឺ​ខ្ពស់​ណាស់ ជាពិសេស​ប្រសិន​បើ​យើង​ឆាប់​បន្ធូរបន្ថយ ហើយ​នឹង​បន្ធូរបន្ថយ​ការ​អនុវត្ត​អន្តរាគមន៍សុខភាព​សាធារណៈ​មិនមែន​ឱសថ​លឿនពេក៕