ភ្នំពេញៈ ដើម្បីគាំទ្រដល់កុមារកម្ពុជា ទទួលបានការសម្រាកព្យាបាលជំងឺ និងសេវាថែរទាំសុខភាព ប្រកបដោយភាពកក់ក្តៅ ធនាគារហត្ថា និងមន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ បាននឹងកំពុងសហការបង្កើតកម្មវិធីសប្បុរសធម៌មួយ ដែលមានឈ្មោះថា “បរិច្ចាគឥលូវនេះ! ដើម្បីកុមារកម្ពុជា”។
ក្នុងនោះផងដែរ គណនីសប្បុរសធម៌ ត្រូវបានបង្កើតសម្រាប់ឱ្យសប្បុរសជនទាំងអស់ ងាយស្រួលធ្វើការបរិច្ចាគជូនមន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ តាមរយៈ Hattha Mobile App ប្រព័ន្ធបាគង ឬ នៅតាមបញ្ជរបេឡាសាខា របស់ ធនាគារ ហត្ថា គ្រប់ខេត្ត-ក្រុងដោយឥតគិតថ្លៃ។ សប្បុរសជន ឣាចបរិច្ចាគជាមួយលេខគណនី 168000000225 (សម្រាប់ប្រាក់រៀល) និង 168000000224 (សម្រាប់ប្រាក់ដុល្លារ) ដែលមានឈ្មោះថា Hattha Bank Charity to Angkor Hospital for Children។
លោកដួង ច័ន្ទសុវិជ្ជា អគ្គនាយកអភិវឌ្ឍន៍អាជីវកម្មនៃធនាគារហត្ថា បានមានប្រសាសន៍ថា “ជាការពិតណាស់កុមារ គឺជាសសរទ្រូង ទំពាំងស្នងឬស្សី និងធនធានដ៏សំខាន់នៃប្រទេសជាតិយើង។ ហើយក្នុងនាមខ្ញុំជាឪពុកមួយរូប អ្វីដែលខ្ញុំសង្ឃឹម និងចង់ឃើញនោះ គឺកូនៗមានសុខភាពល្អ ប្រាជ្ញាវាងវៃ ជាពិសេសទទួលបានការអប់រំមួយដ៏ល្អ ដើម្បីក្លាយខ្លួនទៅជាយុវជន-យុវតីគំរូ ដែលមានសមត្ថភាពពេញលេញ ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិឆ្ពោះទៅរកភាពរុងរឿង និងរីកចម្រើនតទៅមុខ”។
លោកបានបន្តទៀតថា “ស្របពេលជាមួយគ្នានេះដែរ ធនាគារហត្ថា ពិតជាយល់ច្បាស់អំពីចក្ខុវិស័យ បេសកកម្ម និងការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ ដែលកំពុងផ្តោតសំខាន់លើសុខភាព និងសុខមាលភាពរបស់កុមារកម្ពុជា ក៏ដូចជាការព្យាបាលកុមារទាំងនោះបានយ៉ាងល្អប្រៀបបានដូចជាកូនបង្កើតរបស់ខ្លួន”។ លោកបន្តថា “ដូច្នេះហើយបានជា ធនាគារ ហត្ថា បានបង្កើតកម្មវិធីសប្បុរសធម៌មួយនេះឡើង ដែលមានការចូលរួម និងគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីថ្នាក់គ្រប់គ្រង បុគ្គលិកនៃធនាគារ ហត្ថាទាំងអស់ ព្រមទាំងបើកឱកាសឱ្យសប្បុរសជននានាចូលរួម បរិច្ចាគថវិកាផ្ទាល់ខ្លួន ដើម្បីជួយដល់មន្ទីរពេទ្យ ឱ្យបន្តនូវកិច្ចប្រតិបត្តិការបស់ខ្លួនឱ្យបានយូរអង្វែង ជាពិសេសរួមចំណែកបណ្តុះ និងកសាងនូវទំពាំងស្នងឬស្សី និងអ្នកជំនាន់ក្រោយដ៏រឹងមាំ សម្រាប់ប្រទេសជាតិយើងនាពេលអនាគត”។
លោកដួង ច័ន្ទសុវិជ្ជា បានបន្តទៀតថា “តាមរយៈកម្មវិធីសប្បុរសធម៌មួយនេះ ខ្ញុំបាទសង្ឃឹមយ៉ាងមុតមាំថា នឹងមានការចូលរួមបរិច្ចាគ និងគាំទ្រពីសំណាក់អតិថិជន និងសប្បុរជននានា ដើម្បីឱ្យមន្ទីពេទ្យបន្តដំណើរដ៏វែងឆ្ងាយនេះ ក្នុងការផ្តល់នូវការព្យាបាលជំងឺ ដល់កុមារប្រកបដោយផាសុកភាព និងប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់”។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ងួន ច័ន្ទភក្ត្រា នាយកមន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ក្នុងនាមជាថ្នាក់ដឹកនាំនៃមន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ ខ្ញុំបាទពិតជាមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយ នូវរាល់សកម្មភាពមនុស្សធម៌ ដែលសមស្របទៅនឹងទស្សនវិស័យ និងបេសកកម្មរបស់មន្ទីរពេទ្យ។ ជាក់ស្តែង ធនាគារ ហត្ថា គឺជាម្ចាស់ជំនួយដ៏ល្អមួយ ដែលបានគិតគូរដល់ការជួយសង្គ្រោះជីវិតកុមារកម្ពុជា។ តាមរយៈជំនួយដែលទទួលបាន ពីសកម្មភាពសប្បុរសធម៌នេះ មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរនឹងយកទៅប្រើប្រាស់ ដើម្បីពិនិត្យព្យាបាលប្រកបដោយក្តីមេត្តា ករុណា និងគុណភាពខ្ពស់ជូនដល់កុមារ និងទារករាប់រយនាក់ក្នុងមួយថ្ងៃៗ ដែលកំពុងតែត្រូវការការព្យាបាលជាចាំបាច់បំផុត។
លោកបន្តថា “ខ្ញុំបាទផ្ទាល់ ព្រមទាំងបុគ្គលិកគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ កុមារ និងអាណាព្យាបាលកុមារទាំងអស់ សូមសម្តែងនូវការថ្លែងអំណរអរគុណ យ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់ធនាគារ ហត្ថា ព្រមទាំងស្ថាប័ន ជាច្រើនទៀតដែលតែងតែយកចិត្តទុកដាក់ មកលើកិច្ចការមនុស្សធម៌ ជាពិសេស ការព្យាបាលថែទាំរបស់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ”៕