រដ្ឋមន្ត្រី​ទេសចរណ៍៖ តំបន់ឆ្នេរ​សមុទ្រ​កម្ពុជា កំពុង​ក្លាយជា​ប៉ូល​ទាក់ទាញ​ដ៏​សំខាន់
ភ្នំពេញ៖ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងទេសចរណ៍ លោក​ថោង ខុន បាន​បញ្ជាក់ថា តំបន់ឆ្នេរ​សមុទ្រ​កម្ពុជា​នាពេល​បច្ចុប្បន្ននេះ ក៏​កំពុង​ក្លាយជា​ប៉ូល​ទាក់ទាញ​ដ៏​សំខាន់​មួយទៀត ដោយ​តំបន់​កោះ​មួយចំនួន ក៏​កំពុងធ្វើការ​អភិវឌ្ឍ​ឲ្យ​ក្លាយទៅជា​រមណីយដ្ឋាន​ទេសចរណ៍ (Tourism Resort) ដែលមាន​ផលិតផល និង​សេវាកម្ម​កំរិតស្ដង់ដារ​អន្តរជាតិ។
លើសពីនេះ រដ្ឋាភិបាល​បាននិងកំពុង​អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដ៏​សម្បូរបែប​ទាំង​ផ្លូវគោក ផ្លូវទឹក ផ្លូវដែក និង​ផ្លូវអាកាស ពិសេស​ខេត្ត​នេះ​ក៏មាន​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​កងកេង ដែល​អាចអោយ​ទេសចរ​ធ្វើដំណើរ​តាមផ្លូវ​អាកាស មកពី​រាជធានី​ភ្នំពេញ តំបន់​សៀមរាប​អង្គរ និង​ទីក្រុង​មួយចំនួន​ក្នុង​តំបន់​បាន​យ៉ាង​ងាយស្រួល។
មានប្រសាសន៍​នៅក្នុង​ពិធី​លាង​សោយ​ភោជន៍ ជូន​ដល់​ប្រតិភូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ ដែល​ចូលរួម ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​ពិព័រណ៍​ទេសចរណ៍​កម្ពុជា​អន្តរជាតិ លើក​ទី២ ឆ្នាំ២០១៨ ឬ​ហៅ​កាត់​ថា CTM 2018 (Cambodia Travel Mart 2018)នៅ​សណ្ឋាគារ​សូ​ហ្វី​តែ​ល កាលពី​ថ្ងៃទី១១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨កន្លងមក លោក ថោង ខុន ថ្លែងថា ជាមួយគ្នានេះដែរ តំបន់ឆ្នេរ​ក៏​នឹងមាន​ការរៀបចំ ពិធីបុណ្យ​សមុទ្រ (Sea Festival) លើក​ទី៧ ពីថ្ងៃ​ទី១៤-១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៨ នៅ​ខេត្តកោះកុង ដែលជា​ខេត្ត​មួយ​ដ៏​ស្រស់ស្អាត​នៅ​ភូមិភាគ​នារ​តី​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា។
ទន្ទឹមនឹងនេះ កម្ពុជា​ពិតជា​នៅ​បន្ត​ត្រូវការ​អ្នកវិនិយោគ ពី​បរទេស​បន្ថែមទៀត​ដើម្បី​ធ្វើការ​វិនិយោគ​លើ​ផលិតផល និង​សម្បទា​ទេសចរណ៍​ចាំបាច់​ជាច្រើន ដូចជា សណ្ឋាគារប្រណីតៗលំដាប់​ផ្កាយ៤ ផ្កាយ៥ ភោជនីយដ្ឋាន​លំដាប់​ខ្ពស់ ហាង​លក់ដូរ​ទំនិញ (Shopping Mall) ទំនើបៗ រមណីយដ្ឋាន មជ្ឈមណ្ឌល​វិស្សមកាល​កម្សាន្ត និង​កីឡា​ទេសចរណ៍ សួន​កម្សាន្ត​របស់​កុមារ​នៅ​តំបន់​ទេសចរណ៍ ទាំង​នៅ​តំបន់​សៀមរាប​អង្គរ ទាំង​តំបន់​ភ្នំពេញ តំបន់ឆ្នេរ​សមុទ្រ និង​រួមទាំង​តំបន់​អេកូ។
លោក​ថោង ខុន​បាន​បន្តថា រដ្ឋាភិបាល​បានប្រែក្លាយ​កម្ពុជា​ជា​គោលដៅ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​សុខសន្តិភាព សុវត្ថិភាព​ក្នុង​តំបន់ សម្រាប់​ការ​ទស្សនា​របស់​ភ្ញៀវទេសចរ​គ្រប់ទិសទី​ក្នុង​ពិភពលោក ហើយ​កម្ពុជា​កំពុងមាន​ការអភិវឌ្ឍ​រីកចម្រើន​លើ​គ្រប់​វិស័យ​គួរ​ជាទី​មោទនៈ។ កម្ពុ​ជាមាន​មរ​ត​វប្បធម៌​ដ៏​ល្បីល្បាញ​លើ​ពិភពលោក គឺ​ប្រាសាទអង្គរវត្ត ជា​ផលិតផល​ដ៏​ពិសិដ្ឋ​បំផុត​សម្រាប់​កម្ពុជា ដែល​បាន​ផ្ដល់នូវ​ថាមភាព​យ៉ាងខ្លាំង ក្នុងការ​ទាក់ទាញ​ទេសចរ​មកពី​ជុំវិញ​ពិភពលោក កាន់តែ​ច្រើនឡើង​ពីមួយ​ឆ្នាំទៅ​មួយឆ្នាំ។ក្រៅពីនេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ក៏ដូចជា​ក្រសួងទេសចរណ៍ កំពុងតែ​ខិតខំ​បន្ថែមទៀត​ដើម្បី​ធ្វើការ​អភិវឌ្ឍ​ផលិតផល នៅតាម​គោលដៅ​ទេសចរណ៍សំខាន់ផ្សេងៗទៀត ដូចជា តំបន់​រាជធានី​ភ្នំពេញ តំបន់ឆ្នេរ និង​តំបន់​អេកូ​ទេសចរណ៍៕