ភ្នំពេញៈ ការវិនិយោគលើអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា អាចផ្តល់នូវ ផលចំណេញល្អ ប៉ុន្តែលទ្ធផលអាស្រ័យយ៉ាងខ្លាំង ទៅលើទីតាំង ប្រភេទអចលនទ្រព្យ គុណភាពរបស់អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ រចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវច្បាប់ និងយុទ្ធសាស្ត្ររបស់អ្នក (ការជួលទល់នឹងការកើនឡើងនៃដើមទុន)។
អ្នកជំនាញបានផ្តល់ការវិភាគលើទិដ្ឋភាពមួយចំនួន ដូចខាងក្រោមនេះ ដែលវាជាការវិភាគអំពីរបៀបដែលទីផ្សារមើលទៅ និងផ្នែកណាដែលមានទំនោរដំណើរការល្អបំផុត បូករួមទាំងការព្រមានដែលអ្នកគួរដឹង។
អ្វីដែលទិន្នន័យបង្ហាញ
ចំណុចទាំងអស់នេះ គឺជាតួលេខសំខាន់ៗ និងការពិចារណាមួយចំនួន។
នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ទិន្នផលជួលសម្រាប់ខុនដូ ដែលមានទីតាំងល្អ ត្រូវបានរាយការណ៍ជាទូទៅប្រហែលចន្លោះពី៦ ទៅ៩ភាគរយ ក្នុងមួយឆ្នាំ។
ឧទាហរណ៍៖ ការទិញ100,000ដុល្លារដែលជួលក្នុងតម្លៃ 700 ដុល្លារ/ខែ ផ្តល់ផលចំណេញត្រលប់សរុប8,400 ដុល្លារ/ឆ្នាំស្មើនឹង 8.4ភាគរយនៃផលចំណេញសរុប។
ការសិក្សារបស់អ្នកជំនាញបានយល់ឃើះថា អ្នកអភិវឌ្ឍន៍/គម្រោងមួយទាមទារ ផលចំណេញពីការវិនិយោគចន្លោះពី7 ទៅ9% សម្រាប់ខុនដូប្រណីតនៅក្នុងសង្កាត់ល្អ។
ចំណែកតម្លៃក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េ និងទិន្នផលជួលប្រែប្រួលយ៉ាងខ្លាំងតាមសង្កាត់៖ ឧទាហរណ៍នៅភ្នំពេញដូចជា តំបន់សំខាន់ៗ (BKK1) បង្ហាញទិន្នផលប្រហែលចន្លោះពី5ទៅ8%។ ចំណែកទីតាំងកម្រិតមធ្យម ដែលមានទំហំធំអាចរកផលចំណេញ ចន្លោះពី6ទៅ9ភាគរយ។
ការវិនិយោគដីធ្លីនៅតំបន់ជាយក្រុង/តំបន់កំពុងពង្រីកមួយចំនួនត្រូវបានរាយការណ៍ថា មានសក្តានុពលសម្រាប់កំណើនតម្លៃខ្ពស់ ឧទាហរណ៍ ស្រុកមួយចំនួននៅជាយក្រុងភ្នំពេញ បង្ហាញពីកំណើនតម្លៃដីធ្លីប្រចាំឆ្នាំរហូតដល់ប្រហែល20% នៅក្នុងរបាយការណ៍មួយចំនួន។
ប្រទេសកម្ពុជាមានលក្ខខណ្ឌអំណោយផល ដោយពន្ធលើអចលនទ្រព្យទាប ភាពជាម្ចាស់កម្មសិទ្ធិខុនដូ ដែលងាយស្រួលសម្រាប់ជនបរទេស (នៅក្នុងរចនាសម្ព័ន្ធមួយចំនួន) និងកំណើនហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលគាំទ្រដល់តម្លៃនាពេលអនាគត។
តើទីតាំងណាខ្លះ ដែលត្រូវបានគូសបញ្ជាក់ជាញឹកញាប់ថា ជាទីតាំងវិនិយោគល្អ? ចម្លើយគឺនៅរាជធានីភ្នំពេញ ស្រុកសំខាន់ៗ និងទីតាំងមានសក្តានុពល នៅកៀករាជធានីភ្នំពេញដទៃទៀត៕