យ៉ាំ​ងហ្គោ​នៈ​ ទីផ្សារ​ជួល​អចលនទ្រព្យ​ដែល​ជា​សំខាន់​មួយ​ នៃ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នៅក្នុង​ទីក្រុង​រ៉ង់ហ្គូន​បាន​ងើបឡើង​វិញ​ នៅក្នុង​អំឡុង​ត្រីមាស​ទីមួយ​នៃ​ឆ្នាំនេះ​ ដោយ​ការ​ជួល​អល​ចន​ទ្រព្យ​បាន​កើនឡើង​ ខណៈ​ការ​លក់​ចេញ​បាន​ធ្លាក់ចុះ​។
ទោះជាយ៉ាងណា​ក៏ដោយ​អ្នកវិភាគ​ និង​អ្នកជំនាញ​ក្នុង​វិស័យ​នេះ​ឲ្យដឹង​ថា​ បរិយាកាស​ទីផ្សារ​អចលនទ្រព្យ​ទាំងមូល​គឺ​នៅ​ទ្រឹង​។
នាយក​គ្រប់គ្រង​ក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​ iMyanmarHouse.com​ លោក​U Nay​ Min​ Thu​ បានឱ្យ​ដឹង​កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​ថា​ កាលពី​ចុងខែ​មេសា​ ការជួល​អា​ផា​តមិន​នៅក្នុង​ទីក្រុង​សំខាន់​នេះ​ បាន​កើនឡើង​ ជាពិសេស​ទី​តាំ​ដែល​ជួល​ក្នុង​តម្លៃ៣២៨ដុល្លារ​ ក្នុង​មួយ​ខែ​ ស្មើនឹង៥០ម៉ឺន​គី​យ៉ាត​ (រូបិយវត្ថុ​មីយ៉ាន់ម៉ា​)។
ទោះជាយ៉ាងណា​លោក​បាន​កត់សម្គាល់​ឃើញថា​ តម្រូវការ​អា​ផា​តមិន​ និង​ខុន​ដូ​ដែល​មានតម្លៃ​ជាង៣២៨ដុល្លារ​ ស្មើនឹង៥០ម៉ឺន​គី​យ៉ាត​មួយ​ខែ​នៅតែ​មាន​ល្បឿន​ថេរ​។
លោក​ U Nay​ Min​ Thu​ និយាយ​ថា​ ចំនួន​មនុស្ស​ដែល​ចង់​ជួល​អា​ផា​តម៉ិន​ តម្លៃ​ទាប​ជាង៣២៨​ ដុល្លារ​ ឬ៥០គី​យ៉ាត​ ក្នុង​មួយ​ខែ​បាន​កើនឡើង​ ដូច្នេះ​ការជួល​ក៏បាន​កើនឡើង​។
លោក​បន្ត​ថា​ “ខណៈ​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​សាងសង់​អា​ផា​តម៉ិន​ច្រើន​ ដែល​មានតម្លៃ​មធ្យម​ក្នុង​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ថ្មី​ៗនេះ​ ហើយ​ចំនួន​ប្រជាជន​បាន​កើនឡើង​ ធ្វើឲ្យ​អត្រាតម្លៃ​ជួល​មានការ​កើនឡើង​”។
យោង​តាម​ទីភ្នាក់ងារ​អចលនទ្រព្យ​ Tun​ Tauk​ Real​ Estate​ ឲ្យដឹង​ថា​ នៅក្នុង​ទីផ្សារ​បច្ចុប្បន្ន​ តម្រូវការ​ខ្ពស់​បំផុត​សម្រាប់​អា​ផា​តម៉ិន​ ដែល​មានតម្លៃ​ពី​ជាង១៣០ដុល្លារ​ ឬ ២០​ ម៉ឺន​គី​យ៉ាត​ឬតិច​ជាង​នេះ​ក្នុង​មួយ​ខែ​។
ក្នុងចំណោម​ទីប្រជុំជន​ ក្នុង​តំបន់​ទី​ក្រុ​ងយ៉ាំងហ្គោន​ តំបន់​សាន​ឆាង​ កេ​យី​មីន​ដាង​ និង​បា​ហាន​មាន​អត្រាតម្លៃ​ជួល​ខ្ពស់​បំផុត​។
ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ដែរ​ នៅក្នុង​ទីផ្សារ​ជួល​សម្រាប់​ជនបរទេស​ ខុន​ដូ​ដែល​មានតម្លៃ​ចាប់ពី​ជាង៤៥៦ដុល្លារ​ ឬ៧០ម៉ឺន​គី​យ៉ាត​ដល់៦៥១ដុល្លារ​ ឬ១លាន​គី​យ៉ាត​ក្នុង​មួយ​ខែ​ កំពុង​មើលឃើញ​មាន​តម្រូវការ​ច្រើន​បំផុត​។
លោក​ U Aung​ Kyaw​ Zin​ នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ Master​ Real​ Estate​ Co​ បាន​និយាយ​ថា​ ថ្វីបើ​ប្រតិបត្តិ​ការ​ជួញដូរ​មាន​និន្នាការ​ថយ​ចុះ​ ក្នុងអំឡុងពេល​បី​ខែ​នៃ​រដូវ​ចូលវស្សា​ (ព្រះពុទ្ធ​សាសនា​) ដែល​ប្រជាជន​ភាគច្រើន​នៅ​ប្រទេស​មីយ៉ាន់ម៉ា​ ជៀសវាង​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​លំនៅ​ដ្ឋាន​ និង​ការ​ជួញដូរ​ក្នុងអំឡុងពេល​នេះ​ ប៉ុន្តែ​ទីផ្សារ​ជួល​សម្រាប់​ជនបរទេស​គឺ​មិន​មាន​ប៉ះពាល់​ធំដុំ​នោះ​ទេ​។