កម្ពុជា​បញ្ជាក់​ថា​ បញ្ហា​ហុងកុង​-ស៊ីង​ជំាង​ស្ថិត​ក្រោម​យុត្តាធិការ​ផ្ទៃក្នុង​រយៈ​ចិន​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ស្ថាន​បេសកកម្ម​អចិន្ត្រៃយ៍​កម្ពុជា​ ប្រចាំ​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ និង​អង្គការ​អន្តរជាតិ​នានា​បាន​ ចេញ​សេចក្ដីថ្លែង​ការណ៍​បញ្ជាក់​ទៅកាន់​ក្រុមប្រឹក្សា​សិទ្ធិមនុស្ស​ អង្គការសហប្រជាជាតិ​ថា​ បញ្ហា​ហុងកុង​ និង​ស៊ីង​ជាំ​ង គឺ​ស្ថិតនៅ​ក្រោម​ យុត្តាធិការ​ផ្ទៃក្នុង​របស់​ប្រទេស​ចិន​។
យោង​តាម​សេចក្ដីថ្លែង​ការណ៍​របស់​ស្ថាន​បេសកកម្ម​អចិន្ត្រៃយ៍​កម្ពុជា​ ប្រចាំ​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ស្ដីពី​ កិច្ចពិភាក្សា​ទូទៅ​ស្តី​ពី​សិទ្ធិមនុស្ស​ ដែល​ទទួលការ​ចាប់អារម្មណ៍​ពិសេស​ ពី​ក្រុមប្រឹក្សា​របៀបវារៈ​ទី៤​ នៃ​កិច្ចប្រជុំ​លើក​ទី៤២​ របស់​ក្រុមប្រឹក្សា​សិទ្ធិមនុស្ស​ នៅ​ហ្សឺណែវ​ ថ្ងៃទី១៧​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ២០១៩បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ សិទ្ធិមនុស្ស​គួរ​ត្រូវ​បាន​វាយតម្លៃ​ជា​រួម​ ជាជាង​ការពិនិត្យ​តែ​លើ​ករណី​ដោយឡែក​ណាមួយ​។
សេចក្តី​ថ្លែងការណ៍​ដដែល​បន្ត​ថា​ សិទ្ធិ​ទាំងអស់​គួរ​ទទួល​បានការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ និង​សារ​សំ​ខាន់​ដូច​ៗគ្នា​។ ការ​លើកកម្ពស់​ និង​ការ​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​ គួរ​ត្រូវ​បាន​អនុវត្ត​ ដោយ​អនុលោម​តាម​គោលការណ៍​មិន​លម្អៀង​ អព្យា​ក្រឹត្យ​ភាព​ មិន​ច្បិច​យក​បញ្ហា​តែមួយ​ជ្រុង​ ព្រមទាំង​ប្រកាន់​ខ្ជាប់​ឱ្យ​បាន​ម៉ឺងម៉ាត់​ នូវ​គោលការណ៍​ធម្មនុញ្ញ​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ ជាពិសេស​មាត្រា២ ​(៧)។ សិទ្ធិមនុស្ស​មិន​គួរ​ត្រូវ​បាន​ គេ​យក​មក​ប្រើជា​ឧបករណ៍​នយោបាយ​ ដើម្បី​ជ្រៀតជ្រែក​ ចូល​យុត្តាធិការ​ផ្ទៃក្នុង​ របស់​រដ្ឋ​ដទៃផ្សេង​ទៀត​ឡើយ​។
សេចក្ដីថ្លែង​ការណ៍​ដដែល​នេះ​បន្ត​ថា​ អាស្រ័យហេតុ​នេះ​ហើយ​ នៅពេល​ដែល​ក្រុមប្រឹក្សា​សិទ្ធិមនុស្ស​ លើកយក​បញ្ហា​ហុងកុង​ និង​ស៊ីង​ជាំ​ងមក​ធ្វើការ​ពិភាក្សា​ កម្ពុជា​យល់ឃើញ​ថា​ បញ្ហា​ទាំងនេះ​ស្ថិតនៅ​ក្រោម​យុត្តាធិការ​ផ្ទៃក្នុង​ របស់​សាធារណរដ្ឋ​ ប្រជាមានិត​ចិន​ ដែល​ត្រូវតែ​គោរព​ ហើយ​ការ​ជ្រៀតជ្រែក​ចូលក្នុង​កិច្ចការ​នេះ​ ត្រូវ​ហាមឃាត់​ជាដាច់ខាត​។ វិធានការ​ដែល​ដាក់ចេញ​ដោយ​ប្រទេស​ចិន​ និង​តំបន់​រដ្ឋបាល​ពិសេស​ហុងកុង​ ដើម្បី​ថែរក្សា​សន្តិភាព​និង​សន្តិសុខជាតិ​ អនុលោម​តាមច្បាប់​ក្រុង​ និង​ច្បាប់អន្តរជាតិ​ ដែល​មានស្រាប់​គួរ​ទទួល​បានការ​ស្វាគមន៍​។
សេចក្ដីថ្លែង​ការណ៍​ដែល​ដឹង​បន្ថែម​ថា​ ចំពោះ​បញ្ហា​នៅ​ខេត្ត​ស៊ីង​ជាង​ យើងខ្ញុំ​សូម​អបអរសាទរ​ ចំពោះ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ និង​សមិទ្ធផល​នានា​ ដែល​សម្រេច​បាន​របស់​ប្រទេស​ចិន​ ក្នុង​ការអនុវត្ត​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​អំពើ​ភេរវកម្ម​ រាប់បញ្ចូល​ទាំង​ការបង្កើត​មជ្ឈមណ្ឌល​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ សម្រាប់​ឱ្យ​សិក្ខាកាម​ រៀន​ជំនាញ​ចិញ្ចឹមជីវិត​ និង​រំដោះខ្លួន​ ឱ្យ​រួចផុត​ពី​ភាព​ជ្រុលនិយម​ខាង​សាសនា​។ ជា​លទ្ធផល​ក្នុងរយៈពេល​បី​ឆ្នាំ​ មិន​មាន​សេចក្តី​រាយការណ៍​ អំពី​ការ​កើតមានឡើង​ នូវ​ការវាយប្រហារ​ភេរវកម្ម​ណាមួយ​ទេ​ ហើយ​សុវត្ថិភាព​និង​សន្តិសុខ​នៅ​ខេត្ត​ស៊ីង​ជាំ​ង ក៏​ត្រូវ​បាន​ស្ដារ​ត្រឡប់មកវិញ​៕