សម្តេច​តេជោ​នឹង​បំពេញ​ទស្សនកិច្ច​ប្រទេស​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​នៅ​ចុងឆ្នាំ​នេះ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ សម្តេ​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ នឹង​បំពេញ​ទស្សនិ​ច្ច​នៅក្នុង​ប្រទេស​កូរ៉េ​ នៅ​ខែធ្នូ​ ចុងឆ្នាំ​ ២០១៩​ ខាងមុខនេះ​ ដើម្បី​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​ចំនួន​ ២ផ្សេងគ្នា​។
សម្តេច​តេជោ​ នៅក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​លោក​បណ្ឌិត​ Won​ Meok​ Lee​ សាកល​វិទ្យា​ធិការ​នៃ​សាកល​វិទ្យាល័យ​ កន់​ យ៉ាង​ នៅ​ថ្ងៃទី​ ១៩​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​ថា​ នៅពេល​ខាងមុខនេះ​ ពោល​គឺ​នៅក្នុង​អំឡុង​ខែវិច្ឆិកា​ សម្ដេច​តេជោ​នឹង​អញ្ជើញ​ទៅ​សាធារណរដ្ឋ​កូរ៉េ​ ដើម្បី​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ២​ ដែល​ទី១គឺ​កិច្ចប្រជុំ​អាស៊ាន​-កូរ៉េ​ និង​ទី២​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​មេគង្គ​-កូរ៉េ​ ដែល​គ្រោង​នឹង​ធ្វើ​នៅ​ទី​ក្រុង​ប៊ូ​សាន​នា​ពេល​ខាងមុខនេះ​។
សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ ក៏បាន​អរគុណ​ដល់​ប្រទេស​កូរ៉េ​ ដែល​កន្លងមក​ធ្លាប់​បាន​ជួយ​ដល់​ប្រទេស​កម្ពុជា​លើ​វិ​ស័យ​ផ្សេង​ៗ ជាពិសេស​ដល់​ផ្នែក​វិស័យ​សុខាភិបាល​ ក៏ដូចជា​វិស័យ​អប់រំ​។ មិន​តែប៉ុណ្ណោះ​ភាគី​កូរ៉េ​ បាន​ជួយ​ក្នុង​ការ​ផ្ដល់​នូវ​ការ​ព្យាបាល​ជំងឺ​ភ្នែក​ដល់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ ដែល​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ជាច្រើន​មាន​បញ្ហា​ជំងឺ​ភ្នែក​នេះ​ ហើយ​ពួកគាត់​ពិតជា​ត្រូវការ​ចាំបាច់​នូវ​សេវា​ព្យាបាល​បញ្ហា​នៃ​ជំងឺ​ភ្នែក​ រួម​ទាំង​ជំងឺ​គថ្លង់​ផង​ដែរ​។
សម្តេច​តេជោ​បាន​មានប្រសាសន៍​ទៀត​ថា​ កន្លងមក​នេះ​ រាជរដ្ឋាភិបាល​យើង​ក៏​ទទួល​បាន​ភាព​ជោគជ័យ​ផង​ដែរ​ ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​ការ​បង្ការ​ទប់ស្កាត់​នូវ​ជំងឺ​មួយចំនួន​ដូចជា​ ជំងឺ​គ្រុន​ស្វិតដៃជើង​ ជំងឺ​កញ្ជ្រិល​ និង​ជំងឺ​តេតាណូស​ជាដើម​។ ហើយ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​កម្ពុជា​ កំពុងតែ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ទៅលើ​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ជំងឺរបេង​ ជំងឺ​ជំងឺលើសឈាម​ និង​ជំងឺគ្រុនចាញ់​ជាដើម​។
សម្ដេច​តេជោ​ក៏បាន​មានប្រសាសន៍​ផង​ដែរ​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក៏បាន​ធ្វើការ​វិនិយោគ​យ៉ាងច្រើន​ ទៅលើ​វិស័យ​សង្គមកិច្ច​ ជាពិសេស​ក្នុង​ការ​ផ្ដល់​នូវ​ថវិកាជាតិ​ទៅលើ​វិស័យ​អប់រំ​ វិស័យ​សុខាភិបាល​ ដើម្បី​ផ្ដល់​នូវ​ប្រយោជន៍​ ក៏ដូចជា​បម្រើ​នូវ​សេវា​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​។
លោក​បណ្ឌិត​ Won​ Meok​ Lee​ បាន​ជម្រាប​ជូន​សម្ដេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ផង​ដែរ​ថា​ លោក​បាន​ធ្លាប់​មកកាន់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ម្ដង​រួចមក​ហើយ​កាលពី១០ឆ្នាំមុន​ ហើយក៏​បាន​ជួប​សម្ដេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ផង​ដែរ​កាល​ពេលនោះ​។ លោក​បណ្ឌិត​បាន​អរគុណ​ចំពោះ​សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ ដែល​បាន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​រូបលោក​ និង​គណៈប្រតិភូ​ចូល​ជួប​សំដែង​ការគួរសម​ និង​ពិភាក្សា​ការងារ​នា​ពេលនេះ​។
លោក​បណ្ឌិត​ក៏បាន​ជម្រាប​ជូន​សម្តេច​តេជោ​ថា​ កន្លងមក​លោក​បាន​ជួយ​ដល់​ការងារ​ផ្នែក​សុខាភិបាល​ច្រើន​ ជាពិសេស​ការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ និង​ការ​ព្យាបាល​ជំងឺ​ភ្នែក​តាមរយៈ​មជ្ឈមណ្ឌល​ដែល​នៅ​មន្ទី​ពេទ្យ​ព្រះអង្គ​ឌួង​នោះ​ ហើយ​លោក​ប្ដេជ្ញា​ថា​ នឹង​ខិតខំ​ជួយ​ដល់​កម្ពុជា​ជាបន្តបន្ទាប់​ទៀតផង​ដែរ​។
តប​តាម​ការ​អញ្ជើញ​របស់​លោក​បណ្ឌិត​ សាកល​វិទ្យា​ធិការ​នៃ​សាកល​វិទ្យាល័យ​ កន់​យ៉ាង​ សម្ដេច​តេជោ​បាន​ឲ្យ​រក​ពេលវេលា​ណា​សមស្រប​ ដើម្បី​សម្ដេច​អញ្ជើញ​ទៅ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​សាកល​វិទ្យាល័យ​ កន់​យ៉ាង​នៃ​ប្រទេស​កូរ៉េ​ផង​ដែរ​៕