កម្ពុជា​ នឹង​ធ្វើជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​នៃ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​ នៅ​ខែវិច្ឆិកា​ឆ្នាំនេះ​
ភ្នំពេញ​៖ ប្រទេស​កម្ពុជា​នឹង​ទទួល​ធ្វើ​ម្ចាស់ផ្ទះ​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​ពី​ថ្ងៃទី១៨​ ដល់​ថ្ងៃទី២១​ ខែ​ វិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ២០១៩​ ខាងមុខនេះ​ ដោយ​ផ្ដោត​ទៅលើ​ប្រធានបទ​ស្ដីពី​ ការ​ឆ្លើយតប​ចំពោះ​បញ្ហា​ប្រឈម​គន្លឹះ​ នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​៖ សន្តិភាព​ ការ​បង្រួបបង្រួម​ជាតិ​ ការពឹងពាក់​គ្នា​ទោ​វិញ​ទៅមក​ វិបុលភាព​ និង​តម្លៃ​សកល​។
លោក​ ឯក​ ថា​ ជា​អនុប្រធាន​អង្គភាព​អ្នកនាំពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ និង​អ្នកនាំពាក្យ​ទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋ​មន្ត្រី​បានឱ្យ​ដឹង​កាលពី​ថ្ងៃទី​ ២០​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩នេះ​ ថា​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​នេះ​ នឹង​មានការ​ចូលរួម​ពី​បណ្ដា​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ ជា​ប្រមុខរដ្ឋ​ និង​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​ ប្រធាន​រដ្ឋសភា​ និង​ប្រធាន​ព្រឹទ្ធសភា​ រដ្ឋមន្ត្រី​ និង​អតីត​ប្រមុខរដ្ឋ​ និង​អតីត​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​ មក​ពី​ជាង៥០ប្រទេស​ ព្រមទាំង​អ្នកមុខអ្នកការ​តំណាង​មក​ពី​វិស័យ​ឯកជន​ សិល្បៈ​ករ​ យុវជន​ សរុប​ទាំងអស់​មក​ពី​ជាង១៥០ប្រទេស​។
លោក​បន្ថែម​ថា​ នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​ នា​ខែវិច្ឆិកា​ខាងមុខនេះ​ សម្ដេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ នឹង​មាន​ជំនួប​ទ្វេភាគី​ជាមួយ​ប្រមុខរដ្ឋ​ និង​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​ ដែល​នឹង​អញ្ជើញ​មក​ចូលរួម​នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​នេះ​។
កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​នេះ​ ក៏​នឹង​មាន​រៀបចំ​នូវ​កម្មវិធី​ ការ​ជួបជុំគ្នា​លក្ខណៈ​ជា​ក្រុម​គ្រួសារ​ និង​មិត្តភាព​ប្រមាណ៣០០០នាក់​ ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្តទៅ​នៅ​កោះ​ពេជ្រ​។ ​
កាលពី​ខែមករា​ ឆ្នាំ២០១៨​ រដ្ឋាភិបាល​នៃ​ប្រទេស​ សេណេហ្គាល់​ បាន​សហការ​ជាមួយ​សហព័ន្ធ​សហភាព​សកល ​(UPF​) ក្នុង​ការ​ធ្វើជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​នៃ​កិច្ចប្រជុំ​អាហ្វ្រិក​លើកទីមួយ​ ដែល​មានការ​ចូលរួម​ជាង១២០០នាក់​ មក​ពី​ជាង៦០ប្រទេស​។ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាហ្វ្រិក​លើក​ទីពីរ​ ត្រូវ​បាន​ធ្វើឡើង​នៅ​អាហ្វ្រិក​ខាងត្បូង​ នៅ​ក្រុង​ខេប​។
ហើយ​កាលពី​ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៨​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​ ត្រូវ​បាន​ធ្វើឡើង​នៅ​ប្រទេស​នេប៉ាល់​ ដែល​មានការ​ចូលរួម​ពី​ភ្ញៀវ​កិត្តិយស​ប្រមាណ១៥០០នាក់​ មក​ពី៤៥ប្រទេស​។ នៅ​ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ បាន​សហការ​ជាមួយ​សហព័ន្ធ​សហភាព​សកល​ (UPF​) ដើម្បី​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​នៅ​ខែ​វិ​ច្ឆិ​ការ​ឆ្នាំនេះ​៕