អារ៉ាប់​ប៊ី​សា​អូឌីត​ គ្រោង​ផ្តល់​ឥណទាន​សម្បទាន​សម្រាប់​អភិ​ឌ្ឍ​ន៍​កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ​៖​ មូលនិធិ​អា​រ៉ា​ប៊ី​សា​អូឌីត​សម្រាប់​អភិវឌ្ឍ​ (Saudi​ Fund​ Development​-SFD​) នៃ​ប្រទេស​អា​រ៉ា​ប៊ី​សា​អូឌីត​  បាន​បង្ហាញ​ពី​បំណង​ផ្តល​ហិរញ្ញ​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ជា​ឥណទាន​សម្បទាន​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដើម្បី​យក​ទៅ​អនុវត្ត​គម្រោង​ សំដៅ​រួមចំណែក​បង្កើន​ល្បឿន​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​កម្ពុជា​។
លោក​ Saud​ F.M​. Al​ Suwelim​ ឯកអគ្គ​រាជទូត​វិសាមញ្ញ​ និង​ពេញសមត្ថភាព​នៃ​ប្រទេស​អា​រ៉ា​ប៊ី​សា​អូឌីត​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​ នៅក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​លោក​អូន​ ព័ន្ធ​មុនី​រ័ត្ន​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​ថ្ងៃទី២​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩​ នេះ​ បាន​វាយតម្លៃ​ខ្ពស់​ចំពោះ​កម្ពុជា​ ដែល​សម្រេច​បាន​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ខ្ពស់​ និង​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ ក្នុងរយៈពេល​ជាង​ពីរ​ទស្ស​វត្សរ៍​កន្លងមក​នេះ​។
លោក​អូន​ ព័ន្ធ​មុនី​រ័ត្ន​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​បានឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា​ កន្លង​ទៅ​ថ្មី​ៗនេះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ បាន​ដាក់ចេញ​នូវ​វិធានការ​កែទម្រង់​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ ដើម្បី​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​ សម្រួល​ពាណិជ្ជកម្ម​ ​និង​ជំរុញ​សកម្មភាព​ សេដ្ឋកិច្ច​នៅ​កម្ពុជា​។
លោក​បន្ត​ថា​ “ពេលនេះ​គឺជា​ឱកាស​ដ៏​មាន​សារៈសំខាន់​ ដែល​វិនិយោគិន​អារ៉ាប់​ប៊ី​សា​អូឌីត​គួរតែ​មក​ ស្វែងយល់​អំពី​កាលានុវត្ត​ភាព​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​”។ លោក​បន្ត​ថា​ “ បច្ចុប្បន្ន​ វិសាលភាព​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​កម្ពុជា​ និង​អា​រ៉ា​ប៊ី​សា​អូឌីត​ នៅ​មិនទាន់​សាក​សមជា​មួ​យស​ក្តានុ​ពល​ ដែល​ប្រទេស​ទំាង​ពីរ​មាននៅ​ឡើយ​”។
លោក​បន្ថែម​ថា​ ក្នុង​ន័យ​នេះ​ភាគី​ទាំងពីរ​ បាន​ឯកភាព​ជំរុញ​ឱ្យ​មានការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ទស្សនកិច្ច​ទៅវិញទៅមក​ រវាង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ទាំង​កម្រិ​ងន​យោ​បាយ​ ទាំង​កម្រិត​បច្ចេកទេស​ ព្រមទាំង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ធុរកិច្ច​ នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ដើម្បី​ពង្រឹង​ និង​ពង្រីក​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ឱ្យ​កាន់តែ​សកម្ម​ និង​ស៊ីជម្រៅ​ថែមទៀត​។ ដោយឡែក​ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​សមត្ថកិច្ច​របស់ក្រ​សួ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ភាគី​ទាំងពីរ​នឹង​ជំរុញ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ ផ្នែក​ហិរញ្ញប្បទាន​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​។
ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ នឹង​បន្ត​ពិភាក្សា​ជាមួយ​មូលនិធិ​អា​រ៉ា​ប៊ី​សា​អូឌីត​សម្រាប់​អភិវឌ្ឍន៍​ (Saudi​ Fund​ Development​-SFD​) នៃ​ប្រទេស​អា​រ៉ា​ប៊ី​សា​អូឌីត​អំពី​លក្ខខណ្ឌ​នៃ​ឥណទាន​នេះ​ មុននឹង​ឈាន​ទៅ​កំណត់​វិស័យ​អាទិភាព​ និង​លើក​សំណើ​គម្រោង​ ដើម្បី​ឱ្យ​ស្របតាម​យុទ្ធសាស្ត្រ​ស្តី​ពី​ ការគ្រប់គ្រង​បំណុល​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ សំដៅ​ធនា​បាន​នូវ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ នៅក្នុង​រយៈពេល​វែង​ និង​មិន​មាន​ហានិភ័យ​បំណុល​៕