ច្បាប់​ស្តី​ពី​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អន​ឡាញ​ នឹង​រួមចំណែក​យ៉ាងសកម្ម​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល​នៅ​កម្ពុជា
​ភ្នំពេញ​៖ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ច្បាប់​ស្តី​ពី​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេឡិចត្រូនិក​ នឹង​រួមចំណែក​យ៉ាងសកម្ម​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល​នៅ​កម្ពុជា​ នៅ​កម្ពុជា​ ដោយហេតុថា​ ក្របខណ្ឌ​ច្បាប់​ និង​បទដ្ឋាន​គតិយុត្តិ​ ដើម្បី​អាចប​ង្កើត​សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល​រឹង​មុំា​មួយ​ព្រមទាំង​ត្រៀម​ទទួលយក​នូវ​ការ​ឈាន​មកដល់​នៃ​បដិវត្តន៍​ឧស្សាហកម្ម​ទី​ ៤។
លោក​ ប៉ាន​ សូរ​ស័ក្តិ​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ បាន​មានប្រសាសន៍​បែន​នៅក្នុង​សម័យ​ ប្រជុំ​រដ្ឋសភា​លើក​ទី៣​ នីតិកាល​ទី៦​ នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី៨​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩​ ខណៈ​ លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​រូប​នេះ​ដឹកនាំ​គណៈប្រតិភូ​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ឡើង​ការពារ​សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេឡិចត្រូនិក​នៅ​រដ្ឋសភា​។
លោក​បន្ត​ថា​ ជាង​នេះ​ ទៅទៀត​ សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​នេះ​ នឹង​ផ្តល់​លទ្ធភាព​ឱ្យ​សហគ្រាស​ធន​តូច​ និង​ធម្យម​ (SMEs​) នៅ​កម្ពុជា​ អាច​តភា្ជប់​ខ្លួន​នៅនឹង​ខ្សែ​ សង្វាក់​ផលិតកម្ម​ និង​ទីផ្សារ​ក្នុង​ស្រុក​ និង​អន្តរជាតិ​ ក៏ដូចជា​ជំរុញ​ឱ្យ​មានការ​កែ​ឆ្នៃ​ប្រឌិត​ និង​ការបង្កើត​ទំនិញ​ និង​សេវា​កម្ម​ថ្មី​ៗបន្ថែម​ទៀតផង​ដែរ​។
លោក​បន្ថែម​ថា​ ច្បាប់​ស្តី​ពី​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេឡិចត្រូនិក​ នឹង​ផ្តល់​វិធាន​ជា​មូលដ្ឋាន​ដ៏​សំខាន់​ក្នុង​ការជំរុញ​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេឡិចត្រូនិក​ ក្នុង​ និង​ក្រៅប្រទេស​ប្រក​ដោយ​ទំនុកចិត្ត​ តាមរយៈ​ការ​ទទួលស្គាល់​សុពលភាព​ អានុភាព​ ភាព​អាច​អនុវត្ត​បាន​ និង​ភាព​អាច​ទទួលយក​បាន​នៃ​ទំនាក់ទំនង​អេឡិចត្រូនិក​។
កំណត់ត្រា​អេឡិចត្រូនិក​ និង​ហត្ថលេខា​អេ​ឡិច​ត្រូវ​និក​ ដែល​កំណត់​ដោយ​បច្ចេកវិទ្យា​ និង​គ្រប់គ្រង​ដោយ​ស្ថាប័នរដ្ឋ​។រដ្ឋសភា​ បាន​ចាត់ទុក​សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​នេះ​ គឺជា​ច្បាប់​ដ៏​សំ​ខាន់​ៗ ដែល​នឹង​ ក្លាយជា​បទដ្ឋាន​គតិ​យុត្ត​ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​ វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ សម្រាប់​គំា​ទ្រ​ដល់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ ការ​រីកចម្រើន​វិស័យ​បច្ចេកវិទ្យា​ និង​ ការ​លើកកម្ពស់​ជីវភាពរស់នៅ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​ឡើង​ ស្រប​ តាមសម័យ​កាល​។
ច្បាប់​នេះ​ នឹង​ផ្តល់​វិធាន​ជា​មូលដ្ឋាន​ ដ៏​សំខាន់​ក្នុង​ការជំរុញ​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេឡិចត្រូនិក​ក្នុង​ក្រៅប្រទេស​ ប្រកប​ដោយ​ទំនុកចិត្ត​ ហើយនឹង​ចូលរួម​ចំណែក​យ៉ាងសកម្ម​ ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល​នៅ​កម្ពុជា​។ ច្បាប់​ស្តី​ពី​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេឡិចត្រូនិក​ដែល​មាន​ចំនួន​ ១២​ ជំពូក​ និង​ ៦៧​ មាត្រា​នេះ​ ត្រូវ​បាន​រដ្ឋសភា​ អនុម័ត​នៅ​ថ្ងៃនេះ​ និង​ត្រូវ​បាន​គណៈរដ្ឋ​មន្ត្រី​សម្រេច​យល់ព្រម​ក្នុង​សម័យប្រជុំ​ពេញអង្គ​គណៈរដ្ឋ​មន្ត្រី​កាលពី​ថ្ងៃទី​ ១២ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ កន្លងមក​នេះ​៕