ភ្នំពេញ៖ ក្រុមហ៊ុន Hitachi Elevator Cambodia Co រំពឹងទុកថានឹងលក់ជណ្តើរយន្តបាន ១៥០ យូនីតក្នុងឆ្នាំ ២០២០ ជាមួយនឹងប្រាក់ចំណូល ៦ លានដុល្លារ (១៨២,៤ លានបាត) ខណៈអគារខ្ពស់ៗ រីកដុះដាលនៅក្នុងប្រទេស។ នេះបើយោងតាមកាសែតបាងកកប៉ុស្តិ៍ចុះផ្សាយនៅថ្ងៃនេះ។
ក្រុមហ៊ុននេះគឺជាការបណ្តាក់ទុនរួមគ្នារបស់ក្រុមហ៊ុនជប៉ុន Hitachi (៤៧ ភាគរយ) ក្រុមហ៊ុនសៀម Hitachi (៣០ ភាគរយ) និងក្រុមហ៊ុន CMED Group Co (២៣ ភាគរយ) របស់ប្រទេសកម្ពុជា។
ដោយបានបង្កើតឡើងនៅខែកក្កដាឆ្នាំ ២០១៦ ក្រុមហ៊ុន Hitachi Elevator Cambodia បានចុះបញ្ជីដើមទុនចំនួន ១,២ លានដុល្លារដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ការតំឡើង និងថែទាំជណ្តើរយន្ត និងជណ្តើរយន្តជើង។
លោក Sakchai Worrasangasilpa នាយកគ្រប់គ្រងនៅកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាកំពុងរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សជា ពិសេសវិស័យសំណង់ ដែលបានកើនឡើង ៦-៧ ភាគរយជារៀងរាល់ឆ្នាំក្នុងរយៈពេល ៥ ឆ្នាំកន្លងមកនេះជាមួយផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបរបស់ប្រទេស។
លោក Sakchai បាននិយាយថា “ទីផ្សារកម្ពុជាកំពុងត្រូវការជណ្តើរយន្ត និងជណ្តើរយន្តជើងប្រហែល ៥០០ គ្រឿងក្នុងមួយឆ្នាំ ហើយក្រុមហ៊ុន Hitachi បានឃើញឱកាសអាជីវកម្មដើម្បីផ្តល់សេវាកម្មសម្រាប់ម្ចាស់អចលនៈទ្រព្យ។ តម្លៃជាមធ្យមនៅកម្ពុជាចាប់ផ្តើមពី ៤ ម៉ឺនដុល្លារក្នុងមួយគ្រឿងអាស្រ័យលើគុណភាព និងល្បឿនជណ្តើរយន្ត និងជណ្តើរយន្តជើង”។
ក្រុមហ៊ុន Hitachi រំពឹងថានឹងមានចំណែកទីផ្សារ ២៥ ភាគរយនៅក្នុងជណ្តើរយន្ត និងជណ្តើរយន្តជើងនៅក្នុង កម្ពុជានៅឆ្នាំ ២០២១ ។ Mr Sakchai said the company sold just 50 units in 2017 and 100 in 2018.លោក Sakchai បានឱ្យដឹងថា ក្រុមហ៊ុនលក់បាន ៥០គ្រឿងប៉ុណ្ណោះក្នុងឆ្នាំ ២០១៧ និង ១០០ គ្រឿងនៅឆ្នាំ ២០១៨ ។
លោកបានបន្តថា “ដូច្នេះមានកន្លែងជាច្រើនសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនដើម្បីរីកចម្រើននៅក្នុងទីផ្សារនេះដែលមានអគារជាច្រើនប្រភេទដូចជាការិយាល័យ ខុនដូលំដាប់ខ្ពស់ និងហាងលក់ទំនិញជាដើម”។ នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ គម្រោងលំនៅដ្ឋានមានចំនួន ៥០ ភាគរយនៃការលក់របស់ក្រុមហ៊ុន Hitachi នៅកម្ពុជា។
ប្រតិបត្តិករកាស៊ីណូតំណាងឱ្យ ៣០ ភាគរយ ហើយសណ្ឋាគារ និងរមណីយដ្ឋាននៅសល់ ២០ ភាគរយ ទៀត។លោក Sakchai បានមានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាគឺជាទីផ្សារដ៏សំខាន់មួយនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ដែលមានផ្នែកប្រកួតប្រជែងជណ្តើរយន្ត និងជណ្តើរយន្តជើង ខណៈអ្នកប្រកួតប្រជែងមកពីជប៉ុន ចិន និងថៃបានព្យាយាមទាញយកប្រយោជន៍ពីវិស័យសំណង់ដែលកំពុងរីកចម្រើននៅប្រទេសនេះ៕